هنروتجربه-فاطمه رستمی: فیلم سینمایی «وقتی پروانه شدم» به کارگردانی به کارگردانی آرش زارع از جمله آثار اکران شده در «هنروتجربه» است که این روزها در صفحه هنروتجربه در سایت هاشور عرضه اینترنتی شده است. این فیلم روایتی از زندگی یک زن است، یک زن ساده اما مهربان که زندگی سخت و نامطبوع خود را با همسرش پشت سر می‌گذارد. بعد از این‌که ناخواسته باعث مرگ شوهرش شود، زندگی جدیدی را با بدن شوهر مرده خود آغاز می‌کند.در این فیلم میترا حجار، آرش آصفی، حسین حشمتی، علیرضا هوشیار، رسول کشانی، مهرداد جعفریان، علی قیومی، مرتضی ریحانی و داوود زمانی نقش‌آفرینی می‌کنند. با کارگردان این فیلم به بهانه نمایش اینترنتی آن گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

آرش زارع درمورد نمایش اینترنتی فیلم سینمایی «وقتی پروانه شدم» که در دوران همه‌گیری کرونا در هنروتجربه اکران فیزیکی شده بود، گفت: «در اکران فیزیکی این فیلم تماشاگر زیادی به سینماها نیامد و دلیلش هم این بود که شرایط کرونا باعث تعطیلی سینماها و بی‌رونقی گیشه شد و می‌توانم بگویم در حقیقت اکرانی برای این فیلم انجام نشد. این اتفاق خیلی ناامیدکننده و دلسردکننده بود. خیلی خوب شد که هنروتجربه در هاشور صفحه‌ای راه اندازی  و امکان اکران آنلاین را برای فیلم‌سازان فراهم کرد».

او افزود: «نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که ای کاش پلتفرم فراگیرتر دیگری هم برای اکران آثار هنروتجربه انتخاب می‌شد.پلتفرم هاشور کمی شاید ناشناخته باشد و صرفا مخاطبان هنروتجربه به تماشای فیلم‌های این پلتفرم می‌نشینند. در حالی که پلتفرم‌های دیگر به نظر می‌رسد، شناخته شده‌تر هستند و اگر صفحه هنروتجربه در چنین پلتفرم‌هایی هم بود شاید مخاطبان بیشتری می‌توانستند این فیلم‌ها را ببینند».

کارگردان «وقتی پروانه شدم» تاکید کرد: «خیلی خوب است که خودمان برای مخاطب تصمیم نگیریم که حس کند در پلتفرم خاصی منحصرا آثاری مستقل را می‌تواند تماشا کند و نباید فیلم‌ها را حداقل در اکران آنلاین تفکیک می‌کردیم. با این روش شاید مخاطبان بیشتری با آثار هنروتجربه آشنا می‌شدند».

شرایط کرونا باعث تعطیلی سینماها و بی‌رونقی گیشه شد و می‌توانم بگویم در حقیقت اکرانی برای «وقتی پروانه شدم» انجام نشد. این اتفاق خیلی ناامیدکننده و دلسردکننده بود. خیلی خوب شد که هنروتجربه در هاشور صفحه‌ای راه اندازی و امکان اکران آنلاین را برای فیلم‌سازان فراهم کرد

این سینماگر در ادامه با اشاره به روش‌های تازه اکران در شرایط کرونا عنوان کرد: «در خارج از کشور یک ایده‌ای برای اکران فیلم اجرایی شد مبنی براین‌که یک سانس از یک سالن سینما را رزرو می‌کنند و جمعی مخاطب که بیرون از سینما هم با هم مرتب مراوده دارند و دوست دارند با هم فیلم ببینند و از سلامت یکدیگر نسبت به غریبه‌ها مطمئن‌تر هستند، در این سانس رزرو شده به تماشای فیلم می‌نشینند. این ایده در آمریکا عملی شد و یک سانس را مثلا به میزان بیست صندلی اجاره می‌دادند و با این ایده خیلی راحت و مطمئن‌تر می‌شد خصوصی فیلم دید و فاصله اجتماعی را کاملا رعایت کنند. چنین راهی می‌توانست تا حدی به سینما کمک کند و مخاطب را به سالن‌های نمایش فیلم بیاورد. مردم با این شیوه با فضای جدیدی از نمایش فیلم آشنا می‌شدند و همین تازگی تجربه باعث می‌شد رغبت بیشتری برای سینما رفتن پیدا کنند. این قابلیتی بود که در این اوضاع کرونا امکان استفاده از آن وجود داشت. شاید اگر حتی به صورت آزمایشی این ایده را اجرایی می‌کردند خالی از لطف نبود».

