هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: ول کیلمر چند دهه صبر کرده است تا داستان زندگی‌اش را روایت کند. او در مستندی با عنوان «وَل/ Val» – که روایتی اول‌شخص از بدل شدن او به بازیگری درجه یک در هالیوود و سال‌های پرفرازونشیب بعدی است – تجربه‌هایش را با گفتار متنی صاف و ساده، و تصاویری از ویدیوهای خانگی‌اش از بخش‌های مختلف زندگی خود در معرض دید همگان قرار داده است. این تصاویر از اولین روزهای نویدبخش او تا نبرد تراژیکش با سرطان گلو را در بر می‌گیرند که توانایی سخن‌گویی‌اش را محدود کرده است.

«ول» که این هفته اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره کن است و «آمازون» در فصل تابستان آن را عرضه خواهد کرد، توسط لئو اسکات و تینگ پو کارگردانی شده است که در سه سال گذشته روی حدود هشتصد ساعت راش از آرشیو شخصی کیلمر کار کرده‌اند. پو در این باره می‌گوید: «برای ما حکم طلا را داشت؛ مثل گنجی که از سر خوش‌شانسی آن را یافتیم.» لئو اسکات هم که نه ماه روی دیجیتالی کردن تصاویر کیلمر زمان گذاشت، درباره تصاویر شخصی او می‌گوید: «هرچه بیش‌تر می‌دیدیم، بیش‌تر می‌فهمیدیم که با چه کسی طرف هستیم.» (راوی فیلم، جک کیلمر، پسر ول، است چون گفتار متن پس از عمل جراحی ول کیلمر و محدودیت او در صحبت‌کردن ضبط شده است).

کیلمر اوایل کار به سازندگان فیلمش گفته بود که سال‌ها می‌خواست فیلمی درباره بازیگری بسازد و با این‌که پروژه خاصی را در طول سال‌های ضبط این تصاویر در ذهن نداشت، ولی «ول» دریچه‌ای منحصربه‌فرد است به نبردهای پردردسر و اغلب آشفته‌کننده بازیگری خلاق که می‌کوشد علاقه‌مندی‌هایش را به نمایش بگذارد. اسکات می‌گوید: «همیشه این احساس را داشتیم که او به حرفه خودش علاقه‌مند است. او آگاهانه و عاقلانه تصاویری را جمع‌آوری کرده بود که روزی در خدمت روایت یک داستان بزرگ‌تر قرار بگیرند.»

تصاویر آرشیوی ول کیلمر، از اتاق لباس اولین نمایش او در برادوی سال ۱۹۸۳ با عنوان Slab Boys (که باید در سایه بازیگرانی چون شان پن و کوین بیکن بازی می‌کرد) تا موفقیتش با اکشن کمدی «فوق سری!»/ Top Secret! و دوستی‌اش با تام کروز در «تاپ گان»/ Top Gun و تجربه‌های ناخوشایند او سر صحنه «بتمن»/ Batman و تولید فاجعه‌بار «جزیره دکتر مورو»/ The Island of Dr. Moreau و همراهی با مارلون براندو را شامل می‌شود.

جنبه دیگری از مستند «ول» به پروژه دلی و شخصی کیلمر اختصاص دارد با عنوان Cinema Twain؛ برنامه‌ای یک‌نفره درباره مارک تواین که کیلمر می‌خواست روزی اولین فیلمش را بر اساس آن بسازد که ناگهان گرفتار مبارزه‌اش با سرطان شد. «ول» تلاش‌های فعلی کیلمر را هم به نمایش می‌گذارد، از جمله راه‌های خلاقه جدید‌تری مثل نقاشی که در پیش گرفته است. کیلمر یکی از تهیه‌کنندگان این مستند از زندگی‌اش هم هست ولی کارگردانان «ول» می‌گویند او دست‌شان را در پرداختن و کاوش در بخش‌های ناآرام زندگی‌اش باز گذاشت. اسکات می‌گوید: «ول در همه زمینه‌ها با ما همکاری کرد و بسیار پذیرا بود. او هنرمندی پرانرژی و بسیار فعال است.»

منبع: ایندی‌وایر