هنر و تجربه: لازم نیست یک خوره سینما باشید تا فیلم‌ساز بزرگی شوید. از سوی دیگر، شناخت سینمای بهترین فیلم‌سازان جهان هم آسیبی به خلق اثر سینمایی شما نمی‌زند.

بری جنکینز که خودش یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌سازان سال‌های اخیر است که برای «مهتاب» برنده اسکار هم شده، یکی از آن فیلم‌سازانی است که هنوز هم از دیگر اساتید سینما الهام می‌گیرد، به‌خصوص در خلق سریالش برای آمازون با عنوان «راه‌آهن زیرزمینی»/ The Underground Railroad. او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «سایت اند ساوند» فهرستی از فیلم‌سازانی را عرضه کرده است که در لحظه‌های خاصی از ساخت سریال ده‌قسمتی‌اش  منبع الهامش بوده‌اند.

پل تامس اندرسن و فیلم‌های «خون به‌پا خواهد شد»/ There Will Be Blood و «استاد»/ The Master یکی از منابع الهام جنکینز بوده‌اند. او در خصوص عناصر زیرژانر وحشت تن این سریال هم به تأثیرپذیری از دیوید کراننبرگ اشاره کرده است. قسمتی که ماجراهایش در کارولینای جنوبی روی می‌دهد هم وامدار «دور شو»/ Get Out به کارگردانی جردن پیل است. قسمت کارولینای شمالی نیز با الهام از آلفرد هیچکاک ساخته شده و در قسمت پایانی مجموعه هم لحظه‌هایی تحت تأثیر آثار کلر دنی خلق شده‌اند؛ و همه این‌ها را جمع بزنید با تأثیرپذیری همیشگی آثار جنکینز از سینمای وونگ کار وای.

«راه‌آهن زیرزمینی» از چهاردهم مه (۲۴ اردیبهشت) در آمازون پرایم ویدیو عرضه خواهد شد.

  • پلی‌لیست