هنروتجربه-سعیدحضرتی: مهدخت مولایی بازیگر نقش آذر در فیلم سینمایی «بوتاکس» که این روزها بر پرده سینماهای «هنروتجربه» است می‌گوید اولین بار که فیلم را دیدم؛ به جای توجه به نکات مثبت یا منفی در نقش خودم، جذب خود فیلم شده بودم. دقیقا مانند مخاطبی که هیچ چیز از فیلم را نمی‌داند. و از همان  اولین بار که فیلم را دیدم، مطمئن شدم که «بوتاکس» در جشنواره‌ها و ارتباط با مخاطبین موفق خواهد شد.

مهدخت مولایی بازیگر فیلم «بوتاکس» درباره چگونگی همکاری با کاوه مظاهری گفت: کاوه مظاهری را از گذشته می‌شناختم و فیلم‌‎های کوتاه قبلی او را هم دیده بودم. مظاهری در بین جامعه فیلم کوتاه جزو کارگردانان خوش‌فکر بود که فیلم‌های موفقی در کارنامه کاری خود داشت. برای من همکاری با او بسیار جالب بود و مشتاق همکاری بودم. از طرفی هم فیلم‌های کوتاه او را بواسطه محوریت کاراکترهایی که در فیلم‌هایش نقش‌آفرینی می‌کردند خیلی دوست داشتم و بطور کلی فضای ذهنی مظاهری همیشه برای من جذاب بوده است.

بازیگر فیلم کوتاه «قصر» ادامه داد: بعد از اینکه فیلم‌نامه را برای من ارسال کرد؛ در مورد نقش آذر که از خودم فاصله زیادی داشت، خیلی صحبت کردیم. رفرنس‌هایی که کاوه مظاهری به من داد باعث شد که بهتر بتوانم خود را به آذر داستان نزدیک کنم.

بازیگر سریال «سیاوش» با بیان اینکه شیوه کار کاوه مظاهری مبتنی بر تمرینات قبل از فیلم‌برداری است عنوان کرد: جلسات و تمرینات زیادی برای «بوتاکس» انجام شد و طی همان جلسات دورخوانی و تمرین در مورد کاراکترها با یکدیگر صحبت‌های زیادی داشتیم. در مورد نقش آذر تقریبا وفادار به متن فیلم‌نامه حرکت کردیم اما در مورد بازی؛ ما اتوودهای زیادی زدیم تا بتوانیم بیشتر به این کاراکتر نزدیک شویم.

من آذر را زنی می‌دیدم که در شرایط اجتماعی و روانی‌ای قرار گرفته است که فکر می‌کند برای نجات خود و خواهرش باید کاری را که می‌خواهد، به هر نحوی انجام دهد و ایده دیگری را شخص دیگری نمی‌پذیرد. یک جاه‌طلبی خاصی در این کاراکتر بود که با تناقضاتی که در روحیات او می‌بینیم او را جذاب‌تر می‌کرد.

این بازیگر تئاتر در پاسخ این سوال که کارگردان تا چه امدازه پذیرای پیشنهادات شما بود، توضیح داد: کاوه مظاهری سوای اینکه کاملا مسلط به فیلم‌نامه بود؛ هر روز با ایده‌های جدیدی سر ضبط حضور داشت. او در جلسات دورخوانی و تمرینات کاملا ذهن خود را برای دریافت نظرات بازیگران نیز باز گذاشته بود و از ما می‌خواست که هر قدر می‌خواهیم و می‌توانیم به نقش اضافه کنیم تا در نهایت با مدیریت خودش به نقش‌هایمان آنطور که باید برسیم.

وی با اشاره به اینکه آذرِ «بوتاکس» زنی است که در عین حال که در طبقه اجتماعی ضعیفی قرار دارد اما سعی دارد با مردمانی غیر از طبقه خودش در رفت و آمد باشد، افزود: من آذر را زنی می‌دیدم که در شرایط اجتماعی و روانی‌ای قرار گرفته است که فکر می‌کند برای نجات خود و خواهرش باید کاری را که می‌خواهد، به هر نحوی انجام دهد. جاه‌طلبی خاصی در این کاراکتر بود که با تناقضاتی که در روحیات او می‌بینیم او را برای من جذاب‌تر می‌کرد.