آرش زارع پیش تولید فیلم سینمایی جدید خود «اسطوره» را آغاز کرده بود که به دلیل شرایط ناشی از همه‌گیری کرونا متوقف شد، او در این مورد توضیح داد:«ما در پیش تولید فیلم سینمایی «اسطوره» بودیم و بازیگران کار را انتخاب می‌کردیم و حتی آماده دادن درخواست پروانه هم بودیم که متاسفانه کرونا ما را به این نتیجه رساند که حتی اگر بتوانیم فیلم را بسازیم، این کار را نکنیم. من هم واقعا دیگر تمایلی به ساخت نداشتم. یک فیلم را فقط یک‌بار می‌توان ساخت و به نظرم آمد شرایط به صورتی است که بهتر است فعلا از ساخت فیلم دست بکشیم. فعلا اوضاع طوری است که تنها تولید امن برای سازندگان آثار نمایشی، تولید سریال برای شبکه‌های نمایش خانگی است که حداقل صاحب اثر می‌داند بعد از تولید در پلتفرم نمایش داده می‌شود و شاید هزینه‌ها بازگشت داشته باشد. البته این عرصه هم به شدت اشباع شده و صدور پروانه ساخت این سریال‌ها کمی سختگیرانه تر شده‌است تا تعداد خروجی زیادی نباشد چراکه حجم زیاد تولیدات ممکن است به نمایش خانگی ضربه بزند».

او ادامه داد: «ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی هم مشکلات خاص خودش را دارد؛ برخی دوستان بودجه کافی دارند، مجوز هم دارند، اما بازیگری نیست که بتوانند با او قرار داد ببندند. در شرایط پیش از کرونا اکثر بازیگران سرکار سینمایی بودند و نهایتا یک یا دوماه درگیر ضبط فیلم بودند، اما با وجود کرونا و کم شدن تولید آثار سینمایی و افزایش تولید سریال‌های نمایش خانگی، خیلی از بازیگران مشغول بازی در این سریال‌ها هستند و شاید شش ماه وقت‌شان پر باشد. از سوی دیگر فراهم کردن بودجه کامل برای ساخت این سریال‌ها برای همه فراهم نیست».

فعلا اوضاع طوری است که تنها تولید امن برای سازندگان آثار نمایشی، تولید سریال برای شبکه‌های نمایش خانگی است که حداقل صاحب اثر می‌داند بعد از تولید در پلتفرم نمایش داده می‌شود و شاید هزینه‌ها بازگشت داشته باشد. البته این عرصه هم به شدت اشباع شده و صدور پروانه ساخت این سریال‌ها کمی سختگیرانه تر شده‌است

زارع با اشاره به این‌که ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی از سال قبل سخت‌تر شده عنوان کرد: «در بین حجم سریال‌های ساخته شده برای نمایش خانگی شاید برخی از آن‌ها بتوانند به موفقیت دست یابند و دیده شوند. خیلی از سازندگان این سریال‌ها از شاخ‌های اینستاگرامی به عنوان بازیگر دعوت به همکاری می‌کنند به این دلیل که بازیگر کم است. برای همین کیفیت آثار تولیدی به مرور کم می‌شود. با وجود این مسائل فکر می‌کنم اگر سریالم بتواند در بین این انبوه تولیدات موفق باشد، دست به ساخت می‌زنم. اگر قرار باشد فقط یک سریالی تولید کنم که کیفیت چندانی نداشته باشد، اصلا این کار را نمی‌کنم. دوستان حرفه سینما قرار است با ما در این پروژه همکاری کنند و اگر شرایط را مناسب تولید ببینیم قطعا این کار را می‌کنیم».

او بیان کرد: «تولید در وضعیت کرونا واقعا سخت است مثلا اگر در پروژه‌ای بازیگر اصلی کرونا بگیرد کار چند هفته  می‌خوابد و همه این‌ها مسائلی است که ما را برای کار مردد می‌کند. ما هم‌چنان فکر می‌کنیم تا بهترین تصمیم را بگیریم. به نظرم یک مقداری از این ماجرا شانس است. من که قصد ساخت سریال شخصیت محور دارم و کارم پربازیگر است بیشتر برای کار می‌ترسم و این شرایط صرفا برای ما نیست و تقریبا همه را درگیر کرده است».

آرش زارع با اشاره به این‌که سریالش در مرحله نگارش است، گفت: «ما دنبال این هستیم که ببینیم چه بازیگر نقش اولی می‌توانیم پیدا کنیم که تا اوایل سال بعد وقتش خالی باشد و این یک چالش برای ماست».