هنروتجربه: فیلم مستند «رم شهبازان» اکران آنلاین خود را از روز پنجشنبه چهارم شهریورماه در صفحه اختصاصی «هنروتجربه» در پلتفرم هاشور آغاز کرده است.

به گزارش سایت هنرتجربه، فیلم مستند «رم شهبازان» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا صاحبی از امروز پنجشنبه چهارم شهریورماه از ساعت ۱۷ در سایت و پلتفرم هاشور برای علاقه‌مندان در دسترس خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند به برای تهیه بلیت به پلتفرم هاشور مراجعه کنند.

چهارم شهریورماه ۱۳۱۷، رویای صدساله ایرانیان به تحقق پیوست. ایستگاه سمیه، محل برگزاری جشن افتتاح راه‌آهن سراسری ایران، شاهد به هم پیوستن ریل‌های خطوط شمال و جنوب بود تا بعد از هفده سال تلاش، بالاخره این کمربند آهنی با بسته شدن پیچ طلایی محکم شود. «رم شهبازان» روایت متفاوتی از این تاریخ پر فراز و نشیب است.

در خلاصه داستان این مستند آمده است: «باستان شناسی با هدف پیدا کردن قهرمانان واقعی ولی کمتر دیده شده پروژه راه‌آهن سراسری ایران، سفری را در پیش می‌گیرد. قهرمانانی از سراسر دنیا، که در پس داستان‌های تخیلی و گاه افسانه‌ای راه‌آهن گم شده‌اند. تاریخ راه آهن ایران، تاریخ مشترک ایران با بسیاری از کشورهای دنیاست که می‌تواند به عنوان نقطه عطفی در پروژه‌های عمرانی در تاریخ معاصر معرفی شود. علاوه بر آن این پروژه صنعتی، در پس ظاهر سختِ آهنین خود، جلوه‌هایی ارزشمند از نشانه‌های رفتار انسانی را داراست که با رمزگشایی آن می‌توان راز ماندگاری را شناخت.»

«رم- شهبازان» در سال ۲۰۲۰ عنوان منتخب جشنواره Prisma Film Awards و فینالیست جشنواره Roma CinemaDoc را کسب کرد.

«رم شهبازان»/ کارگردان:محمدرضا صاحبی- تهیه‌کننده: نرگس صفری- فیلمنامه‌نویس:محمدرضا صاحبی- مدیر فیلم‌برداری: داوود عباسی- مدیر صدابرداری: محمد مهدی سلمانی- تدوین: علی پژمان