هنروتجربه: هیچ جشنواره‌ای در جهان مانند کن نتوانسته و احتمال نخواهد توانست که همزمان ترکیبی از زرق و برق را با جذابیت‌های صرفا سینمایی با هم ترکیب نماید. امسال هم پس از یک وقفه یک ساله این رویداد مهم سینمایی در حال برگزاری است و بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشته است.

هفتاد و چهارمین دوره از جشنواره سینمایی کن روز سه‌شنبه، ۱۵ تیرماه، در شهر ساحلی کن در جنوب فرانسه با حضور ستارگان سینمای جهان آغاز به کار کرد.

جشنواره معتبر کن پس از یک سال وقفه به دلیل اوج‌گیری همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ امسال با تمام زرق و برق همیشگی و فرش قرمز معروفش در حال برگزاری است.

فیلم افتتاحیه جشنواره که سه‌شنبه شب به نمایش درآمد فیلم «آنِت» بود، ساخته لئو کاراکس با بازی آدام درایور و ماریون کوتیار. منتقدان در نوشته‌های خود این فیلم موزیکال را بسیار ستوده‌اند.

پیش از نمایش فیلم، جودی فاستر، بازیگر و کارگردان هالیوودی، جایزه یک عمر دستاورد هنری را از دو تن از بزرگان سینمای امروز جهان دریافت کرد: از بانگ جون-هو، فیلمساز کره جنوبی،‌ و پدرو آلمودووار، کارگردان اسپانیایی.

جودی فاستر در سخنرانی خود به همین مناسبت با اشاره به تعطیلی سال گذشته به زبان فرانسوی خطاب به مهمانان جشنواره گفت: «شما هم دل‌تان برای این زرق و برق تنگ شده بود؟‌ من هم دلم تنگ شده بود.»

این دوره از جشنواره فیلم کن در حالی برگزار می‌شود که هنوز همه‌گیری کرونا رسما به پایان نیافته و گونه دلتا از این ویروس هر روز از یک گوشه جهان سر درمی‌آورد.

به همین دلیل جشنواره کن قرار است با مهمان کمتر و با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم تماس بین افراد برگزار شود، گرچه همان آغاز کار چند نفری از جمله رئیس جشنواره قوانین را فراموش کرده و با چند تنی از مهمانان روبوسی هم کردند.

علاوه بر فیلم لئو کاراکس، «قهرمان»، تازه‌ترین فیلم اصغر فرهادی که در ایران فیلمبرداری شده، نیز به بخش مسابقهٔ جشنوارهٔ امسال راه یافته است.

در بخش مسابقه امسال ۲۴ فیلم به نمایش درخواهد آمد. از جمله فیلم‌های تازهٔ پل ورهوفن، ژاک اودیار، فرانسوا اوزون و نانی مورتی در بخش مسابقهٔ کن ۷۴ برای دریافت نخل طلا رقابت خواهند کرد. این رویداد سینمایی تاکنون بازتاب بسیاری در همه کشورها داشته و در حقیقت مهم‌ترین رویداد سینمایی پس از پاندمی کرونا و به صورت فیزیکی همه چشم‌ها را دنبال خود کشانده است.

دویچه‌وله درباره این دوره فستیوال کن نوشت: جشنواره‌ای که پس از وقفه‌ای یک ساله، باردیگر اهالی سینما را گرد یکدیگر جمع کرد. کرونا همچنان هنر هفتم را تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری از سنت‌های جشنواره مثل خوشامد گویی هنرمندان به یکدیگر تغییر داده است. دو نکته حائز اهمیت در این دوره، توجه به مشکلات تغییرات آب و هوایی و توجه به زنان است که مورد توجه رسانه‌های جهان قرار رفته است.

رادیوی عمومی ملی مشهور به «ان پی آر» هم این باره نوشت: شهری که ماهیت و ذات خود را وام‌دار یکی از برترین جشنواره‌های جهان است، ضربه سختی به دلیل لغو جشنواره در سال ۲۰۲۰، ضربه سختی خورد. بخش جدیدی در این دوره با نام Premieres Can وجود دارد که به فیلم‌هایی توجه می‌کند که فرصت اکران عمومی را به واسطه کرونا از دست دادند. به گفته پیر لسکور (رئیس جشنواره)، کن به رویدادهای سینمایی جهان بازگشت؛ این لذتی بزرگ و حالی وصف نشدنی است.

بی‌بی‌سی نیز درباره این رویداد نوشت: اگرچه کرونا هنوز وجود دارد اما برگزاری این دوره از جشنواره کن اقدامی تحسین برانگیز است. بسیاری از سنت‌های جشنواره اجرا نخواهد شد اما تمام اهالی سینما به پرده نقره‌ای ادای دین می‌کنند.

پایگاه خبری ورایتی نیز درباره جشنواره توضیح داد: جشنواره با نمایش فیلم «آنت» با نقش‌آفرینی آدام درایور و ماریون کوتیار به طور رسمی آغاز به کار کرد. تماشاگران، ساخته لئوس کاراکس را دقایقی ایستاده تماشا کردند تا به پرده نقره‌ای ادای دین کنند و برگزاری جشنواره را قدر بدانند. درواقع پس از وقفه‌ای یک ساله، جشنواره فیلک کن برگزار شده که همچون دوره‌های گذشته بسیار با کیفیت است.

بر اساس قوانین، تمامی مهمانان و تماشاچیانی که خارج از اتحادیه اروپا به جشنواره آمده‌اند، ملزم هستند تا در بازه زمانی‌های ۴۸ ساعته، یک بار تست کرونا بدهند تا بتوانند در بازار کن، کنفرانس‌های مطبوعاتی حضور داشته باشند.

برچسب‌ها: