هنروتجربه-فاطمه رستمی: کارگردان «قطعه ۸۵» که یکی از آثار بسته فیلم کوتاه «هفت» است که این روزها در هنروتجربه اکران می‌شود، معتقد است تنوع موضوعی فیلم‌ها در چنین بسته هایی موجب جذابیت بیشتر آن می‌شود.

شهرام مسلخی کارگردان «قطعه ۸۵» درباره اکران فیلمش در بسته فیلم کوتاه «هفت» در هنروتجربه عنوان کرد: «هنروتجربه شرایطی را ایجاد کرده که فیلم‌سازان فیلم کوتاه امکانی را برای نمایش حرفه ای آثارشان داشته باشند. این اقدام باعث می‌شود به مرور مخاطبانی تازه برای فیلم کوتاه پیدا شود. مخاطبان فیلم کوتاه نیاز به سوق داده شدن به مسیر مشخصی را دارند و هنروتجربه شاید بتواند با نمایش این فیلم‌ها راه را روشن کند. فیلم کوتاه شرایط خاص خودش را دارد و زمینه ای برای دیده شدن فیلم‌سازان نوظهور است و اکران فیلم‌های کوتاه ما در بسته «هفت» از این قاعده مستثنی نیست».

در ادامه مسلخی درمورد چینش هفت فیلم کوتاه در بسته «هفت» و ارتباط این آثار با یکدیگر اظهار کرد: «من لزوما به اینکه فیلم‌های چنین بسته‌هایی باید با یکدیگر همسویی و ارتباط داشته باشند، قائل نیستم. این یک قانون نیست و شاید مخاطب اصلا از دیدن پنج-شش فیلم با موضوعات مشترک پشت سر هم خسته شود. اتفاقا تنوع موضوعی بسته‌ها می‌تواند جذابیت داشته باشند و فکر می‌کنم بسته فیلم کوتاه «هفت» اینگونه باشد».

کارگردان فیلم کوتاه «قطعه ۸۵» درپاسخ به سوالی درمورد حضور چهره های مطرح در فیلم‌های کوتاه و شکل بسته «هفت» با حضور چندین بازیگر مشهور، توضیح داد: «این اتفاق تصمیمی بود که بین دوستان فیلم‌ساز گرفته شد که چند فیلم دارای چهره مطرح با هم اکران شوند. اصولا این بسته‌ها اینطور طراحی می‌شود که دوستان فیلم‌ساز بررسی می‌کنند که به همراه آثار کدام یک از همکاران، فیلم‌شان را در یک بسته با هم اکران کنند که چینش جذابی هم داشته باشد. بسته فیلم کوتاه «هفت» هم به این ترتیب چیده شد که در آثار این بسته بازیگران شاخصی بازی کرده اند».

او افزود: «اینکه آیا لزومی دارد بازیگر چهره در فیلم کوتاه بازی کند یا نه، به سلیقه ربط دارد. در سینمای فیلم کوتاه بارها از بازیگران چهره دعوت به بازی شده است، اما نه صرفا به خاطر چهره بودن آن افراد بلکه به این دلیل توانایی بازیگر یا نزدیکی او به شخصیت قصه فیلم. تازه اگر زمانی یک نفر چهره ای را به خاطر چهره بودنش به فیلم کوتاهی بیاورد، بازهم به نظرم اشکال ندارد. خیلی از فیلم‌سازان فیلم کوتاه برای حضور در جشنواره ها فیلم می‌سازند و در اکثر اوقات خیلی نگرانی بازگشت سرمایه مطرح نیست و چهره در این کارها برای بازگشت سرمایه نیست و حتما منطقی پشت کار وجود دارد. اگر علیرضا استادی در فیلم «قطعه ۸۵» به عنوان چهره ای سینمایی حضور دارد، قطعا از بین افرادی که برای بازی در این نقش در نظر داشته ایم مطمئن شده ایم که علیرضا استادی بهتر از همه است و این امکان فراهم شده که با او همکاری کنیم. ما قرار نبوده بلیت فروشی سینمایی داشته باشیم که به بازگشت سرمایه به واسطه چهره ها فکر کنیم. در کنار چهره ها در فیلمم از افرادی مثل کیوان پرمر، رضا افلاخی و… استفاده کرده ام که از بهترین‌های فیلم کوتاه و آثار هنری هستند».

در پایان مسلخی درمورد قصه فیلم «قطعه ۸۵» اینگونه توضیح داد: «پسری تصمیم می‌گیرد در زمان خاکسپاری پدرش قالیچه گران‌قیمتی که برای پدرش بسیار با ارزش بوده را همراه با پدرش خاک کند که در این راه اتفاقاتی رخ می دهد».

مجموعه فیلم کوتاه «هفت» که به تازگی اکرانش را در هنروتجربه آغاز کرده است، شامل فیلم‌های کوتاه «قفل» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی جوان، «تردید» به کارگردانی علی تصدیقی و تهیه‌کنندگی فرهاد قدیمی، «سکون» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهدی برجیان، «سقف کاذب» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محسن نجفی مهری، «قوها سوار بر بادند» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مشترک امیرمهدی صادقی و مریم حیدری دانایی، «لِگو» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی فریار حسینی و «قطعه ۸۵» به کارگردانی شهرام مسلخی و به تهیه‌کنندگی اعظم سازور و مشارکت انجمن سینمای جوانان ایران، است.