هنروتجربه: دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از برگزاری مجازی بخش‌های مختلف دوره ۳۸ جشنواره جهانی فیلم فجر و اختصاص چند سینمای روباز خبر داد.

محمدمهدی عسگرپور، دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، با حضور در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر، درباره برگزاری این رویداد سینمایی در شرایط کرونایی، توضیحاتی داد.

او با اشاره به برگزاری این جشنواره در تاریخ ۵ تا ۱۲ خرداد امسال، گفت: «به دلیل شرایط کرونایی در کشور، بسیاری از بخش‌های دوره ۳۸ جشنواره جهانی، به صورت مجازی برگزار خواهد شد. البته در صورت قرمز نبودن شرایط کرونا و بهتر شدن اوضاع، فیلم‌ها را به صورت محدود و حضوری نمایش خواهیم داد. هم‌چنین در صورت باز بودن سینماها در ایام جشنواره، فیلم‌های این رویداد برای مخاطبان با یک سوم ظرفیت سینماها هم اکران خواهد شد».

عسگرپور در ادامه عنوان کرد: «امسال در اتفاقی نو، چند سینمای روباز هم خواهیم داشت و اکران فیلم‌های جشنواره جهانی فجر در آن‌ها صورت خواهد گرفت.»

این سینماگر درباره حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره گفت: «این‌که برخی فیلم‌های داخلی به جشنواره ملی فیلم فجر راه نیافتند، اما در جشنواره جهانی حضور دارند، نشانه کم کیفیت بودن آن‌ها نیست، بلکه به این دلیل است که در همه جهان، رویکرد جشنواره‌های جهانی و ملی متفاوت است؛ جشنواره‌های ملی، رویکردی فراگیرانه‌تر و عام‌تر دارند و جشنواره‌های جهانی معمولا فیلم‌های خاص‌تر را نمایش می‌دهند.»

عسگرپور درباره شرایط جشنواره در صورت استمرار وضعیت قرمز کرونایی و عدم بازگشایی سینماها تا خردادماه هم گفت: «اگر خدای نکرده این اتفاق رخ دهد، بازهم مانند تجربه‌های جهانی کلیه اتفاقات مربوط به جشنواره از داوری و دیگر بخش‌ها به‌صورت مجازی پیگیری می‌َشود و تنها نمایش فیلم‌ها باقی می‌ماند که به بازه زمانی دیگری موکول می‌شود. مانند جشنواره برلین که اصل آن در اواخر بهمن‌ماه گذشته برگزار شد و نتایج داوری‌ها هم اعلام شد، نمایش فیلم‌ها اما به تیرماه موکول شده است».

پیشنهاد انتشار مشروح صحبت‌های سینماگران با رئیس قوه قضاییه
در بخشی از این گفت‌وگو هم‌چنین سوالاتی پیرامون دیدار اخیر سینماگران با رئیس قوه قضاییه مطرح شد.

عسگر پور درباره این دیدار توضیح داد:«عنوان آن نشست هم‌اندیشی سینماگران با مسئولان قوه قضاییه در حوزه آسیب‌های اجتماعی و مفاسد اقتصادی بود. هر نشستی در این حوزه‌ها بسیار خوب است و در طول این سال‌ها بخشی از این نشست‌ها موفقیت‌آمیز نبوده اما بخشی موفقیت‌هایی را به همراه داشته است.نهاد صنفی ما، یعنی «خانه سینما» دعوت‌کننده اصلی به این نشست بود. بخش‌هایی از صحبت‌ها از طریق تلویزیون و فضای مجازی منتشر شد اما درخواست من این است که ای‌کاش فضایی ایجاد شود تا تمام صحبت‌های آن نشست منتشر شود. نه اینکه به‌صورت گزینشی بخشی از صحبت‌های همکاران ما پخش شود و اصل مطلب به‌گونه‌ای متفاوت از سوی مخاطبان برداشت شود. اگر قرار بر انتشار بود، باید همه صحبت‌ها پخش می‌شد چراکه حرف‌های خیلی خوبی از سوی همکاران ما مطرح شد که فضا را برای شکل‌گیری یک هم‌اندیشی واقعی فراهم می‌آورد».

عسگرپور در پاسخ به این‌که «درخواست اصلی سینماگران از رئیس قوه قضاییه چه بود؟» هم گفت: «معمولاً در هم‌اندیشی‌ها درخواستی به آن صورت مطرح نمی‌شود. برخی دوستان به آسیب‌ها و مفاسدی که بیشتر با آن درگیر هستند، اشاره کردند. آنچه معمولا درخواست فیلم‌سازان است، آزادی عمل بیشتر برای ورود به این حوزه‌ها است. ممیزی پی‌درپی که بخشی ممکن است در ارشاد باشد و بخشی شاید در قوه قضاییه و بخشی در نهادهای دیگری که امروز زیاد هم شده‌اند، این‌ها سبب می‌شوند که فیلم‌سازی در سینما و حتی برنامه‌سازی در تلویزیون در این زمینه‌ها کم شود».