هنروتجربه-سعیدحضرتی: نوشین معراجی کارگردان فیلم «پسر» می‌گوید به دلیل قصه و شخصیت‌های اصلی داستان بیشتر فیلم در آپارتمان می‌گذرد. مادر و پسر فیلم در دنیای محدود خودشان زندگی می‌کنند و فیلم بر پایه ارتباط این دو در چهاردیواری محصور خانه است. «پسر» موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد بخش اصلی و بهترین فیلم انجمن منتقدان روسیه از جشنواره فیلم مسکو شده است.

«پسر» اولین فیلم بلند نوشین معراجی داستان پسر بالغی را به نمایش می‌گذارد که به شدت به مادر خود وابسته است. فیلم دنیای این مرد جوان را در ارتباط با جامعه اطرافش به تصویر می‌کشد. «پسر» در سینماهای هنروتجربه اکران خود را آغاز کرده است.

نوشین معراجی درباره داستان فیلم «پسر» به سایت هنروتجربه گفت: «قصه «پسر» داستان پسر میانسالی است که با توجه به اینکه از سن بلوغ و جوانی خودش گذشته همچنان با مادر خود زندگی می کند و به او متکی است. پسر از مادر انتظار حمایت و مراقبت دارد اما خوش فکر می‌کند او از مادر حمایت می‌کند و همین هم مادر او را کلافه می‌کند. پسر در این فیلم اهل معاشرت و ارتباط برقرار کردن نیست و به عکاسی علاقه دارد و آدم‎ها را دورادور زیر نظر دارد.»

وی با اشاره به فیلم کوتاه خود با نام «برادر» با همین مضمون، بیان کرد: «قبل از «پسر» فیلم کوتاهی با نام «برادر» را ساختم که در آن فیلم هم پسر بعد مرگ مادر خود تنها می‌شود و سعی دارد برادر خود را کنار خود نگه دارد. همین مضون و داستان در «پسر» را اینبار در فیلمی بلند هم تجربه کردم.»

معراجی با تاکید بر اینکه تنهایی انسان‌ها به همان اندازه که تکنولوژی پیشرفت کرده پررنگ‌تر شده است؛ بیان کرد: «همواره یکی از دغدغه‌های من تنهایی انسان‌ها و عدم ارتباط آنها است. با وجود پیشرفت تکنولوژی و امکانات بیشتر ارتباطی عملا رابطه‌ها کمتر و انسان بیشتر از هر زمان تنهاتر شده است.»

وی با اشاره به طنز تلخ «پسر» عنوان کرد: «همیشه در داستان‌ها و فیلم‌های قبلی خودم طنزِ تلخی چاشنی کار است و در این فیلم هم همین نگاه را داشتم. همه ما خاطرات تلخی داریم که با گذشت زمان به عنوان خاطره خنده‌داری در یاد و ذهن ما می‌ماند. با همین نگاه سعی کردم با وجود اتفاق تلخی که در جریان است زیر متن طنزی در آن قرار بدهم. قطعا این شخصیت‌ها هم با گذشت زمان از این خاطرات تلخ می‌گذرند و با خنده از آن یاد می‌کنند و من هم سعی کردم این تلخی و طنز را همزمان در داستان روایت و تلفیق کنم.»

معراجی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد فیلم در آپارتمان می‌گذرد بیان کرد: «به دلیل قصه و شخصیت‌های اصلی داستان بیشتر فیلم در آپارتمان می‌گذرد. مادر و پسر فیلم در دنیای محدود خودشان زندگی می‌کنند و فیلم بر پایه ارتباط این دو در چهاردیواری محصور خانه است.»

وی درباره بازخوردهای مخاطبین توضیح داد: «از اکران‌هایی که «پسر» تا امروز داشته راضی هستم و به نظرم مخاطبین با فیلم ارتباط برقرار و از آن استقبال کرده‌اند. خوشحالم روایت در فیلم درست شکل گرفته و مخاطب تا انتها با فیلم پیش می‌رود و مخاطب همان چیزی را که می‌خواستم بگویم پذیرفته و درک کرده است.»

موسسه «هنروتجربه» پشتوانه و کمک خیلی بزرگی برای فیلم‌سازان مستقل است. فیلم‌هایی که با سختی زیاد و در بخش خصوصی تولید می‌شوند و راهی به سینمای بدنه ندارند؛ در صورت نبود «هنروتجربه» شاید هیچگاه امکان دیده‌شدن و نمایش بر روی پرده سینماها را به دست نیاورند.

معراجی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا در هنگام ساخت «پسر» به فیلم «پرویز» («پرویز» ساخته مجید برزگر به همراه «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری؛ به دلیل استقبال بی‌سابقه تماشاگران طولانی‌ترین اکران سینمای بعد از انقلاب را در «هنروتجربه» داشتند) که آن هم داستانی درباره پسر و پدری است که در آپارتمان خود زندگی ملال‌آوری را می‌گذرانند و پسر داستان متکی به پدر خود است نیم‌نگاهی داشته یا خیر عنوان کرد: « فیلم «پرویز» از فیلم‌های مورد علاقه من است. در آن فیلم پرویز پیر پسری است که در یک مجتمع مسکونی شهری با پدر نه چندان مهربان و دوست داشتنی خود یک زندگی بی‌هدف و تکراری را می‌گذراند و البته پسر داستان «پرویز» وارد خشونت‌های عجیب و غریبی می‌شود اما پسر داستان من هیچوقت دست به خشونت نمی‌زند بلکه فقط می‌خواهد مادر خود را کنار خودش نگه دارد.»

نوشین معراجی با بیان اینکه «هنروتجربه» روزنه امید و مجال تنفس سینماگران مستقل است گفت: «موسسه «هنروتجربه» پشتوانه و کمک خیلی بزرگی برای فیلم‌سازان مستقل است. فیلم‌هایی که با سختی زیاد و در بخش خصوصی تولید می‌شوند و راهی به سینمای بدنه ندارند؛ در صورت نبود «هنروتجربه» شاید هیچگاه امکان دیده‌شدن و نمایش بر روی پرده سینماها را به دست نیاورند. این موسسه سینماگران با استعدادی را معرفی و فیلم‌های آنها را اکران کرده است. قطعا بخش مهمی از سینمای امروز ما وامدار «هنروتجربه» است. من هم خوشحالم «پسر» در «هنروتجربه» اکران شده و امیدوارم مخاطبان فرهیخته «هنروتجربه» فیلم را دوست داشته باشند.»

 

برچسب‌ها: