هنر و تجربه– علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در حاشیه آیین آغاز نمایش فیلم سینمایی آبجی، در گروه هنر و تجربه به خبرنگار ما گفت: فیلم سینمایی آبجی، به بخشی از جامعه نگاه دارد که سهمشان در سینما و رسانه ها کم است. نگاه زنانه کارگردان و درک دردمندانه و درست او از موضوع فیلم، مخاطب را با یک فیلم اجتماعی متفاوت مواجه می‌کند.
تابش با اشاره به اهمیت آثار اجتماعی در سینمای ایران گفت: در زمانه ای که بحران کرونا ، حیات سینما را به طور جدی تهدید می کند، از طرفی برخی آثار مبتذل به راحتی ساخته و پخش می شوند، بازنمایی آثار اجتماعی در سینمای فرهنگی برای ما در اولویت بوده و هست، اما این حمایت‌ها کافی نیست و بخاطر شرایط جامعه، نهادهای مسئول نظیر سازمان بهزیستی، شهرداری ها، وزارت کشور، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و… باید کمک کنند که فیلم های اجتماعی در سبد مصرف فرهنگی خانوار قرار بگیرد و فیلمسازانی که به این موضوعات می‌پردازند مورد تشویق و حمایت قرار گیرند.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی افزود: در این سالها، سیاست بنیاد سینمایی فارابی، حمایت از کارگردانان فیلم اولی و کارگردانان زن سینما است که خانم مرجان اشرفی زاده هر دو ویژگی و البته داستانی متفاوت را داشتند و بنیاد سینمایی فارابی در تولید این فیلم مشارکت چهل درصدی داشت. خرسندم که در گروه هنر و تجربه، شاهد اکران فیلم هستیم اما زودتر از اینها و همان پنج، شش سال پیش می توانست این فیلم اکران شود و امروز اکرانش در سینماهای گروه هنر و تجربه غنیمت است و امیدوارم با حمایت صدا و سیما و پخش تیزر از تلویزیون اطلاع رسانی برای دیده شدن فیلم صورت گیرد. البته با اکران آنلاین این فیلم، طیف وسیع تری از مخاطبان می‌توانند با داستان و موضوع این فیلم ارتباط بگیرند.
وی با اشاره به توفیقات بین المللی فیلم آبجی ادامه داد: این فیلم در ۱۰ جشنواره بین المللی فیلم حضور داشته و افتخاراتی در عرصه بین‌الملل داشته‌ که
کسب جایزه بهترین فیلم از سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «Action on Film» آمریکا، کسب جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره بین‌المللی فیلم پکن توسط خانم گلاب آدینه، کسب جایزه بهترین فیلم داستانی بلند از چهارمین جشنواره فیلم زنان «هرات»، کسب جایزه بهترین دستاورد هنری از بیستمین جشنواره بین المللی فیلم بروکلین برای نقش آفرینی خانم گلاب آدینه، مهم‌ترین آنهاست.
تابش در توصیف فیلم آبجی افزود: این فیلم یکی از مادرانه های سینمای ایران است ملودرام اجتماعی که تنهایی، بیم و امید زندگی ، معلولیت و دغدغه های یک مادر و زندگی فرزندانش را روایت می‌کند که توسط یک کارگردان زن سینما به تصویر کشیده شده است.