هنروتجربه-سعیدحضرتی: نوید محمودی کارگردان افغانستانی سینمای ایران با تاکید بر اضطراب بالای مردم افغانستان از امیدواری خود برای برگشت ثبات و آرامش به افغانستان گفت.

نوید محمودی کارگردان افغانستانی سینمای ایران درباره اتفاقات تلخ این روزهای افغانستان به سایت «هنروتجربه» گفت: اتفاقات رخ داده این روزها غم‌انگیز و باور نکردنی نیست. تنها آرزو می‌کنم با یک طالبان متفاوت روبه‌رو باشیم که دستاوردهای ۲۰ سال مردم و جامعه جهانی و تلاش آنها برای اینکه در افغانستان هم بشود در آرامش زندگی کرد از بین نرود. در ناامیدی مطلق امیدوارم این اتفاق بیفتد و در صورتی که این اتفاق رخ دهد می‌توان به سینما، موسیقی، هنر، فرهنگ و روابط جهانی افغانستان امیدوار بود.

کارگردان «مردن در آب مطهر» اضافه کرد: در غیر اینصورت متاسفانه همه جهان شاهد رخدادهای جدیدی در افغانستان خواهند بود که آن وقت سالیان سال باز هم شاهد و جنگ و خونریزی و اتفاقات تلخ گذشته خواهیم بود.

محمودی با ابراز نگرانی از وضعیت مردم افغانستان عنوان کرد: من در تمام این چند سال اخیر آدم امیدواری بودم و در این روزهایی که به سر می‌بریم با وجود آنکه زمین و زمان به من گوشزد می‌کنند که بی‌دلیل امیدوارم اما من باز سعی می‌کنم در عین اتفاقات تلخی که شاهد آن هستیم امیدوار به بهبود شرایط مردم و سرزمین افغانستان باشم.

کارگردان فیلم سینمایی «چند متر مکعب عشق» با اشاره به اینکه در شرایط فعلی متاسفانه بسیاری از سینماگران و هنرمندان افغانستان از سرزمین خودشان فرار کردند و به جاهای دیگر پناه بردند، افزود: تنها امیدوارم که طالبان این عزم را داشته باشد که در افغانستان حکومت مردمی و همراه با صلح را تشکیل دهد. اگر این حکوت تشکیل شود احساس می‌کنم با ثبات و آرامش فیلمسازان، هنرمندان و تمامی مردم آواره‌ای که از افغانستان رفته‌اند به کشور خود برگردند. همانند چند سال اخیر که تعداد زیادی از هنرمندان سینما و موسیقی به افغانستان برگشتند اما همان‌ها هم در این سه چهار روز اخیر متاسفانه از افغانستان فرار کردند.

کارگردان فیلم کوتاه «خلوت یک کودک افغان» تاکید کرد: در عین ناباوری و اتفاقت تلخ، امیدوارم طالبان برای تشکیل حکومت مردمی همراه با صلح آمده باشند.

وی در پاسخ این پرسش که فکر می‌کنید چه زمانی آرامش و صلح به افغانستان بر می‌گردد اظهار کرد: خیلی پیش‌بینی سختی است و نمی‌توان با قطعیت از آرامش و برگشت زندگی عادی به افغانستان سخن گفت. اگر طالبان بخواهد می‌شود از دو هفته آینده به آرامش افغانستان امید داشت اما اگر نخواهد باید باید زمان بسیار طولانی منتظر برگشت ثبات در افغانستان بود.

نوید محمودی در انتها درباره وضعیت کنونی افغانستان گفت: همین لحظه که با هم صحبت می‌کنیم اضطراب و نگرانی در مردم افغانستان قابل ملاحظه است و همه نگران چند ساعت بعد خود هستند. برای مردم سرزمینم نگرانم و امیدوارم آرامش به زودی بر افغانستان برگردد.