هنروتجربه: رضا صائمی/ مستند «خط باریک قرمز» درباره یک گروه مجرم نوجوان در زندان است که با کمک چند مربی تئاتر و بازیگر، تصمیم می‌گیرند نمایشی را روی صحنه ببرند تا اگر موفق بود به این بهانه و برای اجرا یک روز از زندان خارج شوند. فرزاد خوشدست پیش از نیز مستندی به اسم «زنی که نام ندارد» را در محیط زندان ساخته بود و به نظر می رسد این تجربه به شناخت او از فضای زندان و مناسبت ها و آدمهایش کمک کرد و در تولید مستند بعدی اش نقش موثری داشت. زندان یا دارالتادیب گرچه محیطی جذاب نیست اما مکانی جذاب برای مستندسازی است. از آن دست محیط ها و سوژه هایی که مستندسازان زیادی را سمت خود جلب کرده از جمله مهرداد اسکویی که یکی از بهترین مستندهایش «روزهای بی تقویم» را در یک دارالتادیب ویژه نوجوانان ساخته است. اتفاقا شباهت هایی می توان بین این دو مستند پیدا کرد از جمله نزدیک شدن به زندانیان و دنیای درونی آنها که در روزهای بی تقویم از طریق گفتگوی مستندساز با زندانیان صورت می گرفت و در اینجا از طریق مربیان نمایش با گروه تئاتر. در اینگونه آثار به جای نگاه مجرمانه و بازجویی، نگاه تحلیگرانه و همدلانه جایگزین آن شده و نوعی گفتگوی روان درمانگرانه رخ می دهد.

در «خط باریک قرمز» هر بار یکی از بازیگران مثل افشین هاشمی، هنگامه قاضیانی و فرهاد اصلانی که با آنها به گفتگو می نشستند یا تمرین تئاتر می کردند بخشی از جهان درونی و چالش های فردی آنها با خودشان، خانواده، دوستان و جامعه بازنمایی شده و در واقع تئاتر و بازی به بستری برای روانکاوی آنها بدل می شود. بستری که به آنها کمک می کند تا مواجهه روانشناختی با خودشان و کمپلکس های روانی خود پیدا کنند و در فرایند تمرین و آماده سازی برای اجرای تئاتر، تجربه درمان اتفاق بیفتد. در واقع مستند «خط باریک قرمز» روایتی است از تئاتر تراپی که از این حیث مستند را در ذیل ژانر سایکودرام قرار می دهد. توماج دانش بهزدادی که مربی این تیم است ظاهرا در زمینه تئاتردرمانی تخصص دارد و خوشدست به همین دلیل از او به عنوان کاراکتر اصلی استفاده کرده است. در تیتراژ پایانی مستند هم درباره تئاترتراپی و سایکودرام توضیحاتی داده می شود با ذکر این خبر که تلاش های در دست انجام است تا اولین مدرسه تائترتراپی در ایران راه اندازی شود. از ویژگی های مهم تئاتر درمانی از حیث روانشناختی، تبدیل مراجعه از یک فرد منفعل و پذیرنده به یک فرد فعال و کنشگر است. بازی کردن همان مولفه ای است که امکان کنش پذیری مراجع را محقق کرده و به او کمک می کند تا از لاک درونی خود بیرون آمده و فراتر از مکانیسم های دفاعی اش به عنوان واکنش های غریزی نسبت به یک موقعیت آزاردهنده، به خودآگاهی نسبت به ضعف های خود رسیده و این خودآگاهی که از طریق تجربه نمایشی و بازیگری حاصل شده به اراده معطوف به تغییر بدل شود. این فرایندی است که درطول مستند و تمرین های مستمر این گروه تئاتری رخ می دهد و گویی مخاطب با فرایند یک درمان بالینی در شمایل نمایشی روبرو می شود.

مستند «خط باریک قرمز» اگرچه در یک فضای تک لوکیشنی که همان زندان باشد روایت می شود اما از دو طریق تلاش شده این ویژگی، ملال انگیز مخاطب و ایستا نشود. یکی از طریق شیوه های فیلمبرداری و استفاده از تکنیک های مختلف در بازنمایی فضا و بافت ساختمانی لوکیشن، همچنین دوربین روی دست در برخی از صحنه ها که تنوع بصری آن را بیشتر می کند و دیگری استفاده حداکثری از هر فضایی که در همین لوکیشن بسته وجود دارد و می تواند در تعدد و تنوع سکانس ها مورد استفاده قرار بگیرد. ضمن اینکه با یک طراحی صحنه برنامه ریزی شده مواجه هستیم که فارغ از اینکه بخشی از بافت مستند و ویژگی درون متنی آن است، کارکردهای برون متنی هم داشته و به زیبایی شناسی بصری مستند کمک کند.

در دوره ای تمرین هر یک از اعضاء جرمی را که مرتکب شده به شکل نمایشی اجراء می کند که موجب میشود او از طریق بازسازی صحنه جرم به بازنگری رفتار خود هم بپردازد. در این خوانش دراماتیک، اغلب آنها روحیه و اعتماد به نفس لازم برای بازسازی خود را پیدا کرده و با انگیزه و امید بیشتری به زندگی و آینده خود می نگرند. فارغ از شخصیت هایی که در این مستند با آنها و گیر و گره های رفتاری و اخلاقی شان مواجه می شویم که امکانی برای آسیب شناسی روانی و اجتماعی نوجوانان بزهکار فراهم کرده، خود تئاتر تراپی به عنوان یکی از شاخه های مهم هنردرمانی در کانون توجه مستند قرار گرفته و برجسته می شود تا اهمیت و ضرورت و کارکردهای آن با یک مصداق عینی که شاهد تماشایش بودیم به واسطه این مستند تبیین و تبلیغ شود. در واقع «خط باریک قرمز» دو مولفه مهم دارد. یکی روایت آسیب شناسی نوجوانان بزهکار و مواجهه روانشناختی با آنها و پیچیدگی های رفتاری شان و دیگری اثبات ضرورت و کارکردهای تئاتردرمانی و توجه جدی تر به سایکودرام.