هنروتجربه: «چهارصد ضربه» اثر فرانسوا تروفو در بخش کلاسیک‌های مرمت شده روی پرده جشنواره جهانی فیلم فجر می‌رود و فیلم «بن بست» به کارگردانی وینکو میدرندورفر با مضمون احیای روابط انسانی در این رویداد سینمایی به نمایش در می‌آید.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از  ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر،«چهارصد ضربه» در بخش کلاسیک‌های مرمت شده سی‌ و‌ هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی پرده می‌رود.

نخستین فیلم بلند فرانسوا تروفو در مقام یکی از آثار آغازگر موج نوی سینمای فرانسه، جایگاهی در تاریخ سینمای جهان دارد. در «چهارصد ضربه»، تروفو با نیم نگاهی به زندگی خود و رفقایش در دوران نوجوانی، سفری با خود دیگرش، آنتوان دوانل با نقش آفریتی ژان پیر لئو را آغاز می‌کند؛ سفری که در طول کارنامه کاری، در چهار فیلم دیگر با حضور لئو در این نقش ادامه پیدا می‌کند.

او با تبدیل بزرگ شهر پاریس به یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم، نحوه تعامل دوجانبه شخصیت‌ها و محیط بر یکدیگر را تا لحظه دستگیری پسر بزهکار به شکلی تصویر می‌کند و سپس در پایان‌بندی‌، با نگاه گنگ آنتوان به آینده، در زمان وصل به دریا و رهایی، رویکردی را در سینمای ملی فرانسه رقم می‌زند و بیش از آرمانگرایی به راه واقع‌گرایی می‌رود.

«چهارصد ضربه» باوجود ادای دین مشهود به آثار کلاسیک سینمای فرانسه به خصوص «نمره اخلاق صفر» ساخته ژان ویگو، از خوش‌بینی به شورش جمعی می‌پرهیزد و با بدبینی به طغیان فردی می‌نگرد.

نخستین فیلم بلند تروفو همواره در فهرست آثار محبوب سینماگرانی هم‌چون لوییس بونوئل، ساتیاجیت رای، ژان کوکتو، کارل تئودور درایر و وودی آلن جای گرفته و آکی‌را کوروساوا نیز «چهار صد ضربه» را یکی از زیباترین فیلم‌هایی می‌داند که در طول عمرش دیده است.

بازگشت به روابط انسانی
فیلم سینمایی «بن‌بست» ساخته وینکو میدرندورفر از فیلم‌سازان مشهور اسلوونی است. کارگردانی که از نویسندگان، نمایشنامه‌نویسان، شاعران، کارگردانان تئاتر، مقاله‌نویسان و نویسندگان مطرح کودک و نوجوان در اسلوونی به حساب می‌آید.

میدرندورفر در فیلم «بن‌بست» با رویکردی برآمده از فضای محبوب تئاتری خود توانسته است، در فضایی محدود، با بهره‌گیری از ترکیب ایده‌های سینمایی و تئاتری، موقعیت‌هایی تاثیرگذار خلق کند.

«بن‌بست» روایت یک قلب است که دو زوج را بدون هیچ نقطه اشتراکی، گرد هم می‌آورد. داستان با حضور زوجی از طبقه مرفه اسلوونی در خانه زوجی از طبقه کارگر مهاجر بوسنی آغاز می‌شود و در محیطی بسته و پرتنش با حضور همین چهار شخصیت دنبال می‌شود.

میدرندورفر خود درباره فضای این فیلم معتقد است: «ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که عدم همدلی در روابط بین فردی یکی از حادترین مشکلات جهان به حساب می‌آید. روز به روز، سرمایه‌داری ظالم و بی‌رحم، روابط انسانی و غمخواری برای درد دیگران را ویران می‌کند و جهان را به سمت جنگی همه جانبه سوق می‌دهد. به نظر می‌رسد همدلی، شفقت، حساسیت به درد دیگران، همه در حال محو از نقشه جهان است. در این شرایط مهم است داستانی بیان کنم که در آن روابط انسانی از نو زنده می‌شوند و حساسیت به سرنوشت دیگری به عنوان ارزشی مهم در تمدن ما از نو بازیابی می‌شود».

کارگردان فیلم سینمایی «بن‌بست» تأکید کرد: «جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم، جهانی در بن‌بست است. ما در نوعی بن‌بست تمدنی گیر کرده‌ایم که گریز از آن بدون درک متقابل و احترام به ارزش‌های اساسی انسان و انسانگرایانه امکان‌پذیر نیست».

سی‌ و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از پنج تا ۱۲ خردادماه ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.