هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: «تسخیر» یا «تصرف»/ Possession محصول ۱۹۸۱ فیلم عجیب‌وغریب آندژی ژووافسکی لهستانی است که «متروگراف پیکچرز» نسخه ترمیم‌شده آن را با کیفیت ۴K آماده کرده است؛ و بعید نیست که وعده نمایشش در پاییز امسال با رونمایی آن در جشنواره فانتَستیک ۲۰۲۱ در ماه سپتامبر همراه شود.

«تسخیر» که بازی‌های تحسین‌شده و تماشایی سم نیل و ایزابل آجانی را در خود دارد، درباره زندگی مشترکی است که پس از تسخیر مرموز و شوم زن،‌ دچار فروپاشی می‌شود. این فیلم که تنها فیلم انگلیسی‌زبان ژووافسکی است، اولین نمایش جهانی‌اش را در سی‌وچهارمین جشنواره کن تجربه کرد و جایزه بهترین بازیگر زن را نصیب آجانی کرد. جالب این‌که فیلم‌نامه در جریان طلاق دردناک کارگردان از همسر بازیگرش ماوگوژاتا براونِک نوشته شده بود.

«تسخیر» که نه در اروپا و نه در ایالات متحده موفقیت تجاری نداشت، به‌تدریج به فیلمی کالت بدل شد. آندژی ژووافسکی که اغلب بر خلاف جریان اصلی و سینمای تجاری، فیلم می‌ساخت، چندین‌وچند بار آثار هنری خشن و بحث‌انگیزش را توقیف‌شده دید و چون در فرانسه سینما خوانده بود، سال‌هایی را در این کشور گذراند. او که نگارش چند رمان را هم در کارنامه دارد و سال ۲۰۱۶ در ۷۵ سالگی درگذشت، یک سال قبل از مرگش برای آخرین فیلمش «کیهان»/ Cosmos برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره لوکارنو ۲۰۱۵ شد. پسر او کساوری ژووافسکی، دو سال پیش سومین فیلم بلندش با نام «شایعه‌پراکنی»/ Bird Talk را بر اساس فیلم‌نامه‌ای از پدر ساخت.

  • برگرفته از منابع مختلف