هنروتجربه: کتاب «کیارستمی در کایه دو سینما» با گردآوری و ترجمه مسعود منصوری منتشر شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، کتاب «کیارستمی و کایه دو سینما» با گردآوری و ترجمه مسعود منصوری توسط انتشارات چشمه به بازار عرضه شد.

کیارستمی چهره‌ای بی‎‌اندازه جهانی بود: مشهورترین ایرانی پس از «عمر خیام»! تاثیر او بر تاریخ هنر و سینما چنان بود که از «آکیرا کوروساوا» تا «ژان لوک گدار» و «مارتین اسکورسیزی» ستایشش می‌کردند. البته که اقبال صاحب نظران عرصه‌های مختلف نسبت به «عباس کیارستمی» برآمده از عمق و گستردگی کار او در سینما و پیشنهادهای تازه و بدیعش به مدیوم سینما بود و نه آن جو غالب نگاه استعماری که در غرب حاکم بوده و هست. اهمیت او تا همین امروز و پس از مرگش نیز همچنان با بازگشت به فیلم‌هایش ادامه دارد و می‌توان جنبه‌های کشف نشده بسیاری را در آنها دریافت و درباره شان نوشت. نکته جالب و اساسی درخصوص او این است که در ایران و به خاصه در زمان حیاتش همواره در معرض بی‌مهری و تقبیح شدن بود ولی در سرتاسر جهان، از چند دهه پیش و تا همین امروز، قدر دید و جمع بزرگی از منتقدان سینما و حتی فیلسوفان درباره آثارش نوشتند و این مهم همچنان ادامه دارد.

مجله «کایه دو سینما» که به حق مهم‌ترین و تاثیرگذارترین نشریه نقد فیلم در تمام تاریخ سینماست، در چهل سال گذشته بارها به سراغ کیارستمی رفته و نوشته‌های بسیاری به قلم منتقدان این مجله درباره او منتشر شده است. کتاب «کیارستمی در کایه دو سینما» مجموعه‌ای از مهم‌ترین متن‌های منتشر شده منتقدان این مجله است که به اهتمام و ترجمه ی «مسعود منصوری» از سوی نشر گیلگمش به چاپ رسیده است. «آلن برگالا»، «ژان میشل فرودون»، «استفان دلرم» و …  از جمله مهم‌ترین منتقدانی هستند که با نوشته‌هایشان در کایه دوسینما به کیارستمی پرداخته‌اند و سعی کرده‌اند با نقد و تحلیل جهان فیلمسازی او، به فهم سینما و فیلم‌های یگانه او کمک کنند. کتاب «کیارستمی در کایه دو سینما» به دلیل تنوع نگاه به فیلم‌های این فیلمساز بزرگ و رویکرد نقادانه ویژه نویسندگان این مجله، با عموم کتاب‌ها و نوشته‌هایی که پیش از این درباره کیارستمی منتشر شده متفاوت است و همین ویژگی اهمیتش را برای علاقه‌مندان به سینما در ایران بسیار بیشتر می‌کند.

در بخشی از این کتاب از قول کیارستمی آمده است: «اگر من در جایگاه فیلم‌ساز، به چیزی که جلو چشمانم می‌گذرد باور نداشته باشم، تماشاگران هم آن را باور نخواهند کرد. هرگز نباید جایگاه واقعی احساس را فراموش کرد.»

«کیارستمی در کایه دو سینما» در ۲۶۴ صفحه و با قیمت ۷۸ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان این فیلم‌ساز فقید قرار دارد.