هنروتجربه-ترجمه مریم شاه‌پوری: اسپایک لی در جشنواره فیلم کن تاریخ‌نویسی می‌کند. این کارگردان برنده جایزه اسکار، اولین رییس سیاه‌پوست هیأت داوران در این رویداد سینمایی است که در رأس گروهی از هنرمندان و بازیگران – شامل مگی جیلنهال، طاهر رحیم و کانگ‌هو سونگ – قرار گرفته که وظیفه‌شان رأی‌دادن و انتخاب برنده معتبرترین جایزه جشنواره کن، یعنی نخل طلا، است.

لی سه‌شنبه بعدازظهر در جنوب فرانسه گفت: «کن بزرگ‌ترین جشنواره فیلم جهان است؛ و این را با احترام به سایر جشنواره‌های سینمایی می‌گویم.» او نخستین بار با اولین فیلمش «می‌خواهد به دستش بیاورد»/She’s Gotta Have It در جشنواره کن سال ۱۹۸۶ حاضر شد: «یکی از جالب‌ترین خاطراتم از کن، اصلاً ربطی به سینما ندارد. دهه ۱۹۹۰ بود، زمانی که تیم بسکتبال «نیویورک نیکس» خوب بود. ما به فینال «ان‌بی‌ای» رسیده بودیم. من برای دیدن مسابقه از نیس به نیویورک پرواز کردم و برگشتم. (بعد از مکثی می‌گوید) نیکس آن بازی را باخت.»

چَس ایبرت اولین سؤال را در نشست مطبوعاتی پرسید و یادآوری کرد که شوهر فقیدش (راجر ایبرت، منتقد فیلم) عصبانی شد که فیلم تحسین‌شده لی با نام «کار درست را انجام بده»/ Do the Right Thing در سال ۱۹۸۹ برنده جایزه اصلی هیأت داوران جشنواره کن نشد. لی در این باره گفت: «می‌خواهم بدانید که من برای راجر، جایگاه بسیار ویژه‌ای در قلبم دارم و چس این را می‌داند. احساس او درباره فیلم را خیلی‌ها داشتند، به‌خصوص مطبوعات آمریکایی، و تصمیمی که گرفته شد، طرفداران چندانی نداشت. گفته می‌شد که ممکن است شورش‌های نژادی در سراسر آمریکا آغاز شوند.» لی در ادامه می‌افزاید: «چند هفته پیش، سی‌ودومین سالگرد فیلم بود. فیلم‌نامه‌اش را در ۱۹۸۸ نوشتم؛ اما وقتی می‌بینید برادر اریک گارنر کشته می‌شود و شاه جرج فلوید به قتل می‌رسد، من یاد شخصیت رِیدیو رحیم می‌افتم و با خودم فکر می‌کنم و امیدوارم که سی سال بعد با مردمان سیه‌چرده چنین رفتار نشود و مثل حیوان شکار نشوند. به هر حال، خوش‌حالم که حالا این‌جا هستیم.»

موضوع نتفلیکس و نقش مختل‌کننده‌اش در صنعت سینما، همیشه در کن بحث داغ و جذابی بوده است. این رویداد سینمایی از سال ۲۰۱۸ به این سرویس پخش مجازی و آنلاین اجازه نداده است که فیلمی در بخش رقابت اصلی داشته باشد چون آثارش در سینماهای فرانسه روی پرده نمی‌روند. لی وقتی با سؤالی درباره جایگاه نتفلیکس در سینما روبه‌رو می‌شود از این پایگاه دفاع

اسپایک لی در همه جای کن حضور دارد چون چهره‌اش روی پوستر رسمی جشنواره هم هست. هفتادوچهارمین جشنواره فیلم کن کارش را با نمایش فیلم افتتاحیه، «آنِت»/ Annette آغاز کرد؛ موزیکالی به کارگردانی لئوس کاراکس و با بازی‌های آدام درایور و ماریون کوتیار در نقش‌های اصلی.

منبع: ورایتی