هنروتجربه-سعیدحضرتی: فیلم کوتاه «راحانا» به کارگردانی کاظم دانشی با موضوع جنگ در سوریه در بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» از اسفند ماه در سینماهای هنروتجربه اکران شده و نمایش آن با بازگشایی سینماها ادامه دارد. دانشی می‌‌گوید در اکران‌های «هنروتجربه» فیدبک‌های خوبی از مخاطبین گرفتم و تماشاگرانی با «راحانا» ارتباط برقرار کردند که خودشان هم فکر نمی‌کردند ژانر جنگی برای آن‌ها جذابیت داشته باشد.

کاظم دانشی درباره داستان این اثر و چگونگی شکل‌گیری ایده آن به سایت «هنروتجربه» گفت: « «راحانا» قصه دختر تک تیرانداز سوری است که می‌خواهد با گروهی متشکل از چند نفر، از شهر دفاع کرده و از سقوط آن جلوگیری کند. مدت‌ها راجع به این ماجرا تحقیق می‌کردم و اخبار آن را در رسانه‌ها دیده بودم و مستندی هم یکی از دوستان ساخته بود راجع به تک‌تیراندازهایی که در سوریه هستند. در بین آن‌ها دخترانی هم بودند که از کشور خود دفاع می‌کردند و مطالبی را هم در مورد آن‌ها می‌خواندم. تمام این‌ها باعث شد که به سمت سوژه فیلم «راحانا» بروم».

او اضافه کرد: «ساخت «راحانا» سختی‌های خاص خودش را داشت و می‌خواستم تجربه ساختن فیلم اکشن و جنگی را داشته باشم. در کنار آن همیشه جنگ‌ها وجه مردانه و انسانی دارند ولی در اینجا قصه‌ای متفاوت از دختری در دل التهابات روایت می‌شود».

دانشی هم‌چنین گفت: «نزدیک شش ماه نوشتن فیلم‌نامه و کارهای پیش تولید طول کشید حدود چهار ماهی هم بازیگران زبان عربی آموختند. نزدیک به ۱۲ روز هم فیلم‌برداری «راحانا» زمان برد».

واقعیت این است که ژانر جنگ خیلی مورد علاقه مخاطبین فیلم کوتاه نیست. تمام سعی‌ام را کردم فیلم جذابی بسازم و حتی برای آن دسته از مخاطبینی که این ژانر مورد علاقه و سلیقه آن‌ها نیست هم جذابیت داشته باشد و حداقل برای یک بار دیدن قابل تحمل باشد

این کارگردان درباره ساختن فیلم جنگی عنوان کرد: «فیلم ساختن در دل جنگ اصولا کار سختی است و جهان و ساختار کاملا متفاوتی دارد که بسیار مشکل است. مدیریت کردن شرایط و عوامل و بیرون درآوردن درست فیلم کاری پر زحمت و سختی است. در کنار آن، هزینه‌های بالای کار را هم باید اضافه کرد».

دانشی در پاسخ این سوال که ژانر جنگی را مناسب مدیوم فیلم کوتاه می‌داند یا خیر، عنوان کرد: «فیلم «راحانا» به عنوان تجربه برای من کار لذت‌بخشی بود و امیدوار بودم بخشی از مخاطبین این ژانر از سینما را دوست داشته باشند. واقعیت این است که ژانر جنگ خیلی مورد علاقه مخاطبین فیلم کوتاه نیست. تمام سعی‌ام را کردم فیلم جذابی بسازم و حتی برای آن دسته از مخاطبینی که این ژانر مورد علاقه و سلیقه آن‌ها نیست هم جذابیت داشته باشد و حداقل برای یک بار دیدن قابل تحمل باشد».

کارگردان فیلم کوتاه «من پرتقال دوست ندارم» ادامه داد: «البته در اکران‌های «هنروتجربه» فیدبک‌های خوبی از مخاطبین گرفتم و تماشاگرانی با فیلم ارتباط برقرار کردند که خودشان هم فکر نمی‌کردند ژانر جنگی برای آن‌ها جذابیت داشته باشد».

این کارگردان جوان با اشاره به این‌که استقبال مخاطبان طی روزهای اکران این بسته نشان از حمایت و مدیریت درست «هنروتجربه» و بالا بودن سطح کیفی فیلم‌های کوتاه است، درباره اکران فیلم‌ها در «هنروتجربه» بیان کرد: «دوستان در«هنروتجربه» زحمات زیادی کشیدند و پیگیر دیده‌شدن و معرفی بسته کوتاه  «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» به مخاطبین بودند و هستند و در این زمینه‌ مشاوره‌های خیلی خوبی هم دادند. به شخصه از عملکرد «هنروتجربه» خیلی راضی هستم و ممنون آن هستم. در زمانی که سینماها باز بود،به این بسته فیلم اقبال خیلی خوبی شد و چندین اکران خصوصی هم داشتیم. استقبال از اکران خصوصی دوم ما به حدی بود که دو سالن سینما شهرک، پر از جمعیت شدند. این‌ها همه در شرایط اپیدمی کرونا اتفاق افتاده و نشان از عملکرد درست «هنروتجربه» دارد.»

دوستان «هنروتجربه» تمام کمک‌هایی که برای دیده شدن و حمایت از فیلم‌ها لازم است را انجام می‌دهند و سپاسگزار آن‌ها هستم. امیدوارم با بهبود شرایط کلی سینما، این گروه پر قدرت‌تر به کار خود ادامه بدهد

دانشی افزود: «هنروتجربه ساعت‌ها و سالن‌های مناسبی را در شهرهای مختلف به این بسته فیلم اختصاص داد  و این مهم برای هر فیلم‌سازی جذاب است و قطعا برای من هم همین‌طور است. دوستان «هنروتجربه» تمام کمک‌هایی که برای دیده شدن و حمایت از فیلم‌ها لازم است را انجام می‌دهند را سپاسگزار آن‌ها هستم. امیدوارم با بهبود شرایط کلی سینما، این گروه پر قدرت‌تر به کار خود ادامه بدهد. خواهشم این است که با بازگشایی سینماها اگر امکان داشته باشد سانس‌های بیشتر و مدت زمان بیشتری به این بسته فیلم اختصاص بدهند تا مخاطبین بیشتری فیلم‌ها را ببینند».

او هم‌چنین عنوان کرد: «مخاطبینی که برای دیدن فیلم‌های «هنروتجربه» به سینماها می‌آیند، مخاطبین سخت پسند و حرفه‌ای سینما هستند و راضی نگه داشتن آن‌ها کار بسیار سختی است. خوشبختانه فیلم‌های بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» خوب هستند و مخاطبین هم راضی هستند و اقبال خوبی از فیلم‌ها صورت گرفته است».

کاظم دانشی در انتها درباره پروژه آینده خود گفت: «در تدارک فیلم اول بلند با موضوعی کاملا اجتماعی هستم که جزء دغدغه‌های من است. فیلم‌نامه را خودم نوشته‌ام و پیش تولید آن را با بازیگران چهره سینما به زودی شروع می‌کنم. خیلی دوست داشتم که در همین ژانر جنگی کار کنم اما به سبب بحث سرمایه‌گذاری و پروداکشن متفاوت و هزینه‌های زیاد و عجیب و غریب این ژانر، از آن صرف نظر کردم».

برچسب‌ها: