هنروتجربه: سینماها از شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه و در آستانه عید سعید فطر بازگشایی می‌شوند. این درحالی است که تعطیلی سینماها در پایتخت و شهرهای قرمز از ۱۶ فروردین آغاز شد و بعد از بیش در یک ماه چراغ سالن‌های سینما در پایتخت و سایر شهرها روشن می‌شود.

به گزارش سایت هنروتجربه، مصوبات روز ۱۶ اردیبهشت‌ماه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اینکه مشاغل گروه یک و گروه دو در وضعیت قرمز می‌توانند فعال باشند، موجب شد تا سینماها هم که از تاریخ ۱۱ فرودین ۱۴۰۰ جزو ردیف شغلی دو هستند از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه بازگشایی شوند.جالب آنکه فروش بلیت سینماتیکت  برای بعضی از شهرها مانند اصفهان،تبریز ،سنندج و گرگان از امروز ۱۷ اردیبهشت انجام می‌شود.

این بازگشایی درحالی صورت می‌گیرد که تعطیلی‌های پی‌درپی و طولانی مدت سینماها، به سینماداران و صاحبان آثار در حال اکران لطمه زیادی وارد کرد.

در این مدت تهیه کننده ها و سینماداران زیادی درمورد پیامدهای تعطیلی سینماها در پی تداوم و شدت همه گیری کرونا در اکثر شهرهای کشور و اعلام وضعیت قرمز، به ذکر نکاتی پرداختند و البته گله‌مندی‌هایی در این باره داشتند که مشاغل و اماکن پرخطرتر از سینما در وضعیت قرمز امکان فعالیت دارند و این درحالی است که سینماها مطلقا در تعطیلی به سر می بردند.

تعطیلی سینماها منحصر به امسال نبود و از آغاز همه گیری کرونا در کشور آسیب‌ها و پیامدهایی را در پی داشت؛ مشکلاتی همچون نبود حمایت کافی و مورد انتظار، اکران نشدن فیلم‌های جذاب و مخاطب‌پسند و فشار مالی برای پرداخت حقوق و حق بیمه پرسنل سالن‌ها سبب شده عده‌ای از صاحبان سینماها به فکر تغییر کاربری بیافتند و اقداماتی هم در این راستا انجام دهند.

برخی صاحبان سینماها معتقدند به دلیل تبلیغات منفی، مخاطبان سینما را اماکن پرخطر در شرایط کرونا فرض کرده اند و با تصور اینکه پروتکل‌های بهداشتی در این مکان‌ها رعایت نمی‌شود در شرایط بازگشایی هم استقبال چندانی از سینماها نمی‌شود و این درحالی است که در گفت‌وگوهای متعدد با رسانه ها سینماداران بارها به رعایت دقیق و همه جانبه پروتکل‌های بهداشتی در شرایط بازگشایی سینماها تاکید کرده اند.

مسعود نجفی مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی در گفت وگوی کوتاهی خبر داد که طبق مصوبه ستاد کرونا مشاغل گروه یک و دو می‌توانند فعالیت خود را با رعایت پروتکلها ادامه دهند .

علی سرتیپی تهیه کننده و پخش کننده سینما و رئیس کانون پخش کنندگان فیلم نیز با تایید خبر بازگشایی سینماهای تهران به سایت سینماسینما  گفت: «با توجه به تعطیلات عید فطر، می‌توان امید داشت که از بازگشایی سینما‌ها استقبال شود».

بعد از انتشار خبر بازگشایی سینماها، محمدرضا فرجی مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر ضمن تاکید به اهمیت رعایت موازین بهداشتی در بازگشایی سینماها گفته است: «با توجه به اینکه وضعیت همچنان قرمز است، پروتکل‌ها بسیار سفت و سخت‌تر در سینماها اعمال می‌شود، خود ستاد مقابله با کرونا هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را سخت‌تر گرفته است. اگر صنفی فعال باشد و این موارد را رعایت نکند، پلمب می‌شود. قطعاً ما هم در سازمان سینمایی گروه‌های ناظر را فعال‌تر و به صورت جدی‌تر به این موضوع توجه می‌کنیم».

فرجی همچنین اظهار کرد: «ترکیب فیلم‌ها همان فیلم‌هایی خواهد بود که در اکران نوروزی به نمایش درآمدند و روز یکشنبه این هفته شورای صنفی نمایش در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد».

فیلم سینمایی «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «هفته‌ای یک بار آدم باش» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی، «لاله» ساخته اسدالله نیک‌نژاد، «خون شد» ساخته مسعود کیمیایی و «تکخال» ساخته مجید مافی ترکیب فیلم‌های اکران نوروزی را تشکیل می‌دادند.

این مدیر سینمایی درباره وضعیت اکران عید فطر با توجه به بازگشایی سینماها بیان کرد: «ما باید ببینیم کدام یک از تهیه‌کنندگان متقاضی اکران فیلم هستند. به نظرم مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه بسیار خوبی است که در وضعیت قرمز هم اگر اصناف به طور کامل پروتکل‌ها را رعایت کنند، می‌توانند فعال باشند. از همین رو این موضوع به تهیه‌کنندگان انگیزه می‌دهد که به اکران آثار خود بپردازند».

او درباره فیلم‌هایی که با تعطیلی سینماها مواجه شدند، توضیح داد: «همان مصوبه سابق ستاد مقابله با کرونای سازمان سینمایی شامل این فیلم‌ها می‌شود. شورای صنفی هم این شرایط را برای فیلم‌ها ایجاد می‌کند که مادامی که فیلم‌ها فروش داشته باشند و تهیه‌کنندگان مایل به ادامه اکران باشند، این اتفاق رخ بدهد و سقف نمایش افزایش پیدا کند».

شاید بعد از این روند نزولی فروش فیلم‌ها در سینماها و تعطیلی کامل سالن‌های نمایش فیلم، بازگشایی سینماها همزمان با عید فطر و شرایط فراغت مخاطبان کمک کند تا فیلم‌های روی پرده با اقبال بیشتری مواجه شوند و یک آغاز امیدوارکننده بعد از روزها بلاتکلیفی برای سینما رقم بخورد.