هنروتجربه: ناصر پویش که مستند «شهر سوخته» را در هنروتجربه اکران کرده است، از نگارش دو طرح مستند جدید و تدارک برای ساخت آن خبر داد.

ناصر پویش درباره فعالیت‌های اخیر خود به خبرگزاری صبا گفت: «دوره خوبی برای فیلمس‌ازان مستقل نیست زیرا فیلم‌سازی با سرمایه سروکار دارد و سرمایه فرهنگی الان وجود ندارد. سرمایه‌هایی وجود دارند که دوست دارند روز به روز افزایش پیدا کنند و این نوع سرمایه‌ها به سمت ساخت سریال‌ها و فیلم‌های آن‌چنانی می‌روند».

او عنوان کرد: «در چند ماه اخیر چند طرح مختلف نوشته‌ام که یک کار درباره «کوه خواجه یا اوشیدا» است. این کوه یک منطقه باستانی در سیستان است که در آن هم‌نشینی همه مذهب‌ها را می‌بینیم، کوهی که دوره‌های تاریخی مختلفی دارد و به عنوان جایی برای هم‌نشینی مسالمت‌آمیز مذهبی تبدیل شده است. چیزی که در جهان امروز چندان وجود ندارد و من می‌خواهم آن را بازآفرینی کنم».

پویش درباره طرح دیگرش عنوان کرد: «یک طرح دیگر برای «جیرفت» نوشته‌ام که این طرح را به دو  جا ارایه داده‌ام و باید دید چه پیش می‌آید. این طرح‌ها می‌تواند در ادامه مستند بلند قبلی‌ام «شهر سوخته» باشد که هم‌اکنون در صفحه ویژه «هنروتجربه» در سایت هاشور به صورت آنلاین در حال اکران است. باتوجه به تجربه‌ای که داشتم قدم به جلوتری حساب می‌شود».

این کارگردان درباره هدف خود از ساخت این‌گونه مستندها بیان کرد: «قدیم‌ترها می‌گفتند تاریخ می‌خوانیم که عبرت شود، امروزه فیلسوفان مطرح جهان نظر دیگری دارند؛ می‌گویند تاریخ می‌خوانیم تا آن را در امروز بازآفرینی کنیم. یعنی ما نمی‌خواهیم در تاریخ بمانیم بلکه می‌خواهیم همان اتفاق را در شرایط امروز بازآفرینی و بازکاوی کنیم و تاریخ برای من این نقش را دارد. به تبع، ما چیزها و شگفتی‌هایی داشتیم که الان نداریم و از آن‌ها دور افتاده‌ایم، تمرکز من در پروژه‌ها بر همین اساس است که آن موارد دورافتاده را نمایان کنیم».

این کارگردان در مورد مستند «شهر سوخته» توضیح داد: «در شهر سوخته هیچ سلاح‌ جنگی‌ای در آن منطقه یافت نمی‌شود، یعنی تمدنی ۱۵۰۰ سال دوام می‌آورد بدون استفاده از سلاح جنگی. این چیزی‌ست که انسان امروزی به دنبال آن است، پس من به دنبال تاریخ می‌روم تا آن را در امروز بازآفرینی کنم و ببینیم چه چیزی نیاز انسان امروزی‌ست».

پویش در پایان تاکید کرد: «مورد دیگری که در شهر سوخته وجود دارد اهمیت دادن به زن‌هاست؛ زنانی که مردانه بزرگ نشده‌اند و واقعا ویژگی‌های زنانه دارند. زن‌ها باید چیزهایی را که مردان در طول تاریخ ازشان گرفته‌اند، باز پس بگیرند. هنر، کشاورزی و اقتصاد از سوی زن‌ها تولید شده و وارد چرخه زندگی می‌شود و باید به آن‌ها پس داده شود زیرا مردان نشان دادند که اصلا در این حوزه خوب نیستند زیرا جنگ‌طلب و خشن هستند و به منافع شخصی‌شان بیشتر بها می‌دهند».

برچسب‌ها: