هنروتجربه: مراسم آیین دیدار مستند «رنج زیر پوست» روز جمعه ۵ شهریورماه با حضور عوامل فیلم، اهالی رسانه و برخی از هنرمندان در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، مراسم آیین دیدار مستند «رنج زیر پوست» به کارگردانی محسن جعفری‌راد و تهیه کنندگی مهدی مطهر شامگاه جمعه ۵ شهریورماه با حضور عوامل این فیلم و همچنین حاضرین و هنرمندانی چون هوشنگ گلمکانی، جعفر صانعی‌مقدم، مدیر عامل موسسه «هنروتجربه»، کیوان کثیریان، شاهین شجری‌کهن، و … برگزار شد.

پیش از نمایش فیلم، مهدی مطهر تهیه‌کننده مستند «رنج زیر پوست» به عنوان اولین نفر به روی سن آمد و در سخنانی اظهار کرد: خیلی کوتاه بگویم آخرین باری که به لطف دوستان «هنروتجربه» فیلمی در این موسسه اکران داشتم، مستند «مهین» بود که شکر خدا با استقبال مخاطبین هم روبه‌رو شد و سالن‌های نمایش آن پر بود و طبیعتا به دلیل شرایط کرونایی تبلیغات زیادی هم نکردیم تا اتفاقات کرونایی به مردم و مخاطبیت آسیبی نرساند.

وی افزود: اصل زحمت مستند «رنج زیر پوست» را محسن جعفری‌راد کشیده و نزدیک ۱۰ سال برای این فیلم زمان گذاشته است. هم «مهین» و هم «رنج زیر پوست» فیلمهای تلخی هستند و می‌شود گفت سرگرم‌کننده نیستند نه به این معنا که کسل‌کننده باشند، به این معنی که مخاطب نباید به اینگونه فیلمها نگاهی چون فیلمهای داستانی و سرگرم‌کننده داشته باشد. برای خود من هم دیدن اینگونه فیلمها سخت است. امیدوارم اکران و پخش «رنج زیر پوست» به کابوس‌های چندین ساله محسن جعفری‌راد پایان بدهد. لازم است اشاره کنم جایی می‌خواندم که نوشته بود این فیلم علیه پدر و مقام پدری است که باید عرض کنم من خودم پدرم و رابطه شخصی خودم با پدرم به شدت خوب است و همه حرف فیلم، آسیب‌شناسی در زمینه رابطه‌ای است که درست شکل نگرفته است. ممنونم در این شرایط برای دیدن فیلم آمدید و امیدوارم این تجربه، باعث شود با دوستان و اطرافیان خود به اشتراک بگذارید و از دیگران بخواهید فیلم را ببینند.

محسن جعفری‌راد کارگردان مستند «رنج زیر پوست» ضمن خوشامدگویی به حاضران بیان کرد: از دوستان فرهیخته‌ای که در شرایط سخت کرونایی برای دیدن فیلم آمدند بسیار سپاسگزارم و تک تک نام نمی‌برم که در حق کسی جفا نشود. از عوامل فیلم به خصوص مهدی مطهر ممنونم که او فراتر از یک برادر پشت من ایستاد و بر عکس آدم‌هایی که خودشان را روشنفکر نشان می‌دانند با سادگی و تواضع؛ بهترین عوامل سینمای مستند را از جمله دوست خوبم حمید نجفی‌راد (تدوینگر) را دعوت کرد. دو فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» و «ابلق» را به تازگی با تدوین نجفی‌راد دیدیم و سال گذشته هم برای فیلم «شنای پروانه» سیمرغ گرفت.

این مستندساز اضافه کرد: عوامل این مستند به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام دادند و اگر نقطه ضعفی در فیلم هست متوجه من است و قول می‌دهم با نقد و نظر شما در کارهای بعدی جبران کنم. نکته آخر اینکه همیشه یک شخصیت در زندگی آدم قرار می‌گیرد که زندگی آدم را به قبل و بعد از خودش تقسیم می‌کند. وقتی سال ۸۹ اولین بار در «مجله فیلم» مطلب من چاپ شد طبعا با سه بنیان‌گذار مجله فیلم آشنا شدم اما دوستی نزدیکی با دبیر «مجله فیلم» برقرار کردم که انسانی بسیار اصیل، شریف و دوست‌داشتنی است. این دوستان به یک پسر ۱۹، ۲۰ ساله شهرستانی در زندگی کاری و شخصی آموختند و چراغ راهنمای من بودند. من با اجازه تهیه‌کنندگان فیلم، اکران امروز و چند هدیه ناقابل را تقدیم می‌کنم به یکی از بهترین منتقدان سینمای ایران و دبیر مجله «فیلم امروز»، شاهین شجری‌کهن.

 

شاهین شجری کهن هم پس از دریافت هدایا از کارگردان «رنج زیر پوست» گفت: خیلی خوشحالم امروز در اینجا هستم و از نزدیک شاهد موفقیت و پیشرفت کسی باشم که از صفر شروع کرد و در همه حوزه‌ها اعم از کار مطبوعاتی، عکاسی، فیلمسازی و مستندسازی تلاش زیادی کرد و الان نتیجه آن را می‌بینیم. کسی که اهل پژوهش و تحقیق بود و جزء آدم‌هایی بود که از همان ابتدای همکاری شاهد بودم که می‌خواست پیشرفت کند و سینما را از وجه فنی و جدی آن مورد بررسی قرار بدهد.

وی افزود: محسن جعفری‌راد از نقدهای کلی و کلی‌گویی بیزار بود و ساعت‌ها بحث می‌کرد و پای صحبت‌های آدم‌های مختلف می‌نشست و کتاب‌ها را ورق می‌زد تا بیاموزد چطور باید فیلم را تحلیل کند. من، پوریا ذوالفقاری، قنبرزاده و بقیه بچه‌های هم‎دوره شانس هم‌نشینی با یک‌سری از بزرگانی از جمله ایرج کرمی که دربین ما نیست را داشتیم و از او و بقیه پیشکسوتان یاد گرفتیم. در دورانی که ما جوان‌ترهای «مجله فیلم» بودیم بزرگانی مثل احمد امینی، سعید قطبی‌زاده، طهماسب صلح‌جو و … و خود مدیران و سردبیر «مجله فیلم» سایه به سایه با ما بودند و از آنها یاد گرفتیم. خیلی خوشحالم محسن جعفری‌راد را به عنوان یک فیلمساز و انسان موفق اینجا می‌بینم و برای او بهترین آرزوها را دارم و از لطف او نسبت به خودم ممنونم.

در پایان مراسم آیین دیدار مستند «رنج زیر پوست» به نمایش درآمد.