هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: فیلم‌ساز ایتالیایی پیئترو مارچلو که با فیلم قبلی‌اش «مارتین ایدن»/ Martin Eden حسابی تحسین شد و از جشنواره ونیز هم دست پر برگشت، فیلم‌برداری اثر جدیدش با نام «اسکارلت»/ Scarlet یا «پرواز»/ L’envol را که درامی فرانسوی‌زبان است، تازه آغاز کرده است.

مارچلو فیلم‌نامه را با همکار همیشگی‌اش مائوریتسیو براوچی (که درام جنایی دیدنی «گومورا»/ Gomorrah را در کارنامه دارد) و همین طور مود آمِلین («آماندا»/ Amanda) نوشته و ظاهراً ژونوویه بریزاک رمان‌نویس هم سهمی در آن داشته است. داستان در روزگار میان دو جنگ جهانی رخ می‌دهد که دوران اختراع‌های بزرگی هم بود و درباره سفر زن جوانی است که می‌کوشد راه خودش را در زندگی پیدا کند. جالب این‌که عناصر موزیکال و فانتزی هم در ساخت این درام تاریخی نقش خواهند داشت.

اوایل سال میلادی جاری، مارچلو مستند «فیوچِرا»/ Futura را در بخش دوهفته کارگردانان جشنواره کن داشت که آن را با همقطاران ایتالیایی خود آلیچه رورواکر (لازاروی خوش‌حال/ Happy as Lazzaro) و فرانچسکو مونتسی (ارواح سیاه/ Black Souls) کارگردانی کرده است. این مستند پرتره‌ای است درباره نگاه نوجوانان ایتالیایی به آینده.

«اسکارلت» که محصول مشترک فرانسه و ایتالیا و آلمان است و با حمایت وزارت فرهنگ ایتالیا ساخته می‌شود، احتمالاً سال میلادی آینده عرضه خواهد شد.

  • ورایتی