هنروتجربه-سعیدحضرتی: رها پوررحمتی بازیگر فیلم سینمایی «مراسم تدفین کلاغ‌ها» می‌گوید بطور کلی زن بودن در جامعه ما یک چالش بزرگ انسانی است و من درگیر این پرسش بودم که چطور می‌توانم این چالش بزرگ  را با زبان تصویر به درستی به نمایش درآورم ؟! زنان در جامعه ما بواسطه تفکرات غلطی که در فرهنگ‌مان جاری است، روزانه چندین بار شاهد مرگ خود هستند و این معضل حتی شامل حال زنان خانه‌دار نیز خواهد شد.

رها پوررحمتی درباره فیلم‌نامه و چالش بازیگری خود در این فیلم به سایت هنروتجربه گفت: «از آنجاییکه موضوع فیلم «مراسم تدفین کلاغ‌ها»، زن بود، چالشی که  برای من ایجاد کرد هم راستا بودن آن با دغدغه‌های شخصی‌ام به عنوان یک زن در جامعه ایرانی بود‌. من زمانی که با  فیلم‌نامه آن روبه‌رو شدم احساس مسئولیت دو برابری به عنوان نماینده تمام زنان جامعه‌ام داشتم و این برای من بسیار حائز اهمیت بود که خود را موظف می‌دانستم که این نقش را به خوبی ایفا کنم.»

او افزود: «بنابراین مدت‌ها ذهنم را درگیر آن کرده بودم و از آنجائیکه من پیش‌تر در حوزه آسیب‌های اجتماعی فعالیت داشتم زیست در این حوزه کمک بسیار زیادی در ایفای این نقش به من کرد.»

وی همچنین اضافه کرد: «بطور کلی زن بودن در جامعه ما یک چالش بزرگ انسانی است و من درگیر این پرسش بودم که چطور می‌توانم این چالش بزرگ  را با زبان تصویر به درستی به نمایش درآورم ؟! زنان در جامعه ما بواسطه تفکرات غلطی که در فرهنگ‌مان جاری است، روزانه چندین بار شاهد مرگ خود هستند و این معضل حتی شامل حال زنان خانه‌دار نیز خواهد شد. »

پوررحمتی تصریح کرد: «حتی زاویه نگاه اشتباهی که نسبت به این قشر وجود دارد و اینکه این افراد را بیکار تلقی می‌کنند در حالیکه حجم زیادی از کار منزل، از جمله تربیت فرزندان که به شدت مسئولیت حساس و مهمی است بر دوششان آنهاست و از طرفی تمام وقت بودنشان در ارائه خدمات به خانوادهایشان است. و اینها مواردی است که کاملا نادیده گرفته می‌شود.»

بطور کلی زن بودن در جامعه ما یک چالش بزرگ انسانی است و من درگیر این پرسش بودم که چطور می‌توانم این چالش بزرگ  را با زبان تصویر به درستی به نمایش درآورم ؟! زنان در جامعه ما بواسطه تفکرات غلطی که در فرهنگ‌مان جاری است، روزانه چندین بار شاهد مرگ خود هستند و این معضل حتی شامل حال زنان خانه‌دار نیز خواهد شد

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با تاکید بر این موضوع که وظیفه هنرمندان این است که علی‌رغم تمام سلب مسئولیت‌های فرهنگی، به درستی پیشتاز فرهنگ‌سازی برای جامعه خود باشند؛ افزود: «حتی در عصر جدید نیز در مسائلی مانند ازدواج، پیدا کردن شغل مناسب برای یک زن به یک مصیبت بزرگ مبدل شده است زیرا ناخودآگاه نگاه جنسیتی همه چیز را تحت شعاع خود قرار می‌دهد و متاسفانه مراکزی مانند بهزیستی که می‌بایست برای حل  این معضلات اقدام کنند کاملا منفعل هستند.»

رها پوررحمتی در انتها گفت: «حقیقتا از اینکه توانستم در چنین اثر ارزشمندی با جناب ناصر قهرمانی همکاری کنم بسیار خوشحالم و تمام تلاشم بر این خواهد بود تا در ادامه مسیر کاری خود نیز همچنان انتخاب‌های درستی داشته باشم.»