هنروتجربه: دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از ثبت رسمی این رویداد، در فهرست جشنواره‌های جهانی «فیاپف» خبر داد.

آیین آغاز سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه پنجم خرداد ماه با حضور جمع محدودی در پردیس چارسو و پیش از نمایش نسخه بازسازی و ترمیم شده «آن سوی آتش» به کارگردانی کیانوش عیاری برگزار شد.

پامیر اسفندیاری مدیر بخش بین‌الملل جشنواره سی‌وهشتم جهانی فیلم فجر در این مراسم درباره نحوه متفاوت برگزاری این رویداد سینمایی به دلیل شیوع ویروس کرونا توضیحاتی ارائه داد و تاکید کرد:«همه ما با گرفتاری‌های کرونا آشنا هستیم ولی برای عبور از این شرایط از مزیت بهره‌گیری از فضای دیجیتال در جشنواره استفاده خواهیم کرد. کارگاه‌های مجازی ما با استقبال روبه‌رو شده، آن هم بیش از ۱۰ برابر زمانی که به صورت فیزیکی برگزار می‌شد.فکر می‌کنم این فضای مجازی که به جشنواره‌ها اضافه شد، در آینده هم همراه جشنواره‌ها خواهد بود ولی هیچ چیزی جای آن فضای رو در رو را نمی‌گیرد. شعار ما در این دوره «ایمن برگزار می‌کنیم» است که این شعار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تحقق پیدا می‌کند و امیدوارم جشنواره خوب و سلامتی را پشت سر بگذاریم. کیانوش عیاری کارگردان و سیامک اطلسی بازیگر فیلم «آن سوی آتش» حضور داشتند».

در ادامه این مراسم محمدمهدی عسگرپور دبیر این رویداد گفت: «چند سالی است که جشنواره تلاش می‌کند در فدراسیون جهانی انجمن‌های تهیه‌کنندگان فیلم (فیاپف) ثبت شود. این تلاش‌ها بعد از این چند سال به نتیجه رسید و امروز باعث افتخارم است که بگویم جشنواره جهانی فیلم فجر، روز گذشته در فیاپف به ثبت رسید. این جشنواره در کنار جشنواره‌های معتبر جهانی به ثبت رسیده است که این موضوع مزیت‌های زیادی دارد و البته مسائل خاص خود را هم دارد».

عسگرپور تأکید کرد: «وقتی در قاعده‌های جهانی قرار می‌گیریم، در شرایط جدیدی هم قرار می‌گیریم. ولی به نظرم موفقیت بزرگی برای سینمای ایران تلقی می‌شود و من به نوبه خود، این موفقیت را به سینمای ایران تبریک می‌گویم».

در این مراسم با حضور کیانوش عیاری،سیامک اطلسی،علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و محمد مهدی عسگرپور از ،پوستر  بخش فیلم های کلاسیک و فیلم های مرمت شده جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی شد.

سپس کیانوش عیاری  کارگردان فیلم سینمایی‌ «آن سوی آتش» درباره رونمایی از نسخه مرمت‌شده این فیلم توضیح داد: «سی و پنج سال پیش این فیلم ساخته شد. وقتی در شهری مثل اهواز متولد شدم و آسمان بالای سرم را سرخ می‌دیدم، طبیعی است چنین فیلمی را بسازم چون تضادهای اجتماعی را در نقاط مختلف دیده‌ام».

این کارگردان باسابقه سینمای ایران در پایان گفت:« اثرات فوق‌العاده نفت و این سقف قرمز بر روی اهواز، نمی‌تواند دور از سرشت یک فیلم‌ساز باشد. جوهر فیلم که ناشی از جغرافیایی است که در دل خود ثروتی دارد اما اثراتش در آن محیط دیده نمی‌شود. تشکر می‌کنم که فیلم را مرمت کردید. من هم ثبت این جشنواره در «فیاپف» را تبریک می‌گویم».

سیامک اطلسی بازیگر «آن سوی آتش» هم عنوان کرد:« همکاری با آقای عیاری برای من باعث افتخار است، یادم می‌آید وقتی پنجاه سالم بود از سوی آقای عیاری به این کار دعوت شدم، ما زیر بمباران اهواز کار می‌کردیم. به‌طوری‌ که برخی به ما می‌گفتند برگردید ولی آقای عیاری ایستاد. ما تمام دیالوگ‌ها را بی وقفه می‌گفتیم. بهترین فیلمی که در این سال‌ها کار کرده‌ام، «آن سوی آتش» است».

در پایان این مراسم و بعد از پخش کلیپی از کیانوش عیاری که حاوی توضیحاتی درباره کارنامه این کارگردان بود، فیلم سینمایی «آن سوی آتش» برای حاضرین به نمایش درآمد.