هنروتجربه: رضا صائمی: «اصغر فرهادی» حالا دیگر یک نام معتبر در سینمای جهان است که سینمای حرفه ای و پیشرو ایران را نمایندگی می کند. گرچه رسیدن به این جایگاه شاید حاصل نبوغ و استعداد ذاتی او باشد اما این هوشمندی همواره با مهارت آموزی و توانمندسازی در فیلمسازی همراه بوده، با هنرمندانه روایت کردن و تجربه گرایی که گواه این مدعا می تواند مستندهایی باشد که درباره فرهادی و سینمایش ساخته شده است. در این میان سه اثر از بهترین مستندهایی که درباره فرهادی و فیلم هایش ساخته شده طی چند سال اخیر در موسسه سینمایی هنروتجربه به نمایش درآمده که با استقبال خوبی هم از سوی مخاطبان به ویژه علاقمندان سینما و فیلمسازی همراه بوده است. در این یادداشت مروری داریم بر آنها.

صحنه هایی از یک جدایی

این مستند که در آستانه دهمین سال ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی آماده نمایش شده، روایتی از شکل‌گیری ایده و فیلم‌نامه، نحوه انتخاب بازیگران تا پایان فیلم‌برداری و بازتاب‌های جهانی این فیلم است. در این مستند هم‌چنین همراه با تصاویری از فیلم و پشت صحنه با روایت اصغر فرهادی،گفت‌گوهایی نیز از مایک لی ، ژان کلود کریر و ابراهیم گلستان نشان داده‌می‌شود. مستندی که هم روایتی تاریخی از شکل گیری فیلم جدایی نادر از سیمین تا دریافت اسکار است و هم شیوه فیلمسازی فرهادی و توجه به جزییات را به خوبی نشان می دهد. ضمن اینکه از منظر صاحب نظران مختلف داخلی و خارجی، فیلم مورد خوانش قرار می گیرد. گزافه نیست که بگوییم مستند «صحنه هایی از یک جدایی» کلاس درس فیلمسازی با آموزش فرهادی است.

«درباره فروشنده»

وحید صداقت به همراه همسرش تهمینه منزوی درباره پشت صحنه فیلم «فروشنده» هم مستندی ساخته که در هنروتجربه اکران شده بود. فیلم مستند درباره فروشنده پشت صحنه فیلم سینمایی فروشنده نقد و بررسی و شکل‌گیری ایده و فیلمنامه، تا آخرین مراحل ساخت فیلم فروشنده هفتمین اثر اصغر فرهادی است که دومین اسکار را هم نصیب سینمای ایران کرد. پیتر بردشاو منتقد ارشد روزنامه گاردین، گادفری چشایر رئیس سابق حلقه منتقدان نیویورک ، میشل سیمان سردبیر مجله پوزتیف و هوشنگ گلمکانی منتقد ماهنامه فیلم نیز در این مستند حضور دارند.

«از ایران یک جدایی»

کوروش عطایی و آزاده موسوی که حالا به عنوان کارگردان های مستند «در جستجوی فریده» شناخته می شوند پیش از این درباره فیلم جدایی نادر از سیمین، مستندی با عنوان «از ایران یک جدایی» را ساختند. «از ایران یک جدایی» مستندی است درباره بازخورد فیلم «جدایی نادر از سیمین»؛ بعد از اینکه جدایی نادر از سیمین برای حضور در جشنواره بین المللی اسکار نامزد شد، آزاده موسوی و کوروش عطایی تصمیم گرفتند درباره حواشی این اتفاق مستندی بسازند. این مستند شامل مصاحبه با مردم و نظرشان درباره فیلم «جدایی نادر از سیمین»، برنده شدن برای جایزه اسکار، صحنه اعلام نتیجه مراسم اسکار و عکس العمل آنها است.

فارغ از این سه مستندی که درباره فرهادی و فیلمهایش ساخته شده و در هنروتجربه به نمایش درآمده ردپای هنر و تجربه در آثار خودش هم پررنگ است. او درباره سینمای هنری معتقد است: «فیلم‌های هنری رابطه تنگاتنگی با فرهنگ و اجتماع دارند»