هنروتجربه: آیین اختتامیه دومین و سومین جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان شامگاه ۱۰ تیر ماه در فضای باز هنرستان هنرهای زیبا برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، مراسم پایانی جشن فیلم کوتاه اصفهان به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی با حداقل مدعوین برگزار شد.این مراسم به صورت زنده از صفحه اینستاگرام پاتوق فیلم کوتاه اصفهان پخش شد.

اختتامیه این رویداد با پخش تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط قاری نوجوان و سرود ملی کشورمان ایران آغاز شد و سپس دبیر جشنواره به ارائه گزارش خود پرداخت.

بزرگترین پاتوق فیلم کوتاه در اصفهان

سید محمد طباطبایی دبیر دومین و سومین جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان در آیین اختتامیه این دوره از جشن پاتوق گفت: خدا را شاکرم که فیلم کوتاه اصفهان آنقدر بزرگ شده که با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم بزرگترین پاتوق فیلم کوتاه ایران را با حدود ۷هزار مخاطب علاقمند داریم و اگر کرونا نبود سالن‌های سینما را مملو از جمعیت علاقمند به فیلم کوتاه می‌دیدیم. خدا را شاکرم که در این سال‌های اخیر فرزندان استان اصفهان قله‌های فیلم کوتاه و مستند ایران را یکی پس از دیگری فتح می‌کنند و برای اصفهان و ایران افتخار می‌آفرینند.

طباطبایی توضیح داد: به یاری خدای مهربان و همت جوانان این شهر و این استان، اصفهان به زودی پس از تهران قطب سینمای ایران خواهد شد و عاشقان و علاقمندان به پرده‌های نقره‌ای، با فیلم‌هایی که در اصفهان و توسط فیلمسازان موج نوی سینمای اصفهان ساخته می‌شوند سیراب خواهند شد و این محقق نخواهد شد مگر با حمایت مدیران و همت عوامل خوب سینمای اصفهان.

دبیر دومین و سومین جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان اظهار کرد: امیدوارم با یاری خدا جشن فیلم کوتاه اصفهان از دوره آینده به حول قوه الهی تبدیل به یک جشن باشکوه ملی و بعد هم بین المللی خواهد شد و هدف‌گذاری اصلی این جشن حمایت و استعدادیابی جوانان جویای نام خواهد بود.

وی به اضافه شدن بخش نگاه نو به این دوره از پاتوق اشاره کرد و افزود: به همین دلیل هم در جشن امشب جوایز بخش مسابقه نگاه نو به جشن اضافه شد و جایزه ویژه بخش شهید آوینی هم با حمایت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از این به بعد هر سال اهدا خواهد شد.

طباطبایی در پایان با اشاره به حامی‌های دومین و سومین جشن پاتوق گفت: شهرداری اصفهان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حوزه هنری استان اصفهان، دوستان عزیزم در شرکت تخصصی عکاسان و موسسه نوای مهر و دوستان و پرانگیزه پاتوق فیلم کوتاه انجمن سینمای جوان که تلاش کردند تا این جشن برپا شود و جا دارد از تک تک دوستان خوبم صمیمانه تشکر کنم.

اهدای جایزه بخش ویژه شهید مرتضی آوینی

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان جایزه این بخش را به جمال احمدی برای فیلم کوتاه جبران می‌کنم اهدا و سخنانی ایراد کرد.

ورود سینماگران به مسائل شهری

فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان که به نمایندگی از شهرداری اصفهان روی صحنه حاضر شد و گفت: خوشبختانه سینما به مسائل مهمی مثل مسائل شهری ورود پیدا کرده است و خوشحالم که جوانان و سینماگران از وضعیت جامعه مطلع هستند. مسائل مختلفی وجود دارد که شاید تنها راه مطلع کردن جوانان و نوجوانان و حتی تمام جامعه از آن می‌توان استفاده کرد هنر هفتم است.

وی ادامه داد: سینما یکی از تاثیرگذارترین راه‌کارهایی است که به کمک آن می‌توان فرهنگسازی کرد، به همین دلیل سینما یکی از بهترین این راه‌کارهاست.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: در این دوره از شورای شهر با سایر همکاران مدیریت شهری افتخار حمایت از هنر به خصوص هنر و تئاتر را داشتیم. ما سعی کردیم زیرساخت‌های تماشای سینما را حتی در مناطق کم‌تر برخوردار مثل منطقه ۲ و منطقه ۱۵ شهر اصفهان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: همچنین در پنجمین دوره از شورای شهر اصفهان مواردی مثل توسعه صنایع خلاق و توسعه صنعت سینما به تصویب رسید و جوانان برای اجرای آن باید دغدغه‌مند عمل کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: به شما جوانان این نوید را می‌دهم که در راس مسئولین افراد دغدغه مندی حضور دارند که جوانان وخلاقیت‌ها و نوآوری‌هایشان را باور دارند و با آن‌ها گفتگو می‌کنند.

