هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: موفقیت انتقادی و تجاری «شکاف»/ Split در کارنامه پرفرازونشیب ام. نایت شامالان بود که جان دوباره‌ای به فعالیت‌های این کارگردان بخشید.

بخشی از سروصدای پیرامون «شکاف» در سال ۲۰۱۶ به دلیل چرخش داستانی پایان فیلم بود که برملا می‌کرد دیوید دان، شخصیت بروس ویلیس در «نشکستنی»/ Unbreakable، در همان جهان داستانی کوین (جیمز مک‌آوی) در «شکاف» به‌سر می‌برد. بنابراین «شکاف»، دنباله‌ای غافلگیرکننده بر «نشکستنی» شد و راه ساخت قسمت سوم با نام «گلس»/ Glass را نیز هموار کرد. جالب این‌که شامالان چیزی درباره این چرخش داستانی به مدیران کمپانی «یونیورسال استودیوز» نگفته بود!

شامالان در پادکست جدیدی چنین توضیح داده است: «رفتیم با رییس کمپانی، گروه بازاریابی و دیگران فیلم را تماشا کنیم. آن‌ها نمی‌دانستند چه پایانی انتظارشان را می‌کشد. اصلاً نمی‌دانستند که من آن را فیلم‌برداری کرده‌ام چون جزییات صحنه را برای‌شان نفرستاده بودم. چراغ‌ها خاموش شد. وقتی فیلم تمام شد و صحنه آخر دیده شد، آن‌ها حسابی به‌هم‌ریختند. به من نگاهی کردند و گفتند: «منظورت چیه؟ این فیلم برای دیزنی است!» (می‌خندد) من هم گفتم: «مشکلی نیست. اجازه‌اش را داشتیم!» باورتان می‌شود؟ مدیر استودیویی باشید و فیلم‌سازی که برای شما کار می‌کند دنباله فیلمی را برای‌تان بسازد که برای یک استودیوی دیگر است؟»

جالب‌تر این‌که شامالان برای ساخته‌شدن فیلمش «شکاف» صحنه پایانی را از فیلم‌نامه‌ای که با استودیو داده بود، حذف کرد و حتی تا زمان آماده‌سازی نسخه‌ای که استودیو برای نمایش آزمایشی در نظر گرفت، هم آن را فیلم‌برداری نکرده بود! به عبارت دیگر، اولین نسخه «شکاف» فاقد پایان‌بندی فعلی بود.

  • ایندی‌وایر