هنر و تجربه: ده روز از برگزاری مراسم اسکار می‌گذرد ولی هنوز حرف‌وحدیث‌ها ادامه دارد و بی‌شک این حرف‌ها درباره غافلگیری ما از فهرست برنده‌ها و بازنده‌ها نیست.

هر بار که این طور شده، پای یک اشتباه احمقانه یا چیزی مثل آن در میان بوده است. به عنوان مثال، همه ماجرای اسکار بهترین فیلم «مهتاب»/ Moonlight را به خاطر داریم که این روزها باعث شده بری جنکینز در گفت‌وگوهایش بگوید که آن اشتباه (دادن اسکار به فیلمی دیگر و سپس گرفتن و اهدای آن به «مهتاب») باعث شد تا برخی بگویند فیلمش برنده تندیس طلایی اسکار شد چون فیلم سیاهان بود!

اسکار ۲۰۲۱ هم با دکور عجیب و تدوین آن (به خاطر لوکیشن جدید و جمعیت کم‌تر به دلیل شیوع کرونا) و تصمیم بزرگ اهدای اسکار بهترین فیلم قبل از تندیس‌های بهترین بازیگر زن و مرد اصلی شناخته خواهد شد؛ اما استیون سودربرگ که از تهیه‌کنندگان مراسم بود، این تصمیم و انتخاب جنجالی را اصلاً بزرگ نمی‌داند. این در حالی است که خیلی‌ها تصور کردند این کار با هدف اهدای اسکار به چدویک بوزمن در پایان مراسم صورت گرفته است اما سودربرگ در گفت‌وگو با «لس‌آنجلس تایمز» می‌گوید این تصمیم حتی پیش از اعلام نامزدها گرفته شد تا پایان سرگرم‌کننده‌تری را برای مراسم به ارمغان بیاورد.

سودربرگ چنین توضیح می‌دهد: «ما در ژانویه درباره‌اش صحبت کردیم. این باور ماست که صحبت‌های بازیگران به‌مراتب دراماتیک‌تر از سخنان تهیه‌کنندگان است. برای همین فکر کردیم جالب خواهد بود که ترتیب اهدای جوایز را تغییر بدهیم، به‌خصوص که کسی هم انتظارش را نداشت. بعدش که نامزدها اعلام شدند و دیدیم چدویک هم شانس کسب جایزه را پس از مرگش دارد، انگار همه چیز فوق‌العاده جور شده بود تا در صورت انتخاب او، بیوه‌اش پایانی واقعاً غم‌انگیز را رقم بزند. برای همین کاملاً از تصمیمی که گرفته بودیم مطمئن شدیم و دیگر دلیلی برای تغییرش نبود».

در نهایت اسکار بهترین بازیگر مرد اصلی به آنتونی هاپکینز رسید که اصلاً در خانه‌اش بیدار نبود که برای گرفتن اسکار صحبت کند، اما سودربرگ همچنان از این تغییر در ترتیب اهدای جوایز اسکار دفاع می‌کند و حتی می‌گوید تنها گزینه‌اش بود: «خب، آن طور که تصور می‌کردیم نشد و چدویک برنده اسکار نبود؛ اما حتی اگر امکان چنین اتفاقی هم وجود داشت، باید کاری می‌کردیم چون لحظه خردکننده و فراموش‌نشدنی‌ای می‌شد که ادامه یافتن مراسم پس از آن کاملاً بی‌معنی می‌شد».

به هر حال، حالا همه می‌دانند که تهیه‌کنندگان مراسم آکادمی هم از فهرست برنده‌ها بی‌خبر بودند چون محال بود سودربرگ با این حرف‌ها اگر  از فهرست برنده‌ها باخبر بود اجازه می‌داد آخرین جایزه بدون نطق دریافت تندیس به پایان برسد.

  • پلی‌لیست