هنروتجربه: ویراست دوم کتاب «سینما به روایت هوارد هاکس» نوشته جوزف مک‌براید و ترجمه پرویز دوایی از سوی انتشارات چشمه منتشر شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، کتاب «سینما به روایت هوارد هاکس» یک گفت‌وگوی طولانی با هاکس است و ضمن مروری بر زندگی هوارد هاکس کارگردان و تهیه‌کننده سینمای آمریکا، مجموعه فیلم‌های وی نیز معرفی می‌شود. در بخشی از کتاب آمده است: «فیلم‌های هاکس، تقریبا همیشه با یک گروه بسیار به هم پیوسته افراد حرفه‌ای سر و کار دارد که می‌کوشد وظیفه‎‌ای دشوار را در عین حفظ قواعد رفتاری بسیار مشخص، به انجام رساند. آدم‌های هاکس، از ششلول بند و خلبان و شکارچی و کارآگاه تا روزنامه‌نویس و دانشمند، در جامعه‌ای محدود به خود فعالیت دارند که در آن معیار رفتار شخص را مهارت حرفه‌ای وفاداری به جمع و مناعت طبع تشکیل می‌دهد .» ذیل هر یک از فیلم‌ها، تصاویری از آن همراه با مصاحبه‌ای از هاکس درباره فیلم نیز به طبع رسیده است.

جوزف مک‌براید (زاده ۹ اوت ۱۹۴۷) مورخ، زندگینامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس، نویسنده و مربی فیلم سینمایی آمریکایی است. مک‌براید کتاب‌های زیادی از جمله زندگی‌نامه کارگردانان برجسته سینما، کتاب مربوط به فیلمنامه نویسی، کتاب روزنامه نگاری تحقیقی درباره ترور JFK و خاطرات سال‌های تاریک زندگی او را نوشت.