هنروتجربه: مراسم مجازی اعلام برگزیدگان سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد و منتخبان این دوره در بخش‌های مختلف معرفی شدند.

به گزارش سایت هنروتجربه، مراسم مجازی اعلام برگزیدگان سی‌‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر امروز چهارشنبه ۱۲ خردادماه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیات قرآن آغاز شد.

این مراسم بدون حضور مهمانان و در بسترهای مجازی در حال پخش شد.اجرای این مراسم را امیر اسفندیاری معاون دبیر و رئیس دبیرخانه مرکزی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

امیر اسفندیاری در ابتدای این مراسم به زبان انگلیسی ضمن خوش‌آمدگویی گفت: «با فراگیری کرونا همه ما در دنیا تحت تاثیر بیماری قرار گرفتیم. ما امسال تصمیم گرفتیم جشنواره را به صورت مجازی برگزار کنیم، بازار، ورکشاپ و… آنلاین داشتیم، تمام داوران ما کارشان را آنلاین انجام دادند ولی ما فیلم‌ها را به‌صورت فیزیکی در تهران نمایش دادیم. اما همه چیز طبق پروتکل‌های بهداشتی بود و از همه شما همراهان ممنونم». در ادامه ویدیویی از برگزاری این جشنواره پخش شد.

عسگرپور: جشنواره در مسیر جدیدی قرار گرفت

در ادامه محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: «پیش از هر چیز مایلم از همه کسانی که برنامه اعلام برگزیدگان سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم را می‌بینند، تشکر کنم. همان‌طور که می‌دانید سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا جشنواره ما برگزار نشد. در طول یکسال گذشته، تجارب خوبی در برگزاری جشنواره‌های جهانی کسب شد که ما هم در بخشی از آن سهیم بودیم».

او ادامه داد: «این تجارب مهم باعث شد که امسال بتوانیم جشنواره را به شکل دوگانه برگزار کنیم، بخشی از جشنواره به شکل مجازی و بخشی هم فیزیکی. امسال بازار فیلم جشنواره ما به شکل مجازی و با حضور تعداد قابل توجهی از صاحبان فیلم‌های ایرانی و مدیران جشنواره‌های بین‌المللی و خریداران تشکیل شد که براساس گزارش‌ها تعداد زیادی قرار ملاقات در فضای مجازی شکل گرفت».

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: «در بخش نمایش فیلم‌ها که به شکل حضوری برگزار شد، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از۳۰۰ نمایش در طول برگزاری جشنواره با حضور حدود ۱۰هزار تماشاگر، فیلم‌های بخش‌های مختلف اکران شد. این تجربه که چطور می‌توان با تمام محدودیت‌های این دوران، به برگزاری جشنواره به‌عنوان بخشی مهم از اکوسیستم سینما پرداخت بسیار مهم و گرانقدر است».

او ادامه داد: «حتماً در جریان هستید که ازهمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر، با ثبت در فیاپف به‌عنوان یکی از جشنواره‌های مهم رقابتی وارد مسیر جدیدی شد، مسیری که می‌تواند به گسترش سینمای ایران و منطقه هم کمک کند. اهمیت وجود جشنواره معتبر و بازار فیلم در منطقه‌ای که هستیم برای بسیاری از فیلمسازان و پخش‌کنندگان بین‌المللی روشن است و برهمین مبنا باید برگسترش فضای این جشنواره اصرار داشته باشیم».

در ادامه اعلام برگزیدگان سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به ترتیب زیر انجام شد؛

جایزه نتپک
ان دمی ژِروه یکی از اعضای هیئت داوران گفت: «ما اینجا هستیم تا برنده جایزه نتپک را معرفی کنیم. دوازده فیلم خوب داشتیم که انتخاب برای ما سخت بود اما فیلمی که انتخاب کردیم نامش «میجر» به کارگردانی احسان عبدی‌پور است».
ایتالو اسپینلی، ان دمی ژِروه و فرهاد توحیدی  داوران بخش نتپک بودند.

جایزه فیپرشی
آلین تاشچیان از داوران این بخش در ارتباط تصویری با مراسم گفت: «به خاطر توان در به تصویر کشیدن بی‌عدالتی فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» را به‌عنوان برگزیده این بخش انتخاب کردیم که در کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی، قصه قدرتمندی را بیان می‌کند».

امین نایفه کارگردان فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» در پیامی ویدئویی به بهانه دریافت جایزه این بخش گفت: «از هیئت داوران تشکر می‌کنم. این اولین فیلم سینمایی من بود. این جایزه را به خانواده خودم تقدیم می‌کنم، آن‌ها کمک کردند این قصه را بیان کنم. خانواده و آشنایانم به خاطر رژیم آپارتاید اسراییل رنج کشیدند».‌
امید روحانی، آلین تاشچیان و جووانی ویمرکاتی  داوران فیپرشی بودند.

