هنروتجربه: جشنواره «عکس ۵» همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی جشنواره، یکم تیرماه همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی جشنواره جایزه بین‌المللی «عکس ۵» با حضور اهالی فرهنگ و هنر و نماینده ۱۰ سفارت هلند، رومانی، فرانسه، اتریش، استرالیا و … در موزه سینما برگزار شد.

در شروع مراسم مجری این برنامه ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران گفت: «امسال افتتاحیه دومین دوره جشنواره جایزه بین‌المللی «عکس ۵» با حضور عزیزانی چون لیلی گلستان، ابراهیم حقیقی، رضا بانگیز، شهاب حسینی، مهدی پاکدل و … برگزار می‌شود. همچنین امسال به دلیل حضور نمایندگان سفارت‌ها این برنامه به صورت ۲ زبانه برای مخاطبان اجرا می‌شود. این جشنواره به خاطر تک درختی در شهرستان آرو که عباس کیارستمی در فصول مختلف از این درخت عکاسی کرده، شکل گرفته‌است که ما تصمیم گرفتیم هر سال این جشنواره همزمان با سالروز تولد این کارگردان برجسته برگزار شود. سمبل این دوره از جشنواره توسط رضا بانگیز ساخته و طراحی شده و موضوع مهم دیگر حضور لیلی گلستان به عنوان داور و عضو شورای سیاستگذاری است که سبب دلگرمی همه ما شده است.»

شهاب حسینی: عباس کیارستمی اندیشمند، ادیب و متفکر به زبان و ادبیات سینما بود

سپس شهاب حسینی به صحنه رفت و درباره عباس کیارستمی عنوان کرد: «خیلی خوشحالم که فرصتی پیش آمد تا درباره استاد عباس کیارستمی صحبت کنم. هنر سینما ریشه در دریافت‌هایی دارد که همه ما از زندگی داریم و برای نشان دادن این دریافت‌ها از راه‌های مختلف استفاده می‌کنیم. همه ما بعد از زبان مادری زبان‌های دیگر را انتخاب می‌کنیم تا این دریافت‌ها را به گوش دیگران برسانیم.»

این بازیگر بیان کرد: «هنر سینما یک زبان و دارای قواعد خاص خودش است. هر کس باید توانایی‌های خود را پیدا کند و به زبان‌های دیگر صحبت کند اما مهم این است با آن زبان چه حسی را می‌خواهیم منتقل کنیم. عکس خیلی مهم است چون نوع دیدگاه عکاس را درباره یک سوژه نشان می‌دهد. همچنین می‌توانیم هنر سینما را یک زبان بدانیم. عباس کیارستمی اندیشمند، ادیب و متفکر به زبان و ادبیات سینما بود.»

مهدی شادی‌زاده: کیارستمی در هر کاری موج نویی را به همراه می‌آورد

در ادامه این مراسم مهدی شادی زاده دبیر و موسس این جشنواره گفت: «برای این جشنواره چند جوان کنار هم جمع شدند تا بتوانند اتفاقی را به صورت مستقل رقم بزنند. گاهی همه راه‌ها بسته می‌شد ولی حضور لیلی گلستان دلگرمی همه ما بود. همچنین مدیران بسیاری در این راه ما را کمک کردند تا به شکل مستقل این جشنواره بین‌المللی برگزار شود. عباس کیارستمی در هر کاری موج نویی را به همراه می‌آورد و ما دوست داشتیم موج نویی که در عکاسی دوست داشت، اجرا کنیم. در این دوره داوران شهرام کریمی، فرهاد نصیری، کیارنگ علائی و تیما جم زحمات زیادی کشیدند که در این جمع از همه آنها تشکر می‌کنم. این جشنواره حامیانی چون گالری گلستان، گالری شیرین و موزه هنرهای معاصر داشت که در این راه همراه ما بودند و از مهران عباسی نیز که در این راه با ما همکاری داشت، قدردانی می‌کنم.»