مولایی در جواب این پرسش که بازیگر اکرم (سوسن پرور) تا چه اندازه به بازی او در «بوتاکس» کمک کرد، گفت: تا قبل از حضورم در فیلم «بوتاکس» افتخار همکاری در هیچ اثری را با سوسن پرور نداشتم ولی همه او را یک بازیگر باهوش و با استعداد می‌دانستند و پیش‌بینی آنها این بود که همکاری خوبی خواهد شد و دقیقا همین اتفاق هم رقم خورد. به نظر من سوسن پرور بسیار بازیگر باهوش و خلاقی است و از همان روز اول که در جلسات دورخوانی او را دیدم متوجه این نکته شدم.

بازیگر فیلم سینمای «سورنجان» با اشاره به اینکه تجربه همکاری با سوسن پرور بسیار برای من لذت‌‎بخش بود، اظهار کرد: سوسن پرور بسیار انسان بااخلاق و حرفه‌ای است و این منش او متوجه بازیگرانی که نقش‌های کوتاهی هم دارند می‌شود. حضور وی هم برای من و هم برای دیگر بازیگرانِ فیلم بسیار کمک کننده بود.

بازیگر نمایش «سیزیف» در پاسخ این پرسش که نگاه شما به عنوان بازیگر به «بوتاکس» چیست و آیا محصول نهایی و موفقیت‌های فیلم را پیش‌بینی می‌کردید، بیان کرد: موفقیت‌های «بوتاکس» از همان ابتدا برایمان قابل پیش بینی بود. نه تنها به این دلیل که کاوه مظاهری پیشینه بسیار خوبی در فیلم کوتاه دارد، بلکه تک تک عوامل برای اینکه «بوتاکس» به یک فیلم خوب بدل شود، سخت در تلاش بودند و این انگیزه ما را در آن شرایط سخت فیلمبرداری کنار یکدیگر نگه می‌داشت و با حال خوب هر روز خود را برای ضبط آماده می‌کردیم.

موسسه«هنروتجربه» مناسب‌ترین انتخابی بود که کاوه مظاهری برای اکران «بوتاکس» انجام داد. امیدوارم مخاطبان به شکل قانونی فیلم را ببینند و از سینمای مستقل حمایت کنند.

وی افزود: برای من تمام این موفقیت‌ها قابل پیش بینی بود. خاطرم هست اولین بار که فیلم را دیدم؛ به جای توجه به نکات مثبت یا منفی در نقش خودم، جذب خود فیلم شده بودم. دقیقا مانند مخاطبی که هیچ چیز از فیلم را نمی‌داند. از همان  اولین بار که فیلم را دیدم، مطمئن شدم که «بوتاکس» در جشنواره‌ها و ارتباط با مخاطبین موفق خواهد شد.

بازیگر فیلم کوتاه «گوش سیاه» با اشاره به اینکه هر زمان که شانس این را داشتم که فیلم را با مخاطب تماشا کنم، با نقدهای مثبت مواجه می‌شدم، تصریح کرد: به شخصه «بوتاکس» برای من فیلم قابل دفاع و ارزشمندی است و البته تا این لحظه هم با نقد منفی مواجه نشدم اما مطمئنم که می‌توانم پای دفاع از فیلم بایستم.

مولایی در انتها گفت: «بوتاکس» در شرایطی اکران خود را آغاز کرد که کرونا موجب تعطیلی بسیاری از فستیوال‌ها شده بود ولی به هرحال فیلم توانست راه خود را در میان مخاطبان پیدا کند. موسسه «هنروتجربه» مناسب‌ترین انتخابی بود که کاوه مظاهری برای اکران «بوتاکس» انجام داد. امیدوارم مخاطبان به شکل قانونی فیلم را ببینند و از سینمای مستقل حمایت کنند.