اهدای جوایز بخش‌های جنبی

در ادامه مراسم، جوایز بخش‌های زاون، جشنواره فیلم کودک و نوجوان و استعداد جوان اهدا شد.

جایزه ویژه جشنواره کودکان و نوجوانان به رامین سامانی برای فیلم کوتاه ساکنین بهشت، جایزه زاون به محمدرضا امین‌آبادی و امیرحسین شاکری برای فیلم کوتاه آتو و جایزه استعداد جوان به شیرین اخلاصی برای فیلم کوتاه تله اهدا شد.

اهدای جوایز بخش نگاه نو

سپس جوایز بخش نگاه نو توسط دبیر جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان و رئیس حوزه هنری اصفهان و دیگر مسئولان اهدا شد. جایزه بهترین فیلمنامه به ابوالفضل حسینی‌پور برای فیلم کوتاه پناه، جایزه بهترین کارگردانی بخش نگاه نو به پیمان امیدی برای فیلم کوتاه ال‌نینو و جایزه بهترین فیلم به هومن نادری برای فیلم کوتاه من زالم تعلق گرفت.

اهدای جوایز بخش مسابقه جشن فیلم کوتاه

در ادامه این برنامه، سه نفر از هیات داوران جشن پاتوق فیلم کوتاه؛ آرش رصافی، سعید نجاتی و هامون شیرازی برای اهدای جوایز بخش مسابقه به روی صحنه آمدند. قبل از اهدای جوایز هامون شیرازی به وضعیت سخت سینماگران در اصفهان اشاره کرد و گفت: ما سینماگران اصفهان جمع محدود و غریبی هستیم که به سختی در این شهر فعالیت می‌کنیم. ما فیلم‌سازها غیر از خودمان کسی را نداریم و شرایط سخت این شهر منجر به مهاجرت بسیاری از دوستان با استعداد ما به پایتخت شده است. امیدوارم این جشن بهانه‌ای باشد برای همکاری بیشتر مسئولین ارشاد با سینماگران و از آن‌ها می‌خواهم با ما مهربان‌تر باشند چون ما کاری به جز فیلم‌سازی بلد نیستیم.

سعید نجاتی نیز به نبود مسئولان در مراسم اهدای جوایز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه و یا شوربختانه جمع بسیار خودمانی شده و هیچ مسئولی در بین ما دیده نمی‌شود. از این جهت که خودمانیم و فیلم‌هایمان و شوربختانه از این جهت که مسئولان شعارهای حمایتی‌شان را دادند و مجلس را ترک کردند. حتی برای فیلم‌سازها ارزشی قائل نشدند که در مراسم اهدای جوایز شرکت کنند و متوجه نیستند که حضورشان چقدر به فیلم‌سازهای جوان دلگرمی می‌دهد.

در پایان، جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس به ملیکا غلامی برای طراحی صحنه و لباس فیلم کوتاه انسان، جایزه بهترین بازیگر به مونا بدیع صنایع برای بازی در فیلم کوتاه ترس خودش را جابه‌جا می‌کند و یاسمن نصیری برای بازی در فیلم کوتاه عزیز، جایزه بهترین تدوین به ماهان عمادی برای تدوین فیلم کوتاه عزیز، جایزه بهترین صدابرداری و صداگذاری به علی کاظمی‌نژاد و علیرضا نکولعل تک برای صدابرداری و صداگذاری فیلم کوتاه انسان، جایزه بهترین فیلمبرداری به علی حسین‌زاده برای فیلمبرداری فیلم‌های کوتاه انسان و تیرمست، جایزه بهترین فیلمنامه به هومن نادری برای فیلمنامه کوتاه من زالم، جایزه بهترین کارگردانی به ایمان صالحی برای کارگردانی فیلم کوتاه ترس خودش را جابه‌جا می‌کند و جایزه بهترین فیلم به سیدمهدی موسوی برزکی برای تهیه فیلم کوتاه عزیز اهدا شد.

همچنین از طرف هیات داوران لوح سپاس به زیور حجتی برای کارگردانی فیلم کوتاه فنگ‌شویی وارونه تعلق گرفت.

همچنین جایزه ویژه هیئت داوران به ایمان صالحی برای فیلم کوتاه ترس خودش را جابه‌جا می‌کند بابت خلاقیت در ایده‌پردازی اهدا شد.

دومین و سومین جشن پاتوی فیلم کوتاه اصفهان از ۶ تا دهم تیر ماه به دبیری سید محمد طباطبایی و با حمایت شهرداری اصفهان، حوزه هنری اصفهان، دبیرخانه جشنواره کودک، موسسه فرهنگی هنری نوای مهر، مجتمع تصویری عکاسان و شرکت تبلیغاتی رویانو برگزار شد.