هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: همه می‌دانیم که فیلم‌سازی بسیار زمان‌بر است ولی صرف سی سال برای ساخت فیلمی با عنوان «خدای دیوانه»/ Mad God باورکردنی نیست.

«خدای دیوانه» حاصل کار استاد جلوه‌های ویژه، فیل تیپِت، سرشناس است که کارنامه پرباری دارد و مثلاً سه‌گانه اصلی «جنگ‌های ستاره‌ای»/ Star Wars، «پارک ژوراسیک» و «پلیس‌آهنی» را در کارنامه دارد و شش نامزدی و دو جایزه اسکار را هم کسب کرده است. فعالیت‌های او در زمینه جلوه‌های بصری، سابقه‌ای ۴۵ ساله دارد.

همین فعالیت‌های پرشمار و سابقه پربار تیپت، دلیل اصلی طولانی‌شدن ساخت «خدای دیوانه» است که به لطف شیوع جهانی کرونا و قرنطینه گسترده، بالاخره توانست آن را در سال ۲۰۲۰ تمام کند. به هر حال، این فیلم انیمیشن چنین توصیف شده است: «خدای دیوانه بیش از آن‌که مخاطبانش را به تماشای یک داستان دعوت کند، آن‌ها را از دنیای‌شان به جهانی کاملاً متفاوت انتقال می‌دهد؛ جهانی از هیولاها و خوک‌های جنگی که در آن ساختارهای روایی قراردادی چندان جایی ندارند و دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم می‌تواند از دریچه تلاقی نگاه هیرونیموس بوش (نقاش هلندی) و باستر کیتن (کمدین نابغه سینمای صامت) نظاره شود.»

«خدای دیوانه» که در جشنواره فیلم فنتیژا ۲۰۲۱ عرضه شد، پنجم اوت (چهاردهم مرداد) در جشنواره لوکارنو ۲۰۲۱ هم به نمایش درمی‌آید.

  • پلی‌لیست