هنروتجربه: نمایش آنلاین مستند «شهر سوخته» به کارگردانی ناصر پویش از جمله آثار اکران شده در هنروتجربه، به تازگی در صفحه هنروتجربه در سایت هاشور آغاز شده است.

مستند «شهر سوخته» به کارگردانی ناصر پویش، درباره منطقه شهر سوخته زابل است؛ شهری که یکی از بلندترین تمدن‌های دوران سپیده‌دم تاریخ را داشته‌است. کاوش‌هایی که در چندین دهه اخیر در این شهر صورت گرفته بسیاری از یافته‌های باستان‌شناسان و تاریخ‌نویسان را دگرگون کرده است و این فیلم تلاش دارد تا بخشی از این یافته‌ها را به تصویر بکشد.

ایده ساخت فیلم ۱۶ سال پیش در سفر کارگردان به شهر سوخته شکل گرفته و جرقه اولیه آن زده شده است‌. به گفته پویش دلیل پرداختن به شهر سوخته، مدنیت و مدرن بودن آن عنوان شده و اشاره داشته است :«شهر سوخته جهان زن‌محور بود و اقتصاد و آثار هنری توسط زنان در این شهر رقم خورده است. شاید انسان فردا به این نتیجه برسد که حکومت را باید به دست زنان بسپارد که دنیا را بسیار زیبا می‌بینند».

فیلم‌برداری اثر در سه دوره و مجموعا شش ماه طول کشیده و بخش‌هایی از آن بازسازی شده است. در این فیلم با تلفیق مردم‌شناسی و باستان‌شناسی، نگاه شاعرانه و کهن الگویی مشهود است.

شهر سوخته بخشی از تاریخ ایران است که تاکنون گم شده و نگفته باقی مانده، پویش در این مورد اشاره داشته‌است: «من همیشه بهت و حیرتی نسبت به شهر سوخته و اتفاقاتی که در آن رخ داده است، داشته‌ام. مهم‌ترین ویژگی مردمان این شهر صلح‌جویی و نبود سلاح جنگی در تمدنی بوده که ۱۴۰۰ سال دوام آورده است. باید به شهر سوخته و جیرفت توجه ویژه شود شاید اصلاً روزی بفهمیم که تمدن بشری از همین دو نقطه آغاز شده، از سوی دیگر «شهر سوخته» یک فیلم مستقل است شاید در ظاهر یک موضوع باستان شناسانه داشته باشد اما در بطن آن سعی کرده‌ایم به روح مردم در گذشته این شهر، نزدیک بشویم به طوری که حدود ۴۰ دقیقه از فیلم تصاویر بازسازی شده است».

دکتر علی موسوی؛ پژوهش‌گر دانشگاه کالیفرنیا، نکته مورد اشاره کارگردان یعنی  تلفیق مستند با تصاویر بازسازی شده را نقطه قوت این فیلم عنوان کرده‌است : «مستند داستانی «شهر سوخته» را چند بار دیدم و هر بار از دیدن آن بیشتر لذت بردم. سرزمین کهن ایران با شواهد باستانی غنی خود بارها مورد توجه فیلم‌سازان و مستندنگاران بوده اما تا کنون کمتر فیلم مستندی به جذابیت فیلم «شهر سوخته» دیده‌ام. کارگردان به خوبی تلفیقی از بخش مستند و بخش تخیلی با بازسازی مراسم تدفین ساکنان باستانی محوطه ارائه می‌کند».

تماشای مستند «شهر سوخته» به کارگردانی ناصر پویش، از طریق صفحه هنروتجربه در سایت هاشور به آدرس  https://hashure.com/art-experience-list امکان‌پذیر است.

برچسب‌ها: