هنروتجربه: جشنواره کن از ۶ جولای (۱۵ تیر) با نمایش فیلمی ساخته لئوس کاراکس آغاز و وس اندرسون با «گزارش فرانسوی» در بخش مسابقه این رویداد سینمایی حضور خواهد داشت.

جشنواره کن ۲۰۲۱ از ۶ جولای (۱۵ تیرماه) با نمایش«آنت» به کارگردانی لئوس کاراکس شروع می‌شود . اسپایک لی ریاست هیات داوران این دوره از جشنواره را بر عهده خواهد داشت.

«گزارش فرانسوی/ The French Dispatch» به کارگردانی وس اندرسون از جمله فیلم‌هایی است که در بخش مسابقه جشنواره کن امسال حضور خواهد داشت. هنوز تاریخ اکران این فیلم مشخص نیست و انتظار می‌رود دیزنی اواخر امسال فیلم را راهی سالن‌های سینماکند.

وس اندرسن در  دو دهه گذشته،به نویسنده-کارگردانانی محبوب‌ بدیل شده است که آثار خود را با شیوه‌های خاص بصری  روایت می‌کند. او پس از نامزدی جایزه اسکار برای بهترین فیلم بلند انیمیشن با  «جزیره سگ‌ها»، حالا با فیلم «گزارش فرانسوی» به سینمای زنده (لایواکشن) برگشته است. این فیلم دهمین اثر بلند  اندرسن، حسوب می‌شود. بنسیو دل‌تورو، تیلدا سوینتون، سیرشا رونان ، آدرین برودی، بیل موری، فرانسیس مک دورمند،جین هاکمن ، اوون ویلسون و تیموتی شالامی بازیگران آن هستند.

«گزارش فرانسوی» از فیلم‌هایی بود که برای بخش رقابتی جشنواره کن سال پیش انتخاب شد و پس از آن قرار بود در فصل تابستان راهی سینماها شود. اما نمایش این فیلم مانند بسیاری از فیلم‌های دیگر به دلیل پاندمی چند بار به تعویق افتاد. اکنون انتظار می‌رود این فیلم در پاییز امسال راهی سینماها شود.

تاکنون فهرست نهایی فیلم‌های حاضر در جشنواره کن ۲۰۲۱ اعلام نشده‌ است.

ورایتی