هنروتجربه: هفتادوهشتمین جشنواره فیلم ونیز امسال به صورت کاملا فیزیکی در ماه سپتامبر برگزار می‌شود . سال ۲۰۲۰ هم ونیز تنها جشنواره درجه یک سینمایی بود که به صورت فیزیکی، اما با ستاره‌ها و بازیگرانی به مراتب کمتر از دوره معمولی و با تعداد کمتر مهمانان و روزنامه‌نگاران بین‌المللی برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، جشنواره فیلم ونیز در تاریخ ۱۱ تا ۲۱سپتامبر (۱۰ تا ۲۰ شهریور) در حالی قرار است به صورت فیزیکی برگزار شود که دو جشنواره فیلم تورنتو از ۹ تا ۱۸ سپتامبر (۱۸ تا ۲۷ شهریور) و ساندنس می‌خواهند به صورت ترکیبی از نمایش‌های آنلاین و حضوری به اجرا دربیایند.

درام شخصی «دست خدا» ساخته پائولو سورنتینو از جمله فیلم‌هایی است که قرار است در رویداد سینمایی ونیز رقابت کند. « Freaks Out» ساخته گابریله مانتی کارگردان ایتالیایی درباره چهار آدم عجیب که در یک سیرک کار می‌کنند و شهرشان سال ۱۹۴۳ توسط نیروهای متفقین بمباران می‌شود از دیگر فیلم‌هایی است که انتظار حضورش در لیدو می‌رود.برونو دومون کارگردان فرانسوی با فیلم «در صبحی نیمه روشن» با حضور لیا سدو در نقش یک روزنامه‌نگار سرشناس که زندگی‌اش با یک تصادف اتومبیل عجیب از این رو به آن رو می‌شود و «توهمات از دست رفته» ساخته خاویر جیانولی اقتباسی از رمان بالزاک از دیگر فیلم‌هایی هستند که انتظار می‌رود در ونیز ۲۰۲۱ روی پرده بروند.

فیلم «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی سال گذشته جایزه بهترین فیلم در بخش افق‌های نو و روح الله زمانی بازیگر فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی جایزه مارچلو ماستریونی برای بهترین بازیگر جوان پدیده جشنواره ونیز را کسب کردند.همچنین جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان دوره گذشته از جوایز ونیز به کیوشی کوروساوا برای فیلم «زن یک جاسوس»، جایزه بهترین بازیگر زن به ونسا کربی ، جایزه بهترین بازیگر مرد به پیرفرانچسکو فاوین، بهترین فیلمنامه به فیلم «پیرو» و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «نظم تازه» ساخته میشل فرانکو اعطا شد.

هفتادوهشتمین دوره این جشنواره سینمایی از ۱ تا ۱۱ سپتامبر (۱۰ تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۰) در جزیره لیدو برگزار می‌شود و  بونگ جون هو، کارگردان سرشناس سینمای کُره‌ای و سازنده فیلم «انگل»، ریاست هیات داوران آن را برعهده دارد.

گفتنی است  دوسالانه معماری ونیز هم با مضمون چگونه در کنار هم زندگی خواهیم کرد (How Will We Live Together) از ۲۲ مه (۱ خرداد) با حضور شرکت کنندگانی از ۴۶ کشور آغاز به کار می‌کند. البته برگزار کنندگان این رویداد می گویند با رعایت همه پروتکل‌های کووید این رویداد را در منطقه ونتو که به اصطلاح منطقه زرد خوانده شده و از نظر کرونا کم‌خطر محسوب می‌شود برگزار می‌کنند. این دوسالانه به همراه جشنواره فیلم ونیز  از کمک مالی ۱۷۹ میلیون یورویی که برای بازیابی زیرساخت‌های فرهنگی درنظر گرفته شده بهره‌مند می‌شود.
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا چندی پیش در تلاش برای احیای صنعت گردشگری در این کشور از برنامه‌ها برای معرفی و عرضه گذرنامه سبز خبر داد که دارنده آن یا واکسینه شده یا آنتی بادی دارد و یا تست کرونایش منفی است. چشم‌انداز دولت‌مردان ایتالیایی این است که تا ماه سپتامبر (شهریور ۱۴۰۰) دسترسی مسافران واکسینه شده از بیشتر کشورهای جهان به ونیز تسهیل و امنیت آن تضمین شود.