فرهود نصیری: تلاش کردیم جشنواره در شان کیارستمی باشد

در ادامه فرهود نصیری عضو شورای سیاستگذاری درباره این جشنواره گفت: «برای شکل‌گیری این جشنواره ۶ ماه بی وقفه و شبانه روز تلاش کردیم تا به بهترین شکل و در شأن عباس کیارستمی برگزار شود. خیلی از عزیزان ما را حمایت کردند و بسیاری از آنها هنرمندان خارجی بودند که این حمایت‌ها به خاطر اعتبار عباس کیارستمی است و نام این هنرمند مانند گرین کارت فرهنگی می‌ماند که کشورها را به هم وصل می‌کند. ما با هنرمندان خارجی مستر کلاس‌هایی به صورت لایو داشتیم که اگر بیماری کرونا نبود امروز این عزیزان در کنار ما و در این جشنواره حضور داشتند.»

حسین پاکدل: زبان کیارستمی مانند باد ساده و روان بود

در ادامه این مراسم حسین پاکدل درباره عباس کیارستمی تاکید کرد: «باد جهشش را خودش انتخاب، هوا را تازه و آلودگی را دور می‌کند. اگر باد نبود هستی کپک می‌زد و اگر در سینما عباس کیارستمی نبود مطمئن هستم فرهنگ و هنر ما چیزی کم داشت. باد سکون ندارد و عباس کیارستمی هم اینگونه بود. منشا باد خورشید است و منشا کیارستمی خودش بود که از داشته‌هایش خوب استفاده می‌کرد. باد را نمی‌توانیم محصور کنیم همانطور که هنر کیارستمی را نمی‌توانیم محصور کنیم. مستقل‌ترین هنرمند زمانه ما این کارگردان بزرگ بود. کافی است یک لحظه زندگی بدون باد را تصور کنیم پس نمی‌توانیم یک لحظه نبود کیارستمی را در فرهنگمان تصور کنیم. زبان ساده باد را همه می‌فهمند همان طور که زبان کیارستمی مانند باد ساده و روان بود. سماجت باد تحسین برانگیز است و کیارستمی هم با سماجت تلاش می‌کرد صخره‌های مخالف را تبدیل به صخره‌های موافق کند.»

ابراهیم حقیقی: کیارستمی همیشه در آثارش درباره عشق و مرگ صحبت می‌کند

سپس در ادامه این مراسم ابراهیم حقیقی درباره این هنرمند بیان کرد: «خیلی خوشایند نیست درباره دوستانی صحبت کنیم که ما را تنها گذاشتند و از دنیا رفته‌اند. در این مکان بهتر است یادی از عزت الله انتظامی کنیم زیرا تولد او ۳۱ خرداد است و این ۲ عزیز وزنه مهمی در سینما و تئاتر ما هستند. عباس کیارستمی یک جا ساکن نبود و همیشه در حال کار کردن بود. دوم اسفند ۱۳۹۴ کیارستمی مطلع شد که عارضه‌ای پیدا کرده، نوروز ۱۳۹۵ بستری شد و در ۱۴ تیر ماه باد او را برد و به پاییز نکشید. جامعه هنرمندان در تمام دنیا مظلوم ترین هستند، ما نتوانستیم جلوی جامعه پزشکی بایستیم، عباس کیارستمی به خاطر یک خطای پزشکی از دنیا رفت و حتی عذرخواهی هم نکردند. این هنرمند همیشه در آثارش درباره عشق و مرگ صحبت می‌کند و در لایه‌های پنهان آثارش همیشه از دست دادن وجود دارد. این هنرمند عزیز همیشه می‌گفت سینما بزرگ‌ترین دروغی است که در پی روایت حقیقت است.»

در ادامه لیلی گلستان جایزه ویژه گلستان را به علی گندمی اهدا کرد.

سپس جایزه ویژه فوجی فیلم که شامل یک دوربین XT۳۰ بود توسط فرزاد صدیق زاده نماینده فوجی فیلم به سعید رضوانیان اهدا شد.

در پایان این مراسم سعید رضوانیان گفت: «خیلی خوشحالم که این جایزه را در بزرگداشت عباس کیارستمی گرفتم و بهتر است در این محفل از ۲ معلم معنوی خود بهرام بیضایی و محمدرضا اصلانی هم یاد کنم. بهتر است تا اساتید زنده هستند یادی از آنها کنیم.»