هنروتجربه: جایزه گوی بلورین بهترین فیلم جشنواره کارلووی واری به فیلم «تا جایی که می‌توانم راه بروم» ساخته استفان آرسنویچ رسید.

به گزارش سایت هنروتجربه، جوایز جشنواره فیلم کارلووی واری جمهوری چک دیشب برندگان خود را شناخت. این دور از جشنواره بعد از یکسال تعطیلی ناشی از کرونا امسال برگزار شد اما باتوجه به مشکلات ناشی از کرونا محدودیت‌های آن را پذیرفت. جشنواره کارلووی واری ۲۰۲۱ در حالی برگزار شد که بارانی که در طول هفته بشدت بارید باعث شد تا ۹ هزار نفر مخاطبین این جشنواره ۱۴۴ فیلم را در سالن‌های سینما تماشا کنند. البته این تعداد از تماشاگر نسبت به سال‌های قبل از میزان کمتری برخوردار بودند اما در مجموع توانستند حال و هوای بهتری را به جشنواره بدهند.

امسال در بخش غیررقابتی افق‌ها میزبان دو فیلم ایرانی «قصیده گاو سفید» ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم و «جاده خاکی» به کارگردانی پناه پناهی نیز بود. همچنین فیلم سینمایی «امتحان» به کارگردانی شوکت امین کورکی و به نویسندگی مشترک شوکت امین کورکی و محمدرضا گوهری فیلمنامه‌نویس ایرانی و محصول مشترک اقلیم کردستان عراق و کشورهای آلمان و قطر در نخستین حضور جهانی خود در بخش رقابتی اصلی جشنواره حضور داشت.

فهرست برندگان به شرح زیر است:

* برنده اصلی

«تا آنجا که می‌توانم راه بروم» ساخته استفان آرسنویچ

* جایزه ویژه هیأت داوران

«اریکا هنیکووا» برای کارگردانی فیلم «هر لحظه منفرد»

* بهترین کارگردانی

«دیتریش بروگه‌مان» برای فیلم «نو»

* بهترین بازیگر زن

«النوره لوسیل» برای فیلم «جنگ‌ها»

* جایزه مخاطبان

«زاتوپک» به کارگردانی «دیوید اندریچک»

* جایزه بزرگ «شرقِ غرب»

نوچکا» ساخته «ولادیمیر مونکوف» , «مرگ اوتار»

* جایزه فیپرشی

«امتحان» ساخته «شوکت امین کورکی»