هنروتجربه-سعیدحضرتی: سهیل قنادان می‌گوید موسسه «هنروتجربه» انگیزه و امید زیادی را در دل کارگردان‌های فیلم اولی و فیلمسازانی که فرصتی برای اکران فیلم خود در سینماهای بدنه را ندارند ایجاد کرده است.

فیلم سینمایی «پسر» به کارگردانی نوشین معراجی از سوم تیرماه در سینماهای «هنروتجربه» به نمایش در آمد و در اردیبهشت ماه سال جاری موفق به دریافت دو جایزه از چهل و سومین جشنواره فیلم مسکو شده بود. سهیل قنادان بازیگر نقش اول مرد این فیلم، جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره را برای ایفای نقش فرید دریافت کرد و جایزه بهترین فیلم از انجمن سینمایی مسکو به نوشین معراجی، کارگردان فیلم تعلق گرفت.

سهیل قنادان بازیگر نقش اصلی «پسر» در باره سابقه بازیگری و همکاری با نوشین معراجی به سایت «هنروتجربه» گفت: من از سال ۸۹ در آموزشگاه سمندریان هنرجو بودم و سال ۹۰ از این آموزشگاه فارغ‌التحصیل شدم و بعد از آن به مدت شش سال تئاتر کار کردم. سپس وارد کار تصویر شدم. از حدود سه سال قبل من با نوشین معراجی به خاطر فیلم کوتاه «برادر» آشنا شدم که در مسیر این همکاری ابتدا فیلم «برادر» ساخته شد و سپس فیلم بلند «پسر» را ساختیم که البته فیلم «برادر» نسخه کوتاهی از فیلم «پسر»، با فضای خیلی متفاوت‌تر است .

وی اظهار داشت: وقتی فیلم کوتاه «برادر» را ساختیم، شاهد اتفاقات خیلی خوبی برای آن بودیم و برای ساخت فیلم بلند آن انگیزه پیدا کردیم. یک سالی که بین ساخت این دو فیلم فاصله وجود داشت نقدهای مثبتی گرفتیم. تا اینکه مهدی فرد قادری فیلمنامه بلند «پسر» را خواند و تهیه‌کنندگی کار را به عهده گرفتند.

او اضافه کرد: نوشین معراجی فیلمنامه نهایی را برای من فرستادند و از آنجاییکه «برادر» را قبل‌تر با هم ساخته بودیم، هر دو احاطه کامل روی فیلمنامه داشتیم و با دست پر جلسه‌ای را برگزار و بعد از آن پیش تولید را آغاز کردیم.

قنادان با  بیان اینکه فیلم «پسر» کاراکترمحور است، بازیگرها تمرین‌های بسیاری داشتند و از جمله من که باید با تمامی بازیگرهای دیگر تمرین می‌کردم، عنوان کرد: شخصیت فرید در هر دو فیلم نوشین معراجی از شخصیت واقعی من بسیار دور است زیرا  فرید دارای یک کاراکتر وابسته به مادر، منزوی و منفعل است و برای اینکه این نقش شکل بگیرد تمرینات و بررسی‌های روانشناسانه و مطالعات زیادی انجام شد.

او افزود: از لحاظ فنی پیش تولید این فیلم تقریبا دو ماه طول کشید در حالیکه برای من به عنوان بازیگر نقش فرید نزدیک به چهار ماه درگیر آن شدم تا به درک درستی از شخصیت فرید برسم .نقش فرید از جهت همین دوری از من برایم چالش‌برانگیز و سخت بود.

قنادان در پاسخ این سال که آیا انتظار دریافت جایزه جورج نقره‌ای از جشنواره بین‌المللی مسکو را داشتید توضیح داد: برای دریافت جایزه «جورج نقره‌ای» از جشنواره بین‌المللی مسکو من اصلا انتظارش را نداشتم و از طرفی معمولاً در بعضی از جشنواره‌های الف جهانی نامزدها اعلام نمی‌شود  و چون من  درگیر پروژه دیگری در ایران بودم، نتوانستم با گروه به مسکو بروم و ما نمی‌دانستیم قرار است چه اتفاقی در اختتامیه برای فیلم بیفتد اما از بازخوردهایی که  بعد از اکران فیلم «پسر» اتفاق افتاد و نقدهای بسیار مثبتی که راجع به فیلم گفته شد این انتظار در ما ایجاد شد که گویا جایزه‌ای در راه است ولی اینکه در چه بخشی جایزه می‌دهند را نمی‌دانستیم. تا اینکه جایزه بازیگری مرد به من رسید.

وی در همین راستا افزود: این برای یک بازیگر بسیار مهم می‌تواند باشد که از یک جشنواره الف جهانی جایزه‌ای بگیرد زیرا  قاعدتا تاثیرات مثبتی در ادامه مسیر او نیز بوجود خواهد آمد و برای من نیز چنین بوده اما قاعدتا این بدان معنا نیست که من از وسواس‌هایم راجع به اجرای نقش‌های پیش رو کم خواهم کرد و حتی بعد از این قطعا حساسیت من  بیشتر خواهد شد. بسیار خوشحالم که این جایزه را برای فیلمی گرفتم که خیلی دوستش دارم و برایش زحمت کشیدم. بنظرم نوشین معراجی خوب نوشت و من هم سعی کردم که دِین‌ام را به فیلم ادا کنم.

این بازیگر جوان پیرامون بازخوردهای مخاطبین «پسر» بیان کرد: اولین اکران در «هنروتجربه» بسیار راضی کننده بود و بازخوردهای خوبی از تماشاگران گرفتیم. بخش زیادی از آن چیزی که در ذهن ما بود در ذهن مخاطب هم شکل گرفته بود و همذات پنداری ای که با فرید می‌کرد جذابترین مسئله برای من بود.

«هنروتجربه» در طول این سالیان با وجود سختی‌های فراوان به راه خود ادامه  داده و تاثیر بسیار مهمی در کلیت فرهنگ و هنر داشته و قطعا حمایت از این موسسه در دولت جدید یک ضرورت اساسی است.

سهیل قنادان درباره اکران «پسر» در سینماهای «هنروتجربه» و تاثیر آن گفت: موسسه «هنروتجربه» انگیزه و امید زیادی را در دل کارگردان‌های فیلم اولی و فیلمسازانی که فرصتی برای اکران فیلم خود در سینماهای بدنه را ندارند ایجاد کرده است. متاسفانه به دلیل ترافیک بیش از حد فیلمهای در صف اکران و کمبود سالن‌های سینما در کشور، گاهی بسیاری از فیلم‎سازان فرصت اکران و شانس و لذت دیده شدن فیلم در کنار مردم را از دست می‌دهند. «هنروتجربه» فرصتی مهم و مغتنم را برای بسیاری از فیلم‌های هنری و تجربه‌گرا که تا پیش از این هیچ شانسی برای اکران نداشتند را فراهم کرده است.

قنادان در انتها تاکید کرد: امیدوارم در دولت جدید تغییرات منفی برای این موسسه ایجاد نشود و از این موسسه حمایت شود تا این حرکت مهم «هنروتجربه» نهادینه‌تر شده و قوی‌تر و استوارتر از قبل به راه خود ادامه بدهد. «هنروتجربه» در طول این سالیان با وجود سختی‌های فراوان به راه خود ادامه  داده و تاثیر بسیار مهمی در کلیت فرهنگ و هنر داشته و قطعا حمایت از این موسسه در دولت جدید یک ضرورت اساسی است.

برچسب‌ها: