هنروتجربه: هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن در حالی آغاز شد که در بخش رقابتی اصلی‌اش میزبان ۲۴ فیلم از کارگردانان شناخته‌شده است. دیوید رونی منتقد ارشد هالیوود ریپورتر فهرستی از ۱۰ فیلم حاضر در بخش رقابتی این فستیوال را ارائه داد که از جمله مهم‌ترین و دیدنی‌ترین فیلم‌های کن ۲۰۲۱ است.

به گزارش سایت هنروتجربه، دیوید رونی منتقد ارشد نشریه آمریکایی هالیوودریپورتر فهرستی از ۱۰ فیلم حاضر در بخش رقابتی هفتادوچهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن ارائه داد که از دیدنی‌ترین و مهمترین بخش‌های رویداد امسال هستند و نباید از دستشان داد.

در این فهرست فیلم« قهرمان» در کنار فیلم‌هایی چون« آنت» به کارگردانی لئوس کاراکس،« بندتا» ساخته پُل ورهوفن،« جزیره برگمن» به کارگردانی میا هانسن لوو، «کوپه شماره ۶» از یوهو کوسمانن،« همه چیز خوب پیش رفت» از فرانسوا اوزون،« مموریا» ساخته آپیچاتپونگ ویراستاکول،« نیترام» ساخته جاستین کورزل ،«پاریس منطقه ۱۳» ساخته ژاک اودیار و «موشک سرخ» از شان بیکر به این فهرست راه یافت.

لازم به ذکر است «قهرمان» ساخته فرهادی اولین بار سه‌شنبه ۱۳ ژوئن (۲۲ تیر) در سالن گرند لومیر کاخ جشنواره کن به نمایش درخواهد آمد. این فیلم که به نمایندگی از ایران برای دریافت نخل طلای امسال با کارگردانانی از فرانسه، هلند، فنلاند، ژاپن، آمریکا،چاد، تایلند، استرالیا، روسیه، بلژیک، مجارستان، ایتالیا و نروژ رقابت می‌کند، روز چهارشنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) ابتدا در ساعت ۹:۳۰ صبح در سالن آیمکس پردیس سینمایی Le Cineum به نمایش درخواهد آمد و ساعت ۱۱:۳۰ برای دومین بار در سالن گرند لومیر اکران خواهد شد. قهرمان با دو نمایش دیگر به کار خود در جشنواره کن امسال پایان می‌دهد؛ این فیلم یک بار پنجشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) ساعت ۱۲:۳۰ در سالن اسکرین ایکس پردیس Le Cineum روی پرده خواهد رفت و یک بار جمعه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) ساعت ۸:۳۰ در سینمای Salle du Soixantième واقع در کاخ جشنواره و کنگره کن.

 

«قهرمان»

کارگردان: اصغر فرهادی

کشور: ایران، فرانسه

خلاصه داستان: رحیم به دلیل بدهی‌ای که توان پرداخت آن را ندارد در زندان است اما در مدت زمان یک مرخصی دوروزه تلاش می‌کند رضایت طلبکار خود را با پرداخت بخشی از بدهی جلب کند اما اتفاقات طبق آن‌چه برنامه‌ریزی شده بود پیش نمی‌رود …

«آنت» (فیلم افتتاحیه)

کارگردان: لئو کارکس

کشور: فرانسه، آلمان، بلژیک، ژاپن، مکزیک

خلاصه داستان: این فیلم روایتگر داستان زندگی «هنری» یک کمدین و «آن» یک خواننده اپرای سرشناس و جهانی است که زوج موفقی هستند اما تولد اولین فرزندشان که دختری مرموز با سرنوشتی استثنائی است، زندگی آن‌ها را دگرگون می‌کند.

 

 

«بندتا»

کارگردان: پل ورهوفن

کشور: فرانسه

خلاصه داستان: در اواخر قرن هفدهم میلادی و در دورانی که طاعون همه جا را فراگرفته، «بندتا کارلینی» به عنوان یک تازه‌کار وارد یک صومعه در شهر پسیا می‌شود و او که دارای قابلیت‌های متفاوتی است به سرعت زندگی در صومعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

«جزیره برگمن»

کارگردان: میا هانسن-لاو

کشور: فرانسه، آلمان، بلژیک، سوئد

خلاصه داستان: یک زوج فیلمساز تصمیم می‌گیرند برای نگارش فیلمنامه، تعطیلات تابستانی را در جزیره فارو در کشور سوئد سپری کنند، جایی که «اینگمار برگمن» کارگردان بزرگ سینمای جهان در آن‌جا زندگی می‌کرد و الهام‌بخش آثار او بود. همچنان که نگارش فیلمنامه این زوج پیش می‌رود به تدریج توجه آن‌ها معطوف به چشم‌انداز وحشی منطقه می‌شود و با محو شدن مرز میان خیال و واقعیت، رابطه این زوج در هم می‌شکند.

«موشک سرخ»

کارگردان: شین بیکر

کشور: آمریکا

خلاصه داستان: «موشک سرخ» جدیدترین ساخته «شین بیکر» نویسنده و کارگردان آمریکایی یک کمدی سیاه و انسانی درباره یک کلاهبردار آمریکایی است که زادگاهش به سختی او را تحمل می‌کند.

«نیترام»

کارگردان: جاستین کرزل

کشور: استرالیا

خلاصه داستان: «نیترام» به همراه پدر و مادرش در دهه ۱۹۹۰ میلادی در یکی از روستاهای استرالیا در انزوا و ناامیدی زندگی می‌کند تا زمانی که به شکل غیرمنتظره دوستی به نام هلن پیدا می‌کند که تنها وارث یک خانواده است اما با پایان تراژیک رابطه آن‌ها، تنهایی و خشم نیترام بیشتر هم شده و او را به یک فاجعه نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.

«مموریا»

کارگردان: آپیچاتپونگ ویراستاکول

کشور: کلمبیا، تایلند، انگلیس، مکزیک، فرانسه

خلاصه داستان: جسیکا پس از شنیدن یک صدای بلند در هنگام استراحت، دیگر قادر به خوابیدن نیست و در سفر به بوگاتا برای ملاقات باخواهرش با یک باستان‌شناس به نام آگنس آشنا می‌شود و …

«پاریس منطقه ۱۳»

کارگردان: ژاک اودیار

کشور: فرانسه

خلاصه داستان: سه دختر و یک پسر تعریف جدیدی از زندگی مدرن ارائه می‌دهند.

«همه چیز خوب پیش رفت»

کارگردان: فرانسوا اوزون

کشور: فرانسه

خلاصه داستان: «آندره» ۸۵ ساله پس از سکته نیمه‌فلج می‌شود و از دخترش «امانوئل» می‌خواهد کمک کند که به زندگی‌اش پایان دهد.

«کوپه شماره ۶»

کارگردان: یوهو کاسمانن

کشور: فنلاند، آلمان، استونی، روسیه

خلاصه داستان: یک زن جوان فنلاندی با سوار شدن یک قطار در مسکو به سمت مناطق قطبی از یک رابطه عاشقانه فرار می‌کند و ناگزیر است سفر طولانی خود را در کوپه با یک معدنچی روس بگذراند. این برخورد غیرمنتظره موجب می‌شود این دو با حقایقی درباره خود آشنا شوند.

جشنواره فیلم کن تا ۱۷ جولای ادامه دارد.

برچسب‌ها: