هنروتجربه-سعیدحضرتی: علی خوشدونی‌فراهانی می‌گوید فرهنگ فیلم کوتاه دیدن هنوز جا نیفتاده اما می‌توانم بگویم نسبت به چندسال پیش وضعیت بهتر شده است و اقبال مردم بیشتر شده است. در سال تعداد بسیار بالایی فیلم کوتاه به جشنواره فیلم کوتاه تهران می‌آید و به طور میانگین اگر هر کدام ۱۰ نفر عوامل داشته باشد تعداد بسیار بالایی درگیر فیلم کوتاه هستند اما در صد بسیار کمتری بیننده فیلم کوتاه هستند.

علی خوشدونی فراهانی که قبلا فیلم کوتاه «تناوب» را در بسته «فیلم‌های کوتاه تابستانه» در سینماهای هنروتجربه اکران کرده است، فیلم کوتاه جدیدش به نام «تکلیف» در سه پلتفرم به صورت آنلاین اکران شد.

خوشدونی فراهانی کارگردان فیلم کوتاه «تکلیف» که چندی پیش جایزه بزرگ جشنواره فیلم کوتاه رضوی را دریافت کرد و سال گذشته نیز از جشنواره فیلم کوتاه تهران دست پر بیرون آمد پیرامون اکران آنلاین فیلم کوتاه «تکلیف» و میزان استقبال از آن به سایت هنروتجربه گفت: من در جریان گزارش مالی و میزان فروش اکران آنلاین «تکلیف» نیستم و انجمن سینمای جوان و سه پلتفرمی («تیوال»، «ودیو» و «هاشور») که نمایش دادند بهتر می‌دانند. اما فیدبک‌هایی که از اکران گرفتم راضی کننده بود و مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در «تکلیف» دغدغه ساختارهای تربیتی و آموزشی داشتم؛ درباره موضوع فیلم عنوان کرد: «تکلیف» دغدغه یک دختر که تازه به سن تکلیف رسیده را برای خواندن نماز صبح در اتوبوس به تصویر می‌کشد. مخاطب اصلی این فیلم تنها کودک و نوجوان نیست و مخاطبان بزرگ‌سال را هم شامل می‌شود.

وی درباره مخاطبان فیلم کوتاه بیان کرد: فرهنگ فیلم کوتاه دیدن هنوز جا نیفتاده اما می‌توانم بگویم نسبت به چندسال پیش وضعیت بهتر شده است و اقبال مردم بیشتر شده است. در سال تعداد بسیار بالایی فیلم کوتاه به جشنواره فیلم کوتاه تهران می‌آید و به طور میانگین اگر هر کدام ۱۰ نفر عوامل داشته باشد تعداد بسیار بالایی درگیر فیلم کوتاه هستند اما در صد بسیار کمتری بیننده فیلم کوتاه هستند. شکی نیست زمان زیادی می‌برد تا مردم عادت به دیدن فیلم کوتاه پیدا کنند و این امر نیاز به برنامه‌ریزی درست و مدونی دارد.

خوشدونی فراهانی درباره کارهای جدید خود اظهار داشت: دو فیلم‌نامه آماده دارم که به دلیل شرایط کرونا متوقف مانده‌اند. یکی از آن‌ها در محیط یک دبستان پسرانه رخ می‌دهد و ساخت این فیلم در شرایط حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا کمی سخت است و محتوای فیلم‌نامه دیگرم رابطه مادر و فرزند است که در محیط آپارتمانی اتفاق می‌افتد. به دلیل شیوع ویروس کرونا این فیلم‌نامه را جوری نوشته‌ام که از تعداد افراد کم‌تری برای ساخت آن استفاده می‌شود و احتمال ساخت آن بیشتر است.