هنروتجربه-سعیدحضرتی: سحر ستوده که پیش از این فیلم کوتاه «هدیه» از او در باکس «بازگشت کوتاه» در سینماهای هنروتجربه روی پرده رفته بود، درباره سوژه و انتخاب بازیگر فیلم کوتاه «به هیچکس نگو»، تجربه اکران در هنروتجربه و فعالیت‌های این روزهای خود می‌گوید.

سحر ستوده درباره فضا و موضوع فیلم کوتاه جدید خود «به هیچکس نگو» به سایت هنروتجربه گفت: «فیلم «به هیچکس نگو» درباره دختر نوجوان ۱۵ ساله‌ و مشکلات او است که از این جهت به فیلم «هدیه» شبیه است. این دختر با یک مسئله خانواده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند و در صدد کمک گرفتن است، اما از آنجا که موضوع بر سر مساله محارم است، نمی‌داند به چه کسی و چطور این قضیه را مطرح کند».

او با اشاره به این‌که می‌دانستم موضوع فیلم را بسیاری نمی‌خواهند بشنوند و ببینند ادامه داد:«سوژه به هر حال سوژه تلخی است و من نمی‌خواستم فیلمی بسازم که در صرفا در جشنواره‌ها حضور داشته باشد و حتی برای جشنواره‌های خارجی هم، «به هیچکس نگو» فیلم تلخی است و شاید ارتباط آدم‌ها با آن سخت باشد. با این حال این فیلم در بخش حقوق بشر جشنواره اینترفیلم آلمان، جایزه اول را برد و نقدهای خیلی خوبی در مورد آن نوشته شد و احساس کردم آن چیزی که در فکرم بوده درست از آب در آمده است».

کارگردان «هدیه» با اشاره به این‌که فیلم‌برداری، زمستان ۹۸ و چهار روز طول کشید و نسخه نهایی «به هیچکس نگو» شهریورماه سال گذشته به اتمام رسید، افزود: «جسته گریخته در این سال‌ها همیشه هر خبری را راجع به این موضوع حتی در کشورهای دیگر را دنبال می‌کردم. اما قبل از نوشتن فیلم‌نامه، حدود یک ماه‌ونیم تحقیقاتی را در جنبه‌های مختلف آن شروع کردم».

«هنروتجربه» شرایط خیلی خوبی را برای بچه‌های فیلم‌سازان فیلم کوتاه و مستقل فراهم کرده است. خوشحالم موقعیتی پیش آمد و «هدیه» در «هنروتجربه» اکران شد و با این‌که با بحران کرونا و تعطیلی سینماها هم مواجه شدیم، اتفاقی که باید برای یک فیلم کوتاه بیفتد افتاد و فیلم را مخاطبان دیدند

او درباره انتخاب بازیگر نقش اصلی «به هیچکس نگو» بیان کرد:«خودم در حوزه بازیگری فعالیت دارم و کار با بازیگران برایم همیشه جذاب است. یکی از دوستان،؛ غزل شجاعی را به من معرفی کرد. شجاعی چهره و سن مناسبی داشت و البته درک موقعیت خوبی برای ایفای نقش، و به همین دلیل انتخاب شد».

این کارگردان با اشاره به این‌که این فیلم تنها در جشن خانه سینما به نمایش در آمده است، ادامه داد: «این فیلم تجربه دوم همکاری من با اشکان اشکانی به عنوان مدیر فیلم‌برداری و تهیه‌کننده است و از این همکاری خرسندم. «هدیه» هم تجربه موفقی برای هر دو ما به حساب می‌آید».

سحر ستوده در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تجربه اکران «هدیه» در باکس فیلم کوتاه «بازگشت کوتاه» عنوان کرد: «هنروتجربه شرایط خیلی خوبی را برای بچه‌های فیلم‌سازان فیلم کوتاه و مستقل فراهم کرده است. خوشحالم موقعیتی پیش آمد و «هدیه» در «هنروتجربه» اکران شد و با این‌که با بحران کرونا و تعطیلی سینماها هم مواجه شدیم، اتفاقی که باید برای یک فیلم کوتاه بیافتد افتاد و فیلم را مخاطبان دیدند. فیلم‌ساز با اکران فیلم خود قوت قلب می‌گیرد و احساس می‌کند فضایی هست که امکان دیده شدن فراهم شود».

به لحاظ مسائل اقتصادی، هزینه تولید فیلم کوتاه، سرسام‌آور شده و مثلا اگر قصد داشتم «به هیچکس نگو» را امسال بسازم، باید بودجه‌ای سه برابر آنچه خرج شد را هزینه می‌کردم. این در حالی است که درآمدها بالا نرفته و صرفا هزینه‌ها بالاتر رفته است

او ادامه داد: «دسته‌بندی موضوعی فیلم‌ها از اهمیت بالایی در کشورهای مختلف برخوردار است و متاسفانه در ایران به این مهم توجهی ندارند. اما به نظرم هم «هدیه» و هم «به هیچکس نگو» باید دسته‌بندی شود و برای مخاطبان مناسب آن پس از اکران هم ادامه پیدا کند. مثلا برای من  خیلی جذاب است که «هدیه» را معلم‌ها یا کسانی که فرزند نوجوان دارند ببینند اما متاسفانه فیلم‌ها پس از اکران، امکانی برای دیده شدن ندارند. این مشکل به سیستم آموزش و پرورش مربوط است که در این مورد کوتاهی می‌کند و هیچ برنامه‎‌ریزی مشخصی ندارند. ای کاش «هنروتجربه» که بدون هیچ چشمداشتی پشت فیلم‌سازان است و امکان اکران را فراهم می‌کند، ارتباطی را با بخش‌های آموزشی برقرار می‌کرد و می‌شد این نوع فیلم‌ها را برای دانش‌آموزان و معلمان و … نمایش داد».

این نویسنده و کارگردان درباره تاثیرات کرونا و شرایط فیلم‌سازان مستقل توضیح داد: «قطعا تولید فیلم‌ها کوتاه به دلیل شرایط، پایین آمده اما فیلم‌هایی که سرمایه دارند هم‌چنان مشغول کار هستند. به لحاظ مسائل اقتصادی، هزینه تولید فیلم کوتاه، سرسام‌آور شده و مثلا اگر قصد داشتم «به هیچکس نگو» را امسال بسازم، باید بودجه‌ای سه برابر آنچه خرج شد را هزینه می‌کردم. این در حالی است که درآمدها بالا نرفته و صرفا هزینه‌ها بالاتر رفته است. بودجه مسئله پررنگی در مسئله فیلم‌سازی شده  و به فیلم‌سازان مستقل ضربه زده است و بسیاری از پروژه‌ها را تعطیل کرده است. کرونا برای من مسئله نیست و به هرحال می‌شود با رعایت حداکثری پروتکل‌ها به فیلم‌سازی ادامه داد».

سحر ستوده در پایان درباره فعایت این روزهای خود گفت: «در حال حاضر پخش «به هیچکس نگو» را انجام می‌دهم که کار زمان‌بری است و طرح فیلم کوتاه بعدی را آماده دارم که در صورت فراهم شدن بودجه مناسب، تولید آن را آغاز می‌کنم. نگارش فیلم بلند سینمایی را هم شروع کرده‌ام که منتظر فرصت مناسبی برای کلید زدن آن هستم».