هنروتجربه: شهربانو سادات سینماگر سرشناس افغانستانی که در کابل بود، موفق به ترک این کشور شد و گزارش شده به شهر ابوظبی رسیده است.

به گزارش سایت هنروتجربه، تهیه کننده این هنرمند افغان نوشت که او علی‌رغم تمامی مشکلات، و حضور انبوهی از مردم در اطراف فرودگاه کابل، پس از چند روز توانست از پست‌های بازرسی طالبان عبور کند و همراه با ۹ نفر از اعضای خانواده خود سوار هواپیما شود.

شهربانو سادات، ۳۱ ساله، با کمک دولت فرانسه، و تعداد دیگری از دوستدارانش در کشورهای مختلف جهان موفق به خروج از افغانستان شد و گفته می‌شود به اروپا خواهد رفت.

با ورود طالبان به کابل و سقوط این‌ شهر، هنرمندان افغانستانی به ویژه زنان با چالش‌های زیادی مواجه شدند، و نگرانی‌ها از احتمال دستگیری یا مجازات آنها افزایش یافته است.

صحرا کریمی دیگر کارگردان زن اهل افغانستان که با ساخت فیلم «حوا، مریم، عایشه» و رونمایی آن در جشنواره ونیز به شهرت رسید نیز، دیگر سینماگری است که در چند روز اخیر افغانستان را ترک کرده است.

شهربانو سادات متولد تهران است و هنگامی که دوازده سال داشت همراه با خانواده به افغانستان رفت. او فعالیت‌های سینمایی خود را در افغانستان آغاز کرد و در سال ۲۰۱۶ با فیلم «گرگ و گوسفند» موفق به دریافت جایزه ویژه «بخش کارگردانان» جشنواره کن در فرانسه شد.

دومین فیلم بلند شهربانو سادات با عنوان «پرورشگاه» نیز با استقبال زیادی در جشنواره‌های سینمایی همراه شد و منتقدین، خلافیت و نگرش این هنرمند در پردازش داستان را ستودند.