هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: سینمادوستان پیگیر آن قدر درباره پروژه بزرگ و جاه‌طلبانه و تحسین‌شده «دون»/ Dune اثر جدید دنی ویلنوو شنیده‌اند که این سؤال بیش‌تر در ذهن‌شان تکرار می‌شود: «مگر این اقتباس سینمایی چه‌قدر باشکوه است؟»

خبر تازه‌ای که کنجکاوی ما پیرامون فیلم را بیش‌تر از قبل می‌کند این است که هانس زیمر کبیر – که همه می‌دانستیم موسیقی متن فیلم را تصنیف کرده است – یک موسیقی متن جدا و اضافی هم با الهام از کتاب «دون» (که به چگونگی تولید فیلم می‌پردازد) خلق کرده که هم‌زمان با اکران فیلم در ماه اکتبر (مهر) در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

به گزارش «آی‌او۹»: «آهنگ‌ساز اسکاری «دون» به‌قدری از دیدن کتاب پشت‌صحنه فیلم به هیجان آمد و الهام گرفت که بر آن شد قطعه‌های موسیقی‌ای برای همراهی آن بسازد. بنابراین کتاب «هنر و روح دون»/ The Art and Soul of Dune که یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی فیلم به نام تانیا لاپوآنت آن را نوشته است، یک موسیقی متن تقدیمی از هانس زیمر هم دارد که هم‌زمان با اکران و پخش عمومی فیلم در ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) عرضه خواهد شد؛ همان روزی که نسخه‌های مختلف کتاب هم در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند.»

نسخه استاندارد «هنر و روح دون» با قیمت پنجاه دلار و نسخه محدودش که فقط هفتصد نمونه دارد، به قیمت ششصد دلار فروخته می‌شوند. نسخه ویژه، شامل هشتاد صفحه اختصاصی و هنری از فیلم می‌شود و هر نسخه را نویسنده کتاب لاپوآنت، ویلنووِ کارگردان، کریگ فریزرِ فیلم‌بردار و بازیگران تیموتی شلمی و جاش برولین امضا کرده‌اند. هر دو نسخه کتاب، شامل گفت‌وگوهای مفصل و تحلیلی با ویلنوو، شلمی، ربکا فرگوسن، آسکر آیزاک و… هستند.

هر سینمادوستی که فرایند ساخت «دون» را دنبال کرده باشد، احتمالاً از شنیدن این خبر – که زیمر به بهانه عرضه کتاب نیز موسیقی اریژینال تصنیف کرده است – چندان شگفت‌زده نمی‌شود؛ چون زیمر از کتاب «دون» اثر فرانک هربرت به عنوان یکی از کتاب‌های محبوب کودکی‌اش نام برده است و از این رو نمی‌توانست فرصت تصنیف موسیقی برای فیلم ویلنوو را رد کند، حتی اگر به قیمت ردِ پیشنهاد ساخت موسیقی متن «تِنت»/ Tenet برای کریستوفر نولان تمام شود که همکار همیشگی اوست.

زیمر پیش از آغاز تولید گفته بود: «باید «دون» را کار می‌کردم. کریس (نولان) درک کرد که باید این کار را انجام می‌دادم. می‌دانستم که مشکلی برای او پیش نخواهد آمد.» زیمر تابستان گذشته وقتی در میان تصنیف موسیقی متن «دون» بود، گفته بود که «دارم همه را دیوانه می‌کنم از بس که مملو از ایده‌ام.» به‌علاوه، اشاره کرده بود که همکاری با ویلنوو «بی‌نهایت و کاملاً الهام‌بخش» است. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته بود: «در حال حاضر وسط ساخت این صداها و موسیقی‌ها هستم. ایده‌هایی دارم که هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شود چون دارم حسابی تجربه می‌کنم؛ ولی مطمئن نیستم که همه این ایده‌ها در نهایت جایی در فیلم داشته باشند؛ اما واقعیت این است که همه ما به‌قدری به این پروژه متعهد هستیم که می‌خواهیم کاری متفاوت و ارزشمند و افتخارآمیز انجام بدهیم و حق این کتاب شگفت‌انگیز را ادا کنیم.»

  • ایندی‌وایر، زک شارف