جایزه بین‌الادیان
جایزه بخش بین‌‌الادیان به «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از رامین رسولی رسید.

حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی، ماگیمای پراگاسام و مگالی فان ریت به‌عنوان داوران جایزه بین‌الادیان بودند.

جایزه محمد امین (ص)

در ادامه برنامه محمدمهدی عسگرپور برای اهدای جایزه محمد امین(ص) پشت تریبون آمد و گفت: «به دلیل بحث برابری و حساسیت انسانی این جایزه به فیلم «هراس» از کشور بلغارستان می‌رسد».

بهترین فیلم اول‌
«بوتاکس» به کارگردانی کاوه مظاهری برنده جایزه بهترین فیلم اول شد.|

مرتضی فرشباف، لورتا گاندولفی و دینا یوردانوفا داورای این بخش برعهد داشتند.

جلوه‌گاه شرق
مستانه مهاجر، مارینا گلبهاری، محمود فاضل جوشکون، دیانا آشیموا و فاطمه حسن الرمیحی داروی این بخش معرفی ش را انجام دادند.

بهترین فیلم کوتاه
فیلم «بیت لحم ۲۰۰۱» به کارگردانی ابراهیم حنضل جایزه بهترین فیلم کوتاه جلوه‌گاه شرق را از آن خود کرد.‌…
در ادامه برنامه دیپلم افتخار ویژه به «دا این یو» به‌خاطر بازیگری قدرتمندش در فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» رسید.

بهترین دستاورد هنری
 سیمرغ نقره‌ای بهترین دستاورد هنری در بخش جلوه‌گاه شرق به «آنیما» از کشور چین اهدا شد.

بهترین فیلم‌نامه
 سیمرغ نقره‌ای بهترین فیلم‌نامه بخش جلوه‌گاه شرق به «۲۰۰ متر» اهدا می‌شود.

بهترین کارگردانی
سیمرغ نقره‌ای بهترین کارگردانی در بخش جلوه‌گاه شرق به فیلم سینمایی «صحنه‌زنی» تعلق گرفت.

بهترین فیلم
بهترین فیلم بخش جلوه‌گاه شرق هم به «سیارک» به کارگردانی مهدی حسینی‌وند از ایران رسید.

سینمای سعادت
با پایان یافتن اهدای جوایز بخش جلوه‌گاه شرق، نوبت به معرفی برگزیدگان مسابقه بین‌الملل «سینمای سعادت» رسید. میریانا کارانوویچ، بریلانته مامندوزا، لیلا پاکالنینا، اِلما تاتارِ‌گیج، مورتن کاوفمان، فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری داوران این بخش بودند.

فیلم کوتاه
در بخش فیلم کوتاه سینمای سعادت لوح تقدیر به «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی خانی از ایران رسید.‌
سیمرغ نقره‌ای بهترین فیلم کوتاه بخش سینمای سعادت هم به فیلم «دیوار سفید» به کارگردانی مشترک آندرا بروشا و مارکو اسکوتوزی محصول ایتالیا اهدا شد.

بهترین بازیگر مرد
سیمرغ نقره‌ای بهترین بازیگر مرد به حمید فرخ‌نژاد برای فیلم «میجر» رسید.

بهترین بازیگر زن
جایزه بهترین بازیگر زن بخش سینمای سعادت به لائورا برن بازیگر «هلن» به کارگردانی آنتی یوکینن تعلق گرفت.

بهترین فیلم‌نامه
جایزه بهترین فیلمنامه سینمای سعادت به نویسندگان فیلمنامه «حافظ برادر» فریت کاراهان و گلستان آچت اهدا شد.

بهترین کارگردانی
جایزه بهترین کارگردان بخش سینمای سعادت هم  از آن  دنی کوته کارگردان فیلم سینمایی «بهداشت اجتماعی» از کانادا شد.

بهترین فیلم
سیمرغ زرین بهترین فیلم در بخش پایانی اهدای جوایز سینمای سعادت به «نور طبیعی» به کارگردانی دنژ ناگ و تهیه‌کنندگی اینسه بوکا – گروبه، کارولین پیراس و ملانی بلاکس دورف محصول مجارستان، لتونی، فرانسه، آلمان رسید.

امیر اسفندیاری در پایان اجرای این مراسم گفت: از همه شما که با جشنواره همراه بودید تشکر می‌کنم. همه صبورانه حضور داشتند و فاصله اجتماعی را رعایت کردند. به این ترتیب خاتمه جشنواره سی‌وهشتم را اعلام می‌کنم.