هنروتجربه-سعیدحضرتی: دنیا حیدری بازیگر نقش اصلی فیلم سینمایی «پسر» می‌گوید فرم بازی من به کلی با چیزی که نوشین معراجی از من می‌خواست فرق داشت و او کلا متد بازی من را در «پسر» تغییر داد و برای من تجربه خوبی بود.

فیلم «پسر» به نویسندگی و کارگردانی نوشی معراجی پس از دریافت دو جایزه از چهل‌وسومین جشنواره فیلم مسکو و حضور در پنجاهمین دوره جشنواره روتردام، در سینماهای «هنروتجربه» به نمایش در آمده است. «پسر» تا کنون اکران موفقی را پشت سر گذاشته است. این فیلم روایت‌گر داستان پسر چهل ساله‌ای است که همچنان با مادر خود زندگی می‌کند. او علی‌رغم گذر از جوانی هنوز در کودک خود مانده است …

دنیا حیدری درباره فعالیت‌های بازیگری خود به سایت «هنروتجربه» گفت: «حدودا ۱۵ سال می‌شود که مشغول بازیگری هستم. از میان آنها دو سه سریال پربیننده هم کار کرده بودم که پربیننده‌ترین آنها سریال «آرام می‌گیریم» به کارگردانی روح‌الله سهرابی بود که نقش اصلی (الهام) را در کنار خیلی ستاره‌های دیگر بازی می‌کردم. در رشته بازیگری تحصیل کردم و کارشناسی بازیگری دارم.»

او درباره پیوستن به گروه بازیگران فیلم سینمایی «پسر» توضیح داد: «همانطور که می‌دانید تهیه‌کننده فیلم «پسر» مهدی فردقادری است. فردقادری جزء کارگردان‌های خوب کشور ما است که جایزه‌های بین‌المللی زیادی را هم به دست آورده است. قرار بود در فیلم «بی‌وزنی» مهدی فردقادری بازی کنم که قسمت نشد و فردقادری پیشنهاد بازی در «پسر» را داد. پیش از این تجربه کار کردن با کارگردان خانم را نداشتم و علاقه داشتم با کارگردان خانم کار کنم که در «پسر» این اتفاق افتاد.»

وی درباره فرم بازی خود در «پسر» عنوان کرد: «فرم بازی من به کلی با چیزی که نوشین معراجی از من می‌خواست فرق داشت و او کلا متد بازی من را در «پسر» تغییر داد و برای من تجربه خوبی بود. به علت تجربه بازی در تئاتر بازی من اگزجره بود و نوشین معراجی همه اینها را من گرفت. معراجی بازی‌های با اصطلاح اروپایی را دوست داشت و به من در این زمین کمک کرد و توانست بازی متفاوتی از من بگیرد. نوشین معراجی انسانی بسیار اخلاق‌مدار است و دوستی خوبی با هم داریم و سفر مسکو هم خیلی سفر خوبی برای من بود.»

او درباره بازخوردهای مخاطبین بیان کرد: «همکاران نویسنده، کارگردان و بازیگر در اکران عمومی فیلم حضور داشتند و اصولا نظرات مخاطبین دو دسته بود. آنهایی که دهه شصتی بودند و بیشتر با آثار کلاسیک سینما آشنایی داشتند به من می‌گفتند که نقش تو خیلی دارای شناسنامه‌ نیست و شخصیت پردازی نشده است. در مقابل کسانی که سینمای مدرن را دنبال می‌کردند و سن کمتری داشتند و خیلی به زندگی شخصی من نزدیک بودند می‌گفتند برای ما شخصیت تو در فیلم خیلی جالب بود. اینکه ما در فیلم نمی‌بینیم که تو تنها زندگی می‌کنی یا متاهلی و تا پایان فیلم هم این موضوع مشخص نمی‌شود. این دسته از دوستان گنگی شخصیت گلنوش را در فیلم دوست داشتند.»

وی در همین راستا افزود: «من خودم پیرو کلاسیک‌ها بودم و زمانی که فیلمنامه را خواندم همین گنگی برای من هم سوال بود و با معراجی این موضوع را مطرح کردم. اینکه گلنوش کیست، چه کاره است و با چه کسی زندگی می‌کند و … که معراجی به من گفت به من اعتماد کن، برای من کاری ندارد که مثلا در دیالوگی با پسر به این اشاره کنم که گلنوش مثلا با مادر خودش زندگی می‌کند. معراجی می‌خواست این گنگی و پیچیدگی شخصیت گلنوش حفظ و ذهن مخاطب درگیر همین سوال‌ها باشد و با گلنوش فیلم تا انتها همراهی کند.»

 «هنروتجربه» تاثیر زیادی بر ادامه حیات سینمای مستقل و تجربی داشته و در زمینه اکران فیلم‌های هنری و تجربی موفق بوده و مسیر خوبی را برای فیلم‌سازان مستقل و بازیگران با استعداد فراهم کرده است. از دید من «پسر» مناسب اکران در «هنروتجربه» است و از این بابت خوشحالم.

این بازیگر جوان در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اکران «پسر» در سینماهای «هنروتجربه» و تاثیر اپیدمی کرونا بر میزان استقبال از فیلم اظهار داشت: «قطعا اگر «پسر» در شرایط عادی در سینماهای «هنروتجربه» اکران میشد همانند فیلم‌های «رضا»، «پرویز»، «ماهی و گربه» و … سر و صدای خیلی بیشتری می‌کرد و شاید برای سهیل قنادان و من سکوی پرتاب بزرگ‌تری میشد.»

او اضافه کرد: «به هر حال شرایط کرونا را نمی‌توان نادیده گرفت اما با این حال میزان استقبال در همین وضعیت هم راضی‌کننده و تا اینجا خوب بوده است. «هنروتجربه» تاثیر زیادی بر ادامه حیات سینمای مستقل و تجربی داشته و در زمینه اکران فیلم‌های هنری و تجربی موفق بوده و مسیر خوبی را برای فیلم‌سازان مستقل و بازیگران با استعداد فراهم کرده است. از دید من این فیلم مناسب اکران در «هنروتجربه» است و از این بابت خوشحالم. سینما در کوران کرونا با «هنروتجربه» زنده مانده و امیدوارم این روند پرقدرت‌تر ادامه پیدا کند.»

دنیا حیدری همچنین درباره تاثیر بازی در فیلم «پسر» بر روند بازیگری خود عنوان کرد: «فیلم «پسر» در مسکو سر و صدا کرد و دو جایزه مهم را هم برد. بلافاصله بعد از سفر مسکو سر کار سینمایی خوب دیگری مشغول شدم. شاید اگر «پسر» را بازی نمی‌کردم این اتفاق برای من نمی‌افتاد.»

برچسب‌ها: