هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: اثر جدید دنی ویلنوو با عنوان «دون»/ Dune قرارست اولین نمایش جهانی‌اش را سوم سپتامبر (دوازده شهریور) در جشنواره فیلم ونیز تجربه کند و از ماه اکتبر هم در سینماها روی پرده برود.

کلویی ژا، کارگردان اسکاری «سرزمین خانه‌به‌دوشان»/ Nomadland، در جریان گفت‌وگوی تازه‌ای برای شماره سپتامبر ۲۰۲۱ مجله «سایت اند ساوند» افشا کرده که تازگی در یکی از نمایش‌های اولیه اثر حماسی و علمی‌خیالی ویلنوو حضور داشته است. در واقع سوال مجله از او درباره آینده رسانه سینما بوده که چنین پاسخ داده است: «هم واقعاً امیدوارم و هم حسابی ترسیده‌ام. هر روز یک وضعیتی دارم. روزی که «دون» را دیدم ابتدا امید پیدا کردم چون دیدم فیلم‌سازی مثل دنی می‌تواند واقعاً خیالش را به بند بکشد و فیلمی چنین شگفت‌انگیز و سینمایی خلق کند. من واقعاً از تجربه‌ای که داشتم حیرت‌زده شدم؛ اما توأمان ترسیدم چون نمی‌دانم چند نفر مثل من می‌توانند چنین تجربه‌ای را داشته باشند و در سینما این فیلم را تماشا کنند. این موضوعی است که برای آینده سینما مهم است.»

کمپانی برادران وارنر از ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) «دون» را هم‌زمان با اکران در سینماها به صورت مجازی در «اچ‌بی‌او مکس» عرضه می‌کند. ژا هم بر اساس حرف‌هایش آشکارا مخالف طرح عرضه مجازی هم‌زمان فیلم‌ها در پایگاه‌های پخش مجازی است، درست مثل دنی ویلنوو و خیلی از فیلم‌سازان برجسته نظیر کریستوفر نولان که پیش از این مخالفت‌شان را با صدای بلند اعلام کرده‌اند.

  • ایندی‌وایر