هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: پایان ماه اوت معمولاً گیشه سینماهای آمریکای شمالی آرام می‌گیرد و روزهای خوبی را تجربه نمی‌کند، با وجود این فیلم ترسناک «کندی‌من»/ Candyman در اولین آخرهفته نمایشش به فروشی بیش از ۲۲ میلیون دلار رسید.

البته این موفقیت گویای محبوبیت نسخه سال ۱۹۹۲ این فیلم هم هست که حالا نیا داکوستا به عنوان دومین فیلم بلندش آن را کارگردانی کرده است. «کندی‌من» که امتیاز میانگین ۷۲ از صد را از ۴۶ منتقد گرفته و حتی در جشنواره پام اسپرینگس ۲۰۲۱ جایزه «کارگردانان زیر نظر» را برنده شد، ظاهراً اولین فیلمی است که در صدر جدول فروش هفتگی آمریکای شمالی قرار می‌گیرد و کارگردانش یک زن سیاه‌پوست است.

«کندی‌من» که جردن پیل (نویسنده و کارگردان تحسین‌شده فیلم‌های «دور شو»/ Get Out و «ما»/ Us) در نگارش فیلم‌نامه‌اش مشارکت داشته، چهارمین فیلم در مجموعه «کندی‌من» است ولی از نظر سیر اتفاق‌ها، دنباله فیلم اول این مجموعه به شمار می‌رود که در سال ۱۹۹۲ ساخته شد. داستان یک دهه پس از تخریب آخرین برج‌های کابرینی اتفاق می‌افتد، جایی که هنرمندی به نام آنتونی با نامزدش که مدیر گالری است به واحدی مجلل در کابرینی نقل مکان می‌کنند. آنتونی که می‌خواهد جایگاهش در عرصه هنری شیکاگو را حفظ کند، شروع به تجربه جزییات هراس‌انگیز قتل‌های گذشته در نقاشی‌هایش می‌کند و ناخودآگاه دری به یک گذشته پیچیده باز می‌شود.

  • ایندی‌وایر