هنروتجربه: نمایش آنلاین مستند «خنده در تاریکی» به کارگردانی مژگان خالقی از جمله آثار اکران شده در هنروتجربه، به تازگی در صفحه هنروتجربه در سایت هاشور آغاز شده است.

مستند «خنده در تاریکی» سومین تجربه‌ مژگان خالقی در زمینه‌ مستندسازی و پنجمین فعالیت او در عرصه‌ فیلم‌سازی است و پژوهش این فیلم از سال ۹۲ و فیلم‌برداری آن از اواسط سال ۹۳ آغاز شد. تدوین «خنده در تاریکی» توسط شهروز توکل نیز در دو طول سال و هم‌زمان با فیلم‌برداری بخش‌های باقی‌مانده‌ فیلم در جریان بود.

«خنده در تاریکی» به تغییر و تحولات تاریخی تئاتر اصفهان از سال ۱۲۶۷ (ورود ارامنه) تاکنون می‌پردازد. در این مستند پایه‌گذاران تئاتر اصفهان از جمله نصرت الله وحدت، رضا ارحام صدر، پرویز ممنون، علی رفیعی، هوشنگ حریرچیان، ژاله رجایی و… حضور دارند و زنده‌یاد پرویز پورحسینی گویندگی گفتارمتن آن را برعهده داشته است.

از نکات قابل توجه این فیلم سینمایی ارائه تصاویری آرشیوی از بازیگران و هنرمندان تئاتر از دوران ابتدایی ارامنه و شکل گیری تئاتر به شکل رسمی در ایران خصوصا اصفهان است. این فیلم مستند سینمایی به معرفی شخصیت‌ها و پیشکسوتانی در حوزه تئاتر می‌پردازد که کمتر از آن‌ها یاد می‌شود. مژگان خالقی در همین زمینه می‌گوید: «با توجه به پیشینه‌ای که از تئاتر اصفهان داشتم تقریبا با دست خالی کار را شروع نکرده بودم، اما بخشی از کار به واسطه تاریخ شفاهی روایت می‌شود بنابراین در این جریان با کسانی آشنا شدم که حرف‌هایی زدند که تا به حال گفته نشده بود و شاید اگر این مستند را نمی‌ساختیم، هرگز گفته نمی‌شد. در واقع بخش پنهان تاریخ تئاتر که عموما جریان معمول آن را بیان نمی‌کند را آشکار کردیم. سعی کردم هرچه از هنرمندان دریافت کردم، مومنانه در فیلم بیان کنم».

در این فیلم، هنرمندان و پژوهش‌گران بسیاری در مقابل دوربین حاضر شدند که به دلیل حجم بسیار زیاد گفت‌وگوها و به ضرورت نحوه‌ روایت فیلم، از بسیاری از آن‌ها استفاده نشده است و طبق اظهارات خالقی این تصاویر قابلیت آن را دارند تا در آینده به عنوان یک منبع قابل اعتنا مورد استفاده قرار گیرند.

کتاب «تاریخ تئاتر در اصفهان» نوشته ناصر کوشان، یکی از مهم‌ترین منابع مورد استفاده در ساخت فیلم بوده و پیدا کردن تصویرهای آرشیوی برای تکمیل خط روایی و هم‌چنین گفتار متن فیلم از چالش‌های اصلی کارگردان عنوان شده است.

احمد الستی، مدرس و مترجم سینما درباره این فیلم اشاره داشته است:« ساختن چنین فیلمی بسیار مشکل است چون نیاز به طرح سوال‌هایی از افرادی دارد که تخصص‌های ویژه‌ای داشته‌اند و این مستلزم وقت بسیار زیادی است. بخش زیادی از افرادی که در این فیلم حضور دارند، دیگر در میان ما نیستند. حساسیت خالقی در انتخاب این موضوع و استفاده از این فرصت که با آن‌ها مصاحبه شود، بسیار قابل ستایش است. کارگردان با ضبط صدا و تصویر از این پیشکسوتان، سندی را به جای گذاشته است که قابلیت کتابت و حتی قابلیت ارجاع دارد».

تماشای مستند «خنده در تاریکی» به کارگردانی مژگان خالقی، از طریق صفحه هنروتجربه در سایت هاشور به آدرس  https://hashure.com/art-experience-list امکان‌پذیر است.