هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: اسپایک لی یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌سازان جهان است ولی بعضی از بهترین مستندهای بشردوستانه‌اش در قیاس با آثار داستانی او کم‌تر دیده شده و مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ مستندهایی مثل «چهار دختر کوچولو»/ ۴ Little Girls (نامزد جایزه اسکار)، «وقتی خاکریزها فرو پاشیدند»/ When the Levees Broke (برنده سه جایزه امی) و…

حالا شاید این وضعیت کمی تغییر کند چون اسپایک لی با مجموعه مستند جدید غافلگیرکننده‌ای به نام «کانون‌های زلزله شهر نیویورک از یازده سپتامبر تا نیمه ۲۰۲۱»/ NYC Epicenters 9/11➔۲۰۲۱½ برمی‌گردد که ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) از «اچ‌بی‌او» پخش خواهد شد. این مستند درباره نیویورک محبوب لی است که تابستان گذشته درگیر کووید-نوزده و اعتراض‌های مربوط به جنبش «جان سیاهان مهم است» شد و تأثیرات و عواقب یازده سپتامبر هم بر آن بررسی شده است. به عبارت دیگر، اسپایک لی با این اثر جدیدش، کاوش عمیق دیگری در روح یک شهر را صورت داده و به عنوان مثال، دویست مصاحبه برای آن انجام داده است.

مصاحبه‌های مورد اشاره با آدم‌های مختلف از جمله سیاستمداران، ژورنالیست‌ها، هنرمندان و دوستان و خانواده خود لی انجام شده و با گنجینه‌ای از تصویرپردازی‌ها به کمال رسیده است. اسپایک لی با استفاده از حساسیت‌های همیشگی‌اش به چهره‌ای چندبعدی از شهر زادگاهش رسیده است، آن هم در برهه‌ای که دستخوش اتفاق‌هایی شد که در بیست سال اخیر بیش‌تر تاثیر و تغییر را روی زندگی مردمانش به جا گذاشته است.

  • پلی‌لیست