هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: ایتن هاک که امسال به عنوان دریافت‌کننده جایزه دبیر جشنواره کارلووی واری انتخاب شده بود، در گفت‌وگوی خود در این رویداد از فعالیت‌ها و پروژه‌هایش، از جمله فیلم جدیدی با همکار دیرینه‌اش ریچارد لینک‌لیتر، و شیوع جهانی کرونا و برخوردهای کشورهای مختلف گفت.

پروژه سینمایی آتی هاک و لینک‌لیتر، درباره جنبش قرن نوزدهمی «تعالی‌گرایی»/ Transcendentalism در میان نویسندگان و فیلسوفان نیو اِنگلند است که چهره‌های شاخصی چون رالف والدو امرسن، هنری دیوید ثورو و لوییزا می اِلکات (نویسنده «زنان کوچک»/ Little Women) را به خود جلب کرد. هاک درباره‌اش می‌گوید: «آن‌ها اولین رهبران جنبش مخالفت با برده‌داری بودند. گیاه‌خوار بودند و برای حقوق زنان هم مبارزه می‌کردند. فکروذکر ریک (ریچارد لینک‌لیتر) این شده که چه‌طور ایده‌های آن‌ها هنوز هم بسیار رادیکال است. این پروژه می‌تواند فیلم خیلی خوبی از کار درآید و ریک در حال نگارش فیلم‌نامه آن است. او از دستم خیلی عصبانی است که این‌جا حاضر شده‌ام چون فکر می‌کند باید در خانه‌اش می‌بودم و کار را پیش می‌بردیم.» (ناگفته نماند که طبق گفت‌وگوی سال ۲۰۱۴ لینک‌لیتر با «نیویورکر»، او از سال ۱۹۹۹ روی ساخت چنین فیلمی کار می‌کند).

هاک درباره همکاری‌های قبلی خود با ریک هم گفت: «می‌توانم بگویم که «پسربودن»/ Boyhood سرآغازی است بر «پیش از طلوع»/ Before Sunrise؛ ابتدا اِلِر کولترِین نقش کودکی و نوجوانی ریچارد لینک‌لیتر را در فیلمش بازی می‌کند و سپس من. درست مثل جهان مارول!» او در ستایش بازی‌های پاتریشا آرکت و ژولی دلپی در این فیلم‌ها می‌گوید: «این همان جوهری است که ریک به آن اهمیت می‌دهد؛ این‌که زندگی واقعی به اندازه کافی خوب است و به مبالغه نیازی ندارد. پای زن شگفت‌انگیزی/ واندر وومنی در میان نیست ولی زنی تما‌م‌عیار وجود دارد. دلیل چنین بازی‌هایی هم احترامی است که او برای پاتریشا و ژولی قائل است و در وهله اول می‌خواهد به آن‌ها میدان دهد. خیلی مردان چنین کاری را برای یکدیگر می‌کنند ولی برای زن‌ها نه.»

ایتن هاک که برای فیلم‌برداری مجموعه «مون نایت»/ Moon Knight در مجارستان بود، درباره شیوع کرونا و این روزگار هم گفت: «تازه کارم در مجارستان تمام شده است و شما می‌توانید مقاله‌ای کاملاً انتقادی درباره حکومت‌شان بنویسید ولی آن‌ها مثل آمریکا، واکسیناسیون را سیاسی نکردند. در آمریکا فروشگاه‌هایی هست که اگر ماسک داشته باشید از دست شما عصبانی می‌شوند. در سوی دیگر، امکانی هم هست که اگر ماسک نداشته باشید این اتفاق می‌افتد. ما شگفت‌انگیزترین نمونه از ملتی دوقطبی و تقسیم‌شده را داریم.»

هاک در این رویداد سینمایی در خصوص فعالیت‌های متنوعش، شامل تئاتر، نویسندگی رمان و کارگردانی، هم صحبت کرد و مثلاً گفت: «وقتی کارگردانی را تجربه کردم، احترامم به بازیگری بیش‌تر شد… فعالیت‌های من به عنوان یک بازیگر بخشی از زندگی‌ام در مقام یک فیلم‌ساز است و فعالیتم به عنوان یک کارگردان، بخشی از زندگی‌ام در مقام یک نویسنده.» ایتن هاک پیام حرف‌های بازیکن بسکتبالی از «اِن‌بی‌اِی» به نام یانیس آنتتوکومپو را چنین با واژگان خودش بازگو می‌کند: «اگر بیش از حد درباره گذشته فکر کنید، به‌ویژه موفقیت‌های گذشته، باعث غرور و تکبر می‌شود؛ و اگر بیش از حد به آینده فکر کنید، ترس ظهور می‌کند. تواضع در زمان حال وجود دارد.»

  • ورایتی، مارتا بِلاگا