هنروتجربه: جوایز هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ در دو بخش فیلم‌های بلند و کوتاه به برگزیدگان اهدا شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی جشنواره، هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ (IFFZ) شامگاه اول ژوئن(سه شنبه ۱۱ خرداد) برگزیدگان خود را معرفی کرد.

در این دوره از جشنواره در بخش فیلم‌های بلند داستانی، فیلم «پری» ساخته سیامک اعتمادی جایزه اول جشنواره را دریافت کرد. سیامک اعتمادی که به دعوت جشنواره در زوریخ و اختتامیه حضور یافته بود جایزه استوانه یا منشور طلایی کوروش و جایزه نقدی جشنواره را دریافت کرد. این فیلم در سال ۲۰۲۰ در بخش پانورامای فستیوال بین المللی فیلم برلین نیز حضور داشت.

باربارا میلر رییس هیات داوران بخش فیلم‌های بلند این دوره از جشنواره، درباره انتخاب فیلم «پری» ساخته سیامک اعتمادی عنوان کرد: «در فیلم «پری» دو جهان با هم در کشمکش هستند که هر دو این جهان‌ها در یک وضعیت اضطراری در افراطی‌ترین و شدیدترین حالت خود قرار دارند. در این فیلم زنی وجود دارد که در لبه مرگ و زندگی با شیاطین و فرشته‌های درونی و بیرونی می‌جنگد؛ یک رهایی دردناک از همه زنجیرها و در پایان همه چیز رها و آزاد می‌شود».

در ادامه مراسم، فیلم «غریبه ای در پاریس» به کارگردانی مهدیه ولی‌زاده به عنوان رتبه دوم جشنواره در این بخش اعلام شد.

باربارا میلر درباره این فیلم که جایگاه دوم را بدست آورد چنین توضیح داد: «کل جهان فیلمِ «غریبه ای در پاریس» در یک مکان واحد، متمرکز شده است. فیلم اثری بامزه، سرگرم‌کننده و در عین حال عمیق است».

در این دوره از جشنواره در بخش فیلم‌های کوتاه، آزاده موسوی با فیلم «ملاقات» جایزه اصلی جشنواره شامل استوانه یا منشور طلایی کوروش و جایزه نقدی را دریافت کرد. البته موسوی نتوانست برای دریافت جایزه در شهر زوریخ حاضر شود.

در بیانیه هیات داوران برای اهدای جایزه به فیلم آزاده موسوی چنین آمده است: «فیلم کوتاه «ملاقات» ساخته آزاده موسوی که به اتفاق آرا موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره شد، اثری باورنکردنی با دستاوردی منحصر به فرد است. فیلم که براساس تجربیات خود فیلمساز ساخته شده کاملا انسانی و در عین حال هم شخصی و هم جهانی است».

جایزه دوم فیلم‌های کوتاه جشنواره نیز به فیلم «سفید پوش» ساخته رضا فهیمی رسید. در بیانیه هیات داوران از «سفید پوش» به عنوان فیلمی یاد شده است که انسان‌شناسی را در یک دنیای خیلی خاص و متراکم، در روستایی در حومه یک شهر در ایران فعلی ارائه می دهد.

به گفته هیات داوران، فیلم یک پرتره زیبا و شاعرانه از یک جامعه است.کارین هبرلین، حمیرا سلی‌یر، فیروز ای.پیلت و مورتیز اشنایدر، داورهای بخش فیلم‌های کوتاه این دوره از جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ بودند.

نمایش آنلاین فیلم‌های جشنواره تا چند روز آینده ادامه دارد.