هنروتجربه: مستند «با زبان خاموش» در اولین سالگرد بدرالزمان قریب، بانوی ادیب و زبان‌شناس ایرانی از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، سی‌ و نهمین قسمت از برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «با زبان خاموش» به کارگردانی منوچهر مشیری روی آنتن شبکه مستند می‌رود.
مستند بیوگرافی «با زبان خاموش» پرتره‌ای از «بدر الزمان قریب»، بانوی زبان شناس مشهور ایرانی است که سال‌هاست در فرهنگستان زبان و ادب فارسی خدمت می‌کرد و به یکسال پیش در همین ایام درگذشت. مروری بر زندگی شخصی و دغدغه‌های این بانوی ادیب در حوزه حفظ و گسترش ادبیات فارسی سوژه اصلی این فیلم مستند است. علاوه بر این، تصاویری کمتر دیده شده از کتبیه‌های باستانی که با زبان فارسی مزین شده است، به نمایش درآمده است.
بدرالزمان قریب متولد ۱۳۰۸ در شهرستان گرکان است، او مدرک دکترای خود را از دانشگاه کالیفرنیا گرفته و سال‌هاست عنوان چهره ماندگار ادبیات ایران را دارد. این بانوی برجسته ۷ مردادماه ۱۳۹۹ جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
در این قسمت و پس از پخش مستند، میز کارشناسی برنامه با حضور سعید فرمانی، مسئول تدوین شیوه‌نامه زبان فارسی برگزار می‌شود و او درباره اهمیت توجه به زبان فارسی در گفت‌وگو و نگارش صحبت می‌کند. این قسمت از برنامه، روز سه‌شنبه ۱۹ مردادماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۲۰ مرداد ساعت ۸:۳۰ و جمعه ۲۲ مرداد ساعت ۱۵ است.
«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده داخلی و خارجی در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای امین قدمی، کارگردانی محسن کریمیان و تهیه‌کنندگی یاسر فریادرس با آیتم‌های مختلف سه‌شنبه‌های هر هفته ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.