هنروتجربه-سعیدحضرتی: روناک جعفری کارگردان فیلم کوتاه می‌گوید فیلمنامه «مورس» را خودم نوشتم و این فیلم هم مثل کار قبلی درون‌مایه‌های سورئال و فرا واقعیتی دارد. این فیلم را برای جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران فرستادیم که اگر قسمت شود اولین نمایش فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران خواهد بود.

روناک جعفری پیش از این چندین مستند از جمله مستند پرتره‌ای درباره خسرو سینایی با عنوان «آوایی که عتیقه شد» و مستند پرتره دیگری درباره اکبر عالمی با عنوان «مردی برای تمام فصل‌ها» و فیلم «قطع‌نامه» را ساخته است. آخرین فیلم او با عنوان «بدل» در بسته «۸۸ دقیقه کوتاه» در سینماهای «هنروتجربه» اکران شده بود.

هادی حجازی‌فر، هومن رهنمون، سامان صفاری، سلمان فرخنده، امیر شاهوردی، پروین بغدادی و صحرا اسداللهی بازیگران «مورس» هستند. در خلاصه داستان این فیلم آمده: «همیشه اگه یه سوال بی‌جواب بود که دوست داشتی از کسی که مرده بپرسی چی بوده؟»

روناک جعفری درباره آخرین فیلم کوتاه خود «مورس» به سایت هنروتجربه گفت: فیلم کوتاه «مورس» آخرین فیلم کوتاهی است که کار کردم. کار صداگذاری و تصحیح رنگ «مورس» هم تمام شده است. آهنگسازی توسط پیام آزادی و صداگذاری این فیلم را علیرضا علویان و تصحیح رنگ هم بر عهده دبیرزاده بود.

او با بیان اینکه فیلمنامه «مورس» را خودم نوشتم و این فیلم هم مثل کار قبلی درون‌مایه‌ سورئالی و فرا واقعیتی دارد اظهار داشت:  فیلم «مورس» را برای جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران فرستادیم که اگر قسمت شود اولین نمایش فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران خواهد بود.

کارگردان فیلم کوتاه «بدل» پیرامون علت انتخاب هادی حجازی‌فر و عوامل حرفه‌ای «مورس» توضیح داد: هادی حجازی‌فر از بازیگران مورد علاقه من است و بازی‌های او را دوست دارم و از یک سال قبل از شروع فیلمبرداری در مورد فیلمنامه «مورس» با او صحبت کرده بودم و خیلی دوست داشتم این نقش را هادی حجازی‌فر بازی کند. درباره همکاری با دیگر عوامل و بازیگران باید بگویم که کار کوتاه و بلند ندارد و باید برای ساخت فیلم از عوامل حرفه‌ای بهره برد.

وی همچنین عنوان کرد: «مورس» به آن چیزی که در ذهن داشتم صد در صد نزدیک شد و اتفاقی که دلم می‌خواست در این فیلم افتاد. سال گذشته در همین روزها یعنی از ۱۵ تا ۲۰ مردادماه سر فیلمبرداری این فیلم بودم و به جز این پنج روز، یک جلسه دیگر هم بعد از آن فیلمبرداری کردیم. فکر می‌کنم با تلاش همه دوستان از طراح صحنه تا گریمور و بازیگران اتفاق خیلی خوبی رقم خورده و از نتیجه کار راضی‌ام.

کارگردان مستند «مردی برای تمام فصل‌ها» در پاسخ به این پرسش که علت انتخاب بازیگردان در فیلم کوتاه «مورس» چه بود و آیا بازیگردان به کیفیت نهایی فیلم کمک کرده، گفت: محسن عبداللهیان از مدرسان خوب موسسه کارنامه است و ایشان به عنوان بازیگردان کنار من بودند و کمک خیلی موثری به من کردند. من با هر کدام از بازیگران جداگانه جلساتی می‌گذاشتم و فیلمنامه را می‌خواندیم و تمرین می‌کردیم. اما سر فیلمبرداری میزانسن‌ها پیچیده بود و به همین دلیل از عبداللهیان خواهش کردم به عنوان بازیگردان کنار ما باشد تا من بیشتر بر مسائل مربوط به دکوپاژ و کارگردانی متمرکز باشم. محسن عبداللهیان ریزه‌کاری‌های کار را هم کنترل می‌کرد و در نهایت تجربه خیلی خوبی هم بود.

«مورس» به آن چیزی که در ذهن داشتم صد در صد نزدیک شد و اتفاقی که دلم می‌خواست در این فیلم افتاد. سال گذشته در همین روزها یعنی از ۱۵ تا ۲۰ مردادماه سر فیلمبرداری این فیلم بودم و به جز این پنج روز، یک جلسه دیگر هم بعد از آن فیلمبرداری کردیم. فکر می‌کنم با تلاش همه دوستان از طراح صحنه تا گریمور و بازیگران اتفاق خیلی خوبی رقم خورده و از نتیجه کار راضی‌ام.

وی همچنین اظهار داشت: «مورس» سه لوکیشن اصلی دارد. یک لوکیشن فیلم، کارخانه متروکه و قدیمی است که بخش‌هایی از آن را استفاده کردیم و البته یک‌سری تغییراتی در چیدمان هم دادیم. لوکیشن دیگر خانه‌ای قدیمی در میدان شوش است و علاوه بر اینها یک فضای خارجی در بیابان و اطراف تهران هم داریم.

روناک جعفری در انتها گفت: من از بیست و هفتمین دوره فیلم کوتاه تهران فیلم داشتم تا امروز. قرار گرفتن جشنواره فیلم کوتاه تهران در فهرست اسکار کوآلیفای قطعا دستاورد بزرگی در سینمای ایران است و از این اتفاق بسیار خوشحالم.

عوامل فیلم کوتاه مورس عبارتند از: نویسنده و کارگردان :روناک جعفری – مدیر فیلمبرداری:مسعود سلامی-تدوین: پویان شعله ور-مدیر تولید:جواد راهزانی-مدیرصدابرداری:امیر شاهوردی-آهنگساز :پیام آزادی-طراح چهره پردازی:عباس عباسی-طراح صحنه:ریحانه اسماعیلیان-طراح لباس:مینا سلیمی-جلوه های ویژه:آرش آقابیک-برنامه ریز و دستیار اول کارگردان :مهدی سهرابی-منشی صحنه : سارا عبداللهی-بازیگردان : محسن عبدالهیان-مشاور رسانه ای : مهدی سلیمانی برچلویی-بازیگران : هادی حجازی فر، هومن رهنمون، سامان صفاری، سلمان فرخنده، امیر شاهوردی و صحرا اسدالهی- تهیه‌کننده:محمد یوسفی، امیرحسین عنایتی-محصول انجمن سینمای جوانان ایران

برچسب‌